TRĄDZIK RÓŻOWATY – CZYM JEST I JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Słysząc słowo “trądzik” najczęściej myślimy o objawach na skórze, które są charakterystyczne dla trądziku pospolitego bądź hormonalnego. Nie wszyscy natomiast wiedzą czym charakteryzuje się trądzik różowaty. I co ważne, nie wszyscy wiedzą, że mimo swojej nazwy, nie ma on nic wspólnego z trądzikiem pospolitym. Opowiemy więc o tym w dzisiejszym wpisie. A jeśli masz zdiagnozowany trądzik różowaty to dowiesz się jak możemy złagodzić jego objawy i sprawić, że Twoja skóra odzyska swój naturalny, zdrowy blask.

CZYM JEST TRĄDZIK RÓŻOWATY?

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest chorobą zapalną skóry o charakterze przewlekłym. Pierwotnie występuje jedynie w środkowej części twarzy, w postaci rumienia oraz teleangiektazji (jest to poszerzenie naczyń krwionośnych), a w zaawansowanym stadium mogą pojawiać się również krostki i grudki. 

Trądzik różowaty jest uważany za niejednolity zespół objawów o różnej etiologii, zaliczany do „nerwic naczynioruchowych” skóry. Początek tego schorzenia z reguły wiąże się ze wzmożoną reaktywnością naczyń, jednak bez utrwalonych zmian skórnych. Dominującym objawem jest wówczas napadowe zaczerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Wystąpienie oraz zaostrzenie zmian spowodowane jest przede wszystkim stresem i ekspozycją na promieniowanie UV, lecz także spożywaniem ciężkostrawnych, wysokoprzetworzonych potraw, alkoholu, zaburzeniami hormonalnymi (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania), wysoką temperaturą otoczenia (np.korzystaniem z sauny).

Występuje u ok 1-10% społeczeństwa – częściej u kobiet, natomiast u mężczyzn częściej obserwujemy jego najcięższe postacie z przerostami skóry.

JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY?

Za rozwój trądziku różowatego odpowiedzialny jest szereg przyczyn:

 • predyspozycje genetyczne.
 • zmiany hormonalne – schorzenie to częściej dotyka kobiet z chorobami tarczycy, zaburzeniami miesiączkowania, a także podczas antykoncepcji hormonalnej. Nasilenie objawów możemy zaobserwować także w czasie jajeczkowania, ciąży, miesiączki oraz menopauzy.
 • czynniki atmosferyczne: promieniowanie UV, nadmierna wilgotność lub suchość powietrza, wysoka bądź niska temperatura.
 • czynniki psychogenne – stres.
 • czynniki chemiczne – kosmetyki podrażniające skórę, zawierające alkohol etylowy, benzylowy, aceton, mentol, kamforę, a także środki złuszczające.
 • aktywność fizyczna, sauna.
 • zakażenie nużeńcem ludzkim oraz lipofilnym drożdżakiem (Malassezia furfur).
 • alergie.

OBJAWY TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO

Do objawów trądziku różowatego zaliczamy m.in. zarumienienie się twarzy pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych (takich jak np. stres, ostre potrawy), widoczne naczynia krwionośne w obrębie twarzy, krostki oraz grudki, a także trwałe zaczerwienienie przypominające oparzenie słoneczne.

ODMIANY TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO:

Ze względu na stopień zaawansowania wyróżniamy trzy odmiany trądziku różowatego:

 1. Postać rumieniowo-naczyniowa – jej cechą charakterystyczną jest przemijający rumień, który z czasem ulega utrwaleniu. Zmiany występują w środkowej części twarzy (czoło, nos, policzki) i mają charakter symetryczny. Temu stadium towarzyszy pieczenie, swędzenie oraz uczucie napięcia skóry.
 2. Postać grudkowo-krostkowa – długotrwały rumień ze współistniejącymi krostkami i grudkami. Często postaci tej towarzyszy zapalenie spojówek.
 3. Postać przerosła – guzki i guzy występujące w szczególności w obrębie nosa. W przypadku tak zaawansowanego stadium należy wprowadzić działania profilaktyczne oraz wdrożyć odpowiednie, systematyczne leczenie.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PIELĘGNACJA DOMOWA I GABINETOWA?

Po pierwsze należy mieć na uwadze, że u pacjentów z trądzikiem różowatym nie można wykonywać zabiegów złuszczających z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego, ponieważ powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków nieodpowiednio dobranych do typu skóry.

W leczeniu trądziku różowatego bardzo istotne jest połączenie pielęgnacji domowej z pielęgnacją gabinetową.Skórę dotkniętą trądzikiem różowatym należy traktować w bardzo delikatny sposób. Niewskazane jest używanie kosmetyków na bazie alkoholu oraz kosmetyków wysuszających. Należy zadbać o odbudowę bariery hydrolipidowej, stosować filtry przeciwsłoneczne, unikać tarcia (w tym peelingów mechanicznych). W pielęgnacji najlepiej sprawdzą się preparaty bezzapachowe o prostych składach z zawartością witaminy C, K, B3 (niacynamid), PP (niacyna), wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z rumianku.

Jeśli chodzi o zabiegi gabinetowe to na wyróżnienie zasługuje na pewno m.in. zabieg mezoterapii igłowej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Polega on na podskórnym podaniu preparatu uzyskanego na drodze odwirowania krwi pobranej od pacjenta. Osocze bogatopłytkowe, poprzez zawarte w nim czynniki wzrostu, świetnie wzmacnia naczynia krwionośne, łagodząc przy tym rumień.

Nie należy zapominać, że skórę z trądzikiem różowatym należy również nawilżać, w związku z tym odpowiednim zabiegiem będą zabiegi mezoterapii igłowej preparatami nawilżającymi, a także zabiegi łagodzące rumień w obrębie twarzy – m.in. mieszanki kwasowe dobrane indywidualnie do potrzeb skóry lub terapie enzymatyczne.

Leczenie trądziku różowatego jest procesem długotrwałym oraz wymagającym dyscypliny u pacjenta, natomiast przy współpracy ze specjalistą jesteśmy w stanie pozbyć się problemu. Oczywiście kluczowa będzie też prawidłowa diagnoza oraz indywidualne podejście do Pacjenta.

Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa w Klinice SKINSPACE