TARCZYCA A NASZA SKÓRA – JAK CHOROBY TARCZYCY WPŁYWAJĄ NA STAN NASZEJ SKÓRY

Temat tarczycy jest dobrze znany wielu kobietom. Jest to tez temat bardzo ważny, bowiem gdy zaczyna szwankować nasza tarczyca – cierpi i ciało i dusza – widać to po prostu wszędzie. A przypominam, że skóra doskonale odzwierciedla stan naszego zdrowia.

Na początek zdefiniujmy czym ona jest. Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w przedniej części szyi. Jej rolą jest wydzielanie hormonów (tyroksyny T4 i trójjodotyroniny T3), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Mają one wpływ na przemianę materii, popęd seksualny, nastrój, a także regulują temperaturę ciała, pobudzają funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz układu nerwowego. W sytuacji zaburzenia poziomu tych hormonów niestety zaobserwować możemy poważne skutki, nie tylko pod postacią zaburzeń metabolicznych i pogorszenia zdrowia psychicznego, ale także w zakresie wyglądu naszej skóry.

Choroby tarczycy stanowią bardzo powszechny problem, szczególnie często występujący u kobiet. Jest to temat bardzo obszerny, który charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów i powikłań ogólnoustrojowych. Ze względu na swoje manifestacje skórne, choroby tarczycy są szczególnie uciążliwe i mogą znacznie obniżać jakość życia. Popatrzmy więc, jakich zmian możemy spodziewać się w obrębie skóry:

  • Niedoczynność tarczycy – mówimy o niej gdy nasza tarczyca produkuje zbyt mało hormonów. Wówczas nasza skóra dostosowuje się do spowolnionego metabolizmu, zmniejsza się wydzielanie łoju i potu, a nasza skóra staje się sucha i szorstka, bardzo szybko traci swoją witalność. Niewątpliwie wpływa to na procesy przedwczesnego jej starzenia. Dalej, skóra jest zimna i blada, przybiera odcień żółtawy w okolicy nosowo-wargowej twarzy oraz dłoni i stóp, co jest następstwem zaburzeń wątroby i przemiany karotenu. Dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka, które nazywane jest objawem “brudnych kolan i łokci”. Na cienkiej i osłabionej skórze mogą pojawić się także rozstępy. Charakterystyczne jest też występowanie tzw. obrzęku śluzowatego uogólnionego, w typowych przypadkach najczęściej zajmującego twarz (obrzęk warg, powiek, rozdęcie policzków) oraz dłonie. Określa się go jako „ciastowaty” obrzęk, gdyż nie pozostawia wgłębienia po ucisku palcem. Opisane objawy spowodowane niedoczynnością tarczycy są także objawami choroby Hashimoto – przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
  • Nadczynność tarczycy – pojawia się, gdy tarczyca wydziela nadmierną ilość hormonów. Pierwszym z jej objawów jest wzmożone pocenie się. Z powodu przyśpieszonej przemiany materii organizm wytwarza więcej ciepła. Stąd też skóra jest wtedy nie tylko stale wilgotna, ale także gładka, zaczerwieniona i ciepła, zwłaszcza na twarzy, szyi i dłoniach. W wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych staje się błyszcząca i sprawia wrażenie tłustej. Na skórze twarzy osób z nadczynnością często pojawiają się różowe rumieńce. Pojawia się również łysienie plackowate, bielactwo oraz guzki w różnych miejscach. Ponadto nadczynność tarczycy wywołuje wole, czyli deformację szyi. W tym miejscu skóra jest cienka, delikatna i narażona na uszkodzenia.

Ścisły związek pomiędzy kondycją naszej skóry a gospodarką hormonalną, powoduję że oprócz wizyty u kosmetologa, który może doraźnie pomóc w problemie, ważna jest wizyta u lekarza, gdyż chodzi o likwidacje przyczyny problemu. Diagnoza chorób tarczycy nie należy więc do najłatwiejszej. Wynika to z tego, że wiele objawów, jakie towarzyszą jej zaburzeniom, jest podobnych do objawów innych stanów chorobowych. Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób tarczycy jest określenie we krwi poziomu TSH, hormonu przysadki mózgowej, który steruje pracą tarczycy. Ale jako że sam wynik TSH i FT3 i FT4 nie zawsze daje pełny pogląd na pracę tarczycy ważne jest również badanie przeciwciał (anty-TPO, anty-TSHR, anty-TG), gdyż pozwoli to na określenie czy pacjent ma autoimmunologiczną chorobę tarczycy. Zdarza się tak, że nasza tarczyca nie funkcjonuje poprawnie, nawet gdy jej podstawowe wyniki są w normie. Przykładowo we wczesnych etapach choroby Hashimoto wynik TSH może być niemiarodajny i wahać się lub pozostać w granicach normy.

Stąd też badanie przeciwciał przeciwtarczycowych odgrywa istotną rolę w diagnozie chorób tarczycy. Ich obecność oznacza, że następuje aktywna destrukcja twojej tarczycy. Dochodzi do procesu autoimmunologicznego, który wiąże się z wytworzeniem przeciwciał atakujących własną tarczycę. Efektem tego jest uszkodzenie gruczołu, jego przewlekłe zapalenie lub zaburzenia jego funkcji, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Podsumowując, w przypadku problemów skórnych wynikających z nieprawidłowego działania tarczycy trzeba mieć na uwadze to, aby do problemu podejść dwutorowo – odpowiednią pielęgnację i wizyty u kosmetologa połączyć z wizytami u lekarza, który pomoże rozwiązać problem u podstaw.

Tekst przygotowany przez:

Katarzynę Czarnowską, Menadżera w Klinice SKINSPACE