SPOSOBY NA BLIZNY – JAKIE ZABIEGI PROPONUJE KLINIKA SKINSPACE?

Rodzaje blizn 

Aby dobrać odpowiednią metodę walki z bliznami, należy odpowiednio je rozróżniać. Zacznijmy od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest blizna? Przede wszystkim jest tkanką powstającą w wyniku naturalnego procesu gojenia się rany, która zastępuje uszkodzoną tkankę (skórę właściwą). Blizna powstaje najczęściej w miejscu zranienia przez uraz, operację, poparzenie czy chorobę (np. trądzik, ospa wietrzna). Ich nierównomierna struktura wynika głównie z nieregularnego rozłożenia się włókien kolagenowych. 

W wyniku zranienia, początkowo blizna jest silnie zaczerwieniona, dopiero z czasem przyjmuje kolor skóry. Ostateczny wygląd blizny zależy zarówno od uwarunkowań osobistych jak i predyspozycji dziedzicznych.

Blizny ze względu na wygląd dzielimy na

– przerostowe (hypertroficzne, keloidowe) powstają na skutek nadmiernego tworzenia włókien kolagenowych, o wypukłej powierzchni z licznymi wypustkami, np.blizny pooparzeniowe.

– bliznowce (rodzaj blizny przerostowej) -pojawiają się po pełnym zagojeniu się rany. W odróżnieniu od blizn przerostowych nie wykazują tendencji do samoistnego spłaszczenia i cofania się. Są to guzkowate lub płaskie wypustki, zaczerwienione i swędzące.

– zanikowe (atrofczne, o cienkiej powierzchni, zapadnięte), obserwuje się wyraźny ubytek tkanki np. blizny potrądzikowe.

Blizna niedojrzała jest następstwem świeżo zagojonej rany, jest czerwona i lekko wystaje ponad powierzchnię skóry. Początkowo to miejsce jest wypukłe i swędzące, jednak z upływem czasu blizna spłaszcza się i upodabnia do skóry, która ją otacza. Proces gojenia się blizny trwa nawet do 2 lat! 

Prawidłowo zagojjona blizna jest płaska, ma odcień jaśniejszy od skóry, a także jest miękka w dotyku i elastyczna. 

Jakie zabiegi proponujemy?

Mezoterapia mikroigłowa:

– Dermapen + osocze bogatopłytkowe: zabieg silnie regenerujący i przebudowujący głębokie struktury skóry. Dzięki zastosowaniu osocza przed, a także w trakcie wykonywania mezoterapii mikroigłowej, uzyskujemy wielowymiarowe rezultaty. Obecne w osoczu czynniki wzrostu przyspieszają proces regeneracji tkanek i przebudowy włókien kolagenowych. Dochodzi do rozerwania struktury blizny oraz pobudzenia fibroblastów, co przyczynia się do  wytworzenia nowych włókien kolagenowych i elastynowych, które warunkują wyrównanie struktury skóry i spłycenie blizny. 

– Dermapen + czynniki wzrostu AQ Skinsolution: zabieg mikronakłuć w połączeniu z preparatem zawierającym stymulujące czynniki wzrostu. Idealna alternatywa dla pacjentów, którzy nie przepadają za igłami bądź u których występują przeciwwskazania do wykonania osocza bogatopłytkowego (np. choroby autoimmunologiczne np. Hashimoto). 

– Dermapen + PRX: dzięki połączeniu zabiegu Dermapen z unikalną formułą medycznego kwasu PRX T33, uzyskujemy silny resurfacing skóry twarzy. Preparat zawiera kwas TCA w stężeniu 33%, warunkujący spłycenie blizn zanikowych, wyrównanie struktury i kolorytu skóry.  

Przeciwwskazania:

– ciąża oraz karmienie piersią,

– aktywna opryszczka, 

– bakteryjne, wirusowe i grzybicze infekcje skórne, 

– stany zapalne,

– przerwana ciągłość naskórka,

– przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,

– problemy z krzepnięciem krwi,

– choroby nowotworowe.

Efekty:

– ujednolicenie kolorytu i struktury skóry, 

– zagęszczenie, ujędrnienie skóry, 

– spłycenie zmarszczek i blizn, 

– przebudowa struktur skóry,

– zmniejszenie widoczności ujść gruczołów łojowych 

– wzmocnienie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich widoczności.

Mezoterapia igłowa:

– osocze bogatopłytkowe: autologiczny preparat pozyskiwany z odwirowanej krwi pacjenta. Bogaty w liczne czynniki wzrostu, warunkujące silną stymulację skóry do regeneracji i odbudowy. Pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz wspomaga pracę komórek macierzystych. Skóra staje się bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

– Aquashine BTX: preparat posiadający w składzie nieusieciowany kwas hialuronowy oraz kompleks 7 peptydów, warunkujący wyrównanie struktury skóry poprzez rozluźnienie mięśni w skórze, a także syntezę kolagenu.

– Jalupro classic: preparat zaliczany do grupy stymulatorów tkankowych, mających na celu pobudzenie naturalnie zachodzących procesów w skórze. Dzięki wysokiej zawartości kwasu hialuronowego oraz kompleksu 4 aminokwasów, dochodzi do odbudowy struktury kolagenowej. W rezultacie uzyskujemy spłycenie blizn, zwiększenie gęstości i jędrności skóry. 

Przeciwwskazania:

– ciąża oraz karmienie piersią,

– uczulenie na składniki, które znajdują się w preparatach, 

– aktywna opryszczka, 

– bakteryjne, wirusowe i grzybicze infekcje skórne, 

– stany zapalne,

– choroby autoimmunologiczne,

– przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,

– problemy z krzepnięciem krwi,

– choroby nowotworowe.

Efekty:

– wyrównanie struktury  skóry, 

– ujędrnienie, zagęszczenie skóry, 

– wygładzenie zmarszczek i redukcja blizn, 

– zwiększenie odporności mechanicznej skóry, 

– pobudzenie procesów regeneracyjnych.

Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa w SKINSPACE