Problem wypadających, przerzedzających się włosów stanowi poważny kłopot i duży dyskomfort zarówno dla wielu kobiet, jak i mężczyzn. Coraz większa ilość włosów w wannie, pod prysznicem czy na szczotce to pierwsze objawy, które sugerują nadmierną utratę włosów. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, podobnie jak sposobów leczenia tego schorzenia.
Mezoterapia igłowa jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej o działaniu leczniczym oraz profilaktycznym. To najbardziej skuteczny zabieg mający na celu dostarczenia odpowiedniej ilości składników aktywnych.
Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?
Zabieg mezoterapii igłowej polega na podaniu podskórnie substancji odżywczych, leczniczych, o działaniu anti-age oraz regenerujących za pomocą cienkiej igły. Możliwe jest wprowadzenie miejscowe, zależnie od potrzeb, konkretnych substancji lub mieszanin – witaminowych koktajli, kwasu hialuronowego, aminokwasów czy krzemionki organicznej.
W zależności od rodzaju preparatu, miejsca oraz techniki jego podania można uzyskać wielokierunkowe efekty.
Dzięki wprowadzeniu specjalnie dobranych składników aktywnych, które podajemy w głąb skóry, mamy wpływ na przebudowę naskórka oraz pobudzamy procesy produkcji zarówno kolagenu jak i elastyny. Wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry gwarantuje szybkie i widoczne efekty w postaci redukcji zmarszczek, silnego nawilżenia, rozjaśnienia i redukcji blizn, a także zmian potrądzikowych. Mezoterapia igłowa z powodzeniem wykorzystywana jest również do poprawy kondycji włosów i skóry głowy.
Dla kogo jest to zabieg?
Zabieg jest wskazany dla wszystkich osób, które chcą nawilżyć skórę, poprawić jej napięcie, zredukować przebarwienia po stanach zapalnych, jak również te hormonalne czy posłoneczne oraz zadziałać anti-age i profilaktyczne, opóźniając procesy starzenia się skóry.
Techniki wykonywania mezoterapii
Techniki wykonywania mezoterapii możemy podzielić ze względu na miejsce podania preparatu, kąt nachylenia igły oraz ilość podanej substancji.
Grudka – pozostawiamy małe depozyty na głębokości 1-2 mm
Nappage – szybkie 2-4 wkłucia na sekundę w odstępie 2-3 mm
Punkt po punkcie – głębokość 4mm
Mikro wlew – głębokość 4-13 mm
Technika liniowa – głębokość 1-2 mm
W obrębie twarzy – szczególnie czoła, bruzd nosowo-wargowych i pojedynczych załamań skórnych – podając preparat najczęściej wykorzystywana jest technika liniowa. Umożliwia precyzyjne podanie preparatu i stymulowanie skóry w miejscach, które wymagają bardziej skoncentrowanego działania. Natomiast w miejscach, gdzie skóra jest cienka, płytko unaczyniona (najczęściej jest to okolica oczu) podajemy preparat metodą mikro-grudek, w wyniku czego tworzą się małe depozyty, które wchłaniają się od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu. Dodatkowo w naszej Klinice w okolicy policzków wykonujemy metodę mikro wlewu, preparat podawany jest głęboko, aż do skóry właściwej. W wyniku czego nie są zauważalne depozyty preparatu, a uzyskane efekty zabiegowe są o wiele lepsze niż przy zastosowaniu metody depozytowej.
Skóra bezpośrednio po zabiegu
Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Może pojawić się zasinienie i ślady po nakłuciu. Czas rekonwalescencji zależy przede wszystkim od możliwości regeneracyjnych skóry oraz od podanego preparatu. Po zabiegu zaleca się unikać mocnego wysiłku fizycznego, sauny, gorących kąpieli, alkoholu oraz przyjmowania leków rozrzedzających krew.
Podsumowując, technika wykonania zabiegu mezoterapii igłowej jest zależna od potrzeb skóry, od okolicy poddanej zabiegowi, a czas rekonwalescencji jest indywidualny dla każdej osoby, a najczęściej nie przekracza kilku dni.
Tekst przygotowany przez:
Kosmetolog w SKINSPACE