JAK ZREGENEROWAĆ SKÓRĘ PO OKRESIE ZIMOWYM?

Warunki atmosferyczne późną jesienią oraz zimą wielokrotnie potrafią uprzykrzać nam codzienne funkcjonowanie – często marzniemy w drodze do pracy, śnieg utrudnia chodzenie po chodniku, a mocny wiatr wiejący nam prosto w twarz absolutnie nie jest przyjemny. Ale oprócz tego także nasza skóra zostaje poddana trudnej próbie, ponieważ musi zmagać się z szeregiem niekorzystnych czynników. 

JAK ZIMA WPŁYWA NA SKÓRĘ?

Na stan naszej cery wpływać będzie zarówno wiatr i mróz, ale także suche, ciepłe powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją, częste i gwałtowne zmiany temperatur, noszenie grubych ubrań, a dodatkowo smog i promieniowanie UV. To wszystko sprawia, że kondycja naszej skory może się pogorszyć. Na działanie tych czynników najbardziej narażone są osoby ze skórą suchą, wrażliwą, borykające się np. z AZS – ale nie tylko, pogorszenie stanu skóry może dotyczyć każdego. Przede wszystkim podczas jesienno-zimowych miesięcy i panujących wówczas warunków pogodowych nasza skóra posiada największe skłonności do przesuszania i podrażnień. Dzieje się tak ponieważ spada aktywność gruczołów łojowych i łatwiej dochodzi do zaburzenia funkcji płaszcza hydrolipidowego. Bariera ochronna naszej skóry staje się coraz cieńsza, przez co skóra traci wodę prawie dwa razy szybciej niż latem i łatwo o jej odwodnienie. Efekt? Skóra jest sucha i szorstka, wrażliwa na dotyk, skłonna do podrażnień, traci elastyczność i sprężystość. Kolejnym wyzwaniem dla naszej skóry są drastyczne zmiany temperatur, które mogą niekorzystnie wpływać na naczynia krwionośne. Mróz powoduje ich obkurczanie, natomiast gdy wchodzimy do nagrzanego pomieszczenia dochodzi do ich gwałtownego rozszerzenia. Problem pojawia się gdy nie są one wystarczająco wytrzymałe – takie nagłe zmiany temperatur zwiększają ryzyko ich pękania.

JAK ZADBAĆ O SKÓRĘ PO ZIMIE?

Jak zatem obecnie zadbać o skórę i na co zwrócić uwagę, aby nasza skóra odzyskała blask i była przygotowana na okres wiosenno-letni? 

Łagodne oczyszczanie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym o każdej porze roku jest jej dokładne, a zarazem łagodne oczyszczanie. Dobrze wykonany demakijaż usuwa zanieczyszczenia, pozostałości kosmetyków oraz nadmiar sebum.

Odpowiednia pielęgnacja domowa

Jesień i zima to czas, gdy w pielęgnacji domowej stosujemy mocniejsze substancje aktywne (retinoidy, kwasy) oraz kremy o bogatszej konsystencji. Natomiast w okresie wiosenno-letnim należy dobierać produkty z łagodniejszymi substancjami zawierającymi antyoksydanty, witaminy oraz minerały, które odbudowują barierę lipidową, wspomagają regenerację oraz dbają o odpowiednie nawilżenie skóry. Produkty powinny być dobrane indywidualnie do typu i kondycji skóry, łagodne oraz skuteczne. Oczywiście nie zapominamy o wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

Makijaż

W codziennym makijażu warto postawić na kremy BB lub CC. Zadbamy wówczas o nawilżenie, odżywienie, wyrównanie kolorytu skóry, a przy tym o ochronie przeciwsłonecznej. Dzięki temu skóra będzie wyglądała na wypoczętą i naturalnie oraz nie będzie obciążona ciężkimi podkładami z silikonami.

Pielęgnacja w gabinecie 

Warto rozpocząć od oczyszczenia skóry oraz usunięcia nagromadzonej warstwy rogowej i zanieczyszczeń. Kiedy skóra będzie już dokładnie oczyszczona, lepiej będą wchłaniać się substancje aktywne zawierające przeciwutleniacze, składniki nawilżające, przeciwzapalne oraz oczyszczające. Doskonale sprawdzi się zabieg Hydrafacial – skóra jest po nim rozświetlona, nawilżona i głęboko oczyszczona.

Doskonale sprawdzi się również osocze bogatopłytkowe – jest to mezoterapia igłowa z zastosowaniem preparatu uzyskanego na skutek obróbki krwi własnej pacjenta. Krew pobiera się za pomocą specjalnego zestawu zabiegowego, a następnie poddaje odwirowaniu i separacji. Mezoterapia igłowa z osoczem bogatopłytkowym świetnie poradzi sobie z mocnym podrażnieniem skóry, ściągnięciem oraz wysuszeniem po okresie jesienno-zimowym. Zapewni silną regenerację, nawilżenie oraz rewitalizację.

Oczywiście niezastąpione będą również stymulatory tkankowe, zwłaszcza dla skór odwodnionych, suchych i pozbawionych witalności. Dzięki substancjom takim jak polinukleotydy, wysoko stężony kwas hialuronowy, liofilizowane aminokwasy, jak również peptydy i antyoksydanty, nastąpi mocna  odbudowa struktury skóry, poprzez stymulację kolagenu i elastyny, co w efekcie zapewni wyraźne odżywienie, nawilżenie, rozświetlenie oraz regenerację skóry.

Czas przejścia z okresu zimowego na wiosenny bywa trudny. O skórę należy prawidłowo zadbać, podjąć odpowiednie działania skupiające się przede wszystkim odbudowie. Dzięki temu możemy szybko przywrócić jej promienny blask, pełen koloryt i dobrą kondycję.

Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa w SKINSPACE