RETINOL W PIELĘGNACJI DOMOWEJ – CZY WIESZ JAK STOSOWAĆ RETINOL, ABY NIE ZASZKODZIĆ SWOJEJ SKÓRZE?

Na pewno wiele razy słyszałaś o retinolu i jego pozytywnych właściwościach dla naszej skóry. Ale czy na pewno wiesz jak go stosować? Na co zwrócić uwagę wprowadzając go do pielęgnacji domowej? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

CZYM JEST RETINOL I JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI?

Retinol należy do grupy retinoidów, a więc pochodnych witaminy A, określanej także witaminą młodości. To substancja czynna powszechnie wykorzystywana w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej, poddanej procesom starzenia, ale także trądzikowej, czy dotkniętej problematyką przebarwień. 

Retinol wykazuje wiele mechanizmów działania. W skórze zostaje przekształcony do retinaldehydu, a następnie do kwasu retinowego, który ma silne działanie biologiczne, stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo retinol hamuje enzym, odpowiedzialny za rozkład kolagenu, który zapewnia skórze jędrność i elastyczność. Retinol zatem poprzez poprawę jędrności, wygładza zmarszczki i poprawia strukturę skóry. Działa również antyoksydacyjnie, zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki, które mogą być wytwarzane przez różne czynniki zewnętrzne np. promieniowanie UV, palenie papierosów, zanieczyszczenia powietrza – ich wzrost w skórze to jedna z przyczyn przyspieszonego starzenia się. Z tego względu zastosowanie retinolu jako składnika przeciwutleniającego dodatkowo potęguje ochronę skóry przed starzeniem. Retinol posiada także właściwości złuszczające. Przyspiesza naturalny proces złuszczania naskórka, dzięki czemu przyczynia się do poprawy kolorytu skóry i redukcji przebarwień.

Należy pamiętać jednak, że retinol nie jest substancją odpowiednią dla każdego. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest przede wszystkim ciąża, okres karmienia piersią oraz wysoka wrażliwość skóry. Dodatkowo stosując go trzeba wiedzieć jak robić to z głową!

JAK WPROWADZIĆ RETINOL DO PIELĘGNACJI DOMOWEJ, TAK ABY NIE ZASZKODZIĆ SWOJEJ SKÓRZE?

Najważniejszy jest odpowiedni dobór produktu i częstotliwość jego stosowania. Jeśli nie jesteś pewna/y jaki kosmetyk wybrać – zgłoś się o pomoc do specjalisty, który indywidualnie dobierze go do potrzeb Twojej skóry.

W przypadku retinolu kluczowym aspektem jest jego stopniowe, powolne wprowadzanie do rutyny pielęgnacyjnej. Zbyt szybkie i agresywne działanie często daje odwrotne, niepożądane rezultaty. Aby rozpocząć terapię retinolem, należy zacząć od niższych stężeń, by stopniowo budować tolerancję skóry. Jeśli zaczniemy od wysokiego stężenia, nasza skóra może zostać przesuszona i łuszczyć się, zwiększa się także jej reaktywność. Ważną część odgrywa także częstotliwość stosowania. Zaczynamy od stosowania produktów z retinolem 1 w tygodniu. W kolejnym tygodniu 2 razy, następnie 3. Kiedy już zbudujemy odpowiednią tolerancję skóry na retinol, należy utrzymywać tę częstotliwość. Obowiązkowo należy pamiętać o codziennym stosowaniu ochrony UV.

Budowanie tolerancji to inaczej proces retynizacji i trwa on około 6 tygodni, przy czym w tym czasie stopniowo należy zwiększać częstotliwość jego aplikacji, a z czasem i jego stężenie. Okres retynizacji charakteryzuje się wystąpieniem podrażnienia tkanek, zwiększoną wrażliwością, tkliwością, zaczerwienieniem, a czasem nawet łuszczeniem skóry lub wysypem zmian. To czas, kiedy stan skóry z pozoru może się pogarszać, ale jest to zupełnie naturalna reakcja. Jeśli go przetrwasz, długoterminowe efekty będą spektakularne! Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie retynizacja pod okiem specjalisty – kosmetologa, który dodatkowo zadba o odbudowę, szczególnie narażonej na uszkodzenie bariery hydrolipidowej.

CZY RETINAL I RETINOL TO TO SAMO?

Retinal, inaczej aldehyd retinowy lub retinaldehyd to forma witaminy A, dedykowana dla skór o zwiększonej wrażliwości. Wykazuje analogiczny mechanizm działania co retinal, ale wiąże się z mniejszym podrażnieniem tkanek. W skórze ulega przekształceniu do najsilniejszej formy, czyli kwasu retinowego, który działa silnie stymulująco i przeciwstarzeniowo. Ze względu na szybszą konwersję w porównaniu z retinolem, retinal szybciej oddziałuje na komórki skóry.

A CZYM JEST BAKUCHIOL I CO MA WSPÓLNEGO Z RETINOLEM?

Bakuchiol określany jest jako roślinna alternatywa retinolu i w ostatnim czasie jest coraz powszechniej spotykanym składnikiem kosmetyków. To związek pozyskiwany z nasion i liści azjatyckiej rośliny Psoralea Corylifolia. Choć nie należy do grupy retinoidów, charakteryzuje się podobnymi właściwościami. Działa bowiem przeciwbakteryjnie, seboregulująco, przeciwzmarszczkowo i rozjaśniająco na zmiany pigmentacyjne. Nie można jednak postawić znaku równości między retinolem, a bakuchiolem, ze względu na różny mechanizm działania. Bakuchiol w odróżnieniu od retinolu wskazany będzie kobietom w ciąży i w trakcie karmienia piersią oraz osobom posiadającym skórę wrażliwą. Dodatkowo jego stosowanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania skóry, nie wiąże się z wystąpieniem reakcji podrażnieniowych, a więc nie wymaga budowania tolerancji. Co więcej, jest znacznie mniej wrażliwy na promieniowanie UV, dlatego może być stosowany przez cały rok, niezależnie od stopnia nasłonecznienia. Bakuchiol będzie więc doskonałym wyborem dla osób, które obawiają się drażniącego działania retinolu oraz systematyczności i cierpliwości w stopniowym jego wprowadzaniu do pielęgnacji domowej.

POŁĄCZENIE RETINOLU Z KWASAMI

Zarówno retinoidy, jak i większość peelingów chemicznych to związki aktywne o potencjale złuszczającym. Oznacza to, że wykazują działanie keratolityczne, prowadzące do redukcji powierzchownej warstwy rogowej naskórka. Jej nadmierne złuszczanie może prowadzić do podrażnienia skóry oraz uszkodzenia ochronnej warstwy hydrolipidowej, co często objawia się suchością, zaczerwienieniem, ściągnięciem bądź pojawianiem się niechcianych zmian na skórze. Z tego względu zaleca się, by nie łączyć obu substancji w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Takie połączenie możliwe jest po uprzednim zbudowaniu tolerancji na retinol, jednak jest to bezpieczne jedynie pod okiem specjalisty – kosmetologa, który w odpowiedni sposób dobierze rodzaj produktu, jego stężenie i pH w przypadku kwasu. Retinol i peelingi chemiczne należy wprowadzać ostrożnie i stopniowo, nie zapominając o dodatkowych produktach regenerujących. 

PRZYKŁADOWE PRODUKTY Z RETINOIDAMI NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ:

  • Dermaceutic Activ Retinol 0.5 – serum przeciwstarzeniowe z retinolem
  • RetinALL IN ONE Krem do twarzy ze stabilną formą retinalu 0,1%
  • Dermaquest Active Retinol Repair Serum – aktywne serum naprawcze z 4 formami retinoidów – 0.3%
  • Sesderma Retises 0.25% regenerujący krem przeciwzmarszczkowy z retinolem
  • Dermomedica krem przeciwstarzeniowy z retinalem 0.05%
  • Basiclab serum z 0.5% czystym retinolem, koenzymem Q10 i skwalanem – odnowa i stymulacja
  • Medik8 Crystal Retinal 1 – stabilne i delikatne serum na noc z aldehydem retinowym
  • SVR Ampoule A 0,3% – liftingujące serum z 0,3% retinolem

Na rynku dostępna jest ogromna ilość produktów z retinoidami, a wybór jednego, najbardziej odpowiedniego dla Twojej skóry to nie lada wyzwanie. Wychodząc naprzeciw, powyżej przedstawiamy propozycje kosmetyków, od których warto byłoby rozpocząć swoją przygodę z retinoidami. Zalecamy jednak uprzednią konsultację z Kosmetologiem, który dostosuje najlepsze, indywidualne rozwiązanie do potrzeb Twojej skóry. Przy wzbogaceniu pielęgnacji o tego typu składniki należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad, o których wspominałam wcześniej. To bardzo ważne, by nie zaszkodzić swojej skórze, lecz móc cieszyć się efektami przez długi czas!

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – Kosmetolog w SKINSPACE IZABLEA SZYMBOR