LASER FRAKCYJNY – POZBĄDŹ SIĘ BLIZN I PRZEBARWIEŃ, POZNAJ SPOSÓB NA RESURFACING

Jeden z zabiegów który zdecydowanie króluje obecnie w naszej Klinice? Oczywiście będzie to laser frakcyjny! Jesień to doskonały czas, żeby skorzystać z możliwości jakie daje nam ten zabieg. Kto powinien zdecydować się na tą procedurę, jakie efekty zabiegowe uzyskujemy i na czym w ogóle polega ten zabieg? Dzisiejszy wpis odpowie właśnie na te pytania 🙂

LASER FRAKCYJNY – NA CZYM POLEGA UŻYTA DO ZABIEGU TECHNOLOGIA?

Laser frakcyjny to technologia z dziedziny laseroterapii i medycyny estetycznej, której zadaniem jest całkowita przebudowa struktur skóry. Na początek chciałam rozróżnić dwa rodzaje laserów frakcyjnych – mianowicie wyróżnia się lasery frakcyjne ablacyjne, prowadzące do odparowania naskórka i wytworzenia kontrolowanych mikrouszkodzeń oraz delikatniejsze, czyli nieablacyjne, przebiegające bez efektu ablacji. Od razu wyjaśniam, że ablacja to proces polegający na szybkim podgrzaniu i odparowaniu wody w tkankach. Skupmy się na technologii ablacyjnej, ponieważ to właśnie ona zapewnia najlepsze i długotrwałe efekty, widoczne już po pierwszym zabiegu. 

Wśród laserów ablacyjnych najlepszym wyborem jest laser frakcyjny CO2, wykorzystujący fale długości 10600 nm. Technologia ta, choć wiąże się z celowym uszkodzeniem skóry, wymagającym okresu rekonwalescencji, pozwala uzyskać konkretne i szybkie efekty. Wiązka laserowa o wysokiej energii, wnikając w głąb tkanek oddziałuje na poziomie skóry właściwej, równocześnie powodując odparowanie wody z naskórka. Powoduje to powstanie mikrokolumn uszkodzeń, widocznych w postaci niewielkich strupków. Jest to celowy proces, który mobilizuje skórę do samoodnowy, regeneracji i stymulacji białek strukturalnych – kolagenu i elastyny. 

DLA KOGO DEDYKOWANY JEST ZABIEG Z WYKORZYSTANIEM LASERA FRAKCYJNEGO?

Technologia lasera frakcyjnego przeznaczona jest przede wszystkim do resurfacingu, mocnej przebudowy struktur skóry oraz redukcji najbardziej problematycznych defektów, przez co znajduje zastosowanie w wielu terapiach zabiegowych na obszar twarzy, szyi, dekoltu, a także całego ciała.

Wśród wskazań do zabiegów laserem frakcyjnym wyróżnia się:

  • wszelkiego rodzaju blizny – zarówno potrądzikowe, jak również pourazowe, pooperacyjne, czy pooparzeniowe,
  • zmiany pigmentacyjne (przebarwienia pozapalne, przebarwienia posłoneczne, przebarwienia hormonalne, plamy soczewicowate),
  • pierwsze oznaki starzenia się skóry,
  • zmarszczki, bruzdy i załamania skórne,
  • pogrubienie naskórka, 
  • spadek jędrności i elastyczności skóry,
  • rozszerzone pory,
  • rozstępy na ciele

LASER FRAKCYJNY – PRZEBIEG ZABIEGU 

Wizytę w SKINSPACE rozpoczyna oczywiście dokładna konsultacja przedzabiegowa podczas której kosmetolog prowadzący dokonuje oceny stanu skóry oraz analizuje ewentualne przeciwwskazania do wykonania procedury. Jeśli żaden z elementów nie wyklucza pacjenta z zabiegu i dokonałyśmy kwalifikacji do zabiegu to pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie skóry poprzez dokładne jej oczyszczenie. Następnie w celu zminimalizowania odczuć bólowych i zwiększenia komfortu podczas zabiegu, kosmetolog aplikuje znieczulenie w postaci kremu z lidokainą. Po upływie określonego czasu możliwe jest rozpoczęcie właściwej procedury frakcjonowania, indywidualnie dostosowując parametry urządzenia do wskazań oraz kondycji skóry pacjenta. W trakcie zabiegu odczuwalne jest ciepło oraz pieczenie skóry, a na jej powierzchni widoczne są niewielkie strupki. Jest to reakcja całkowicie naturalna, będąca skutkiem oddziaływania wiązki laserowej. Jej działanie polega na kontrolowanym, ale agresywnym uszkodzeniu tkanek, w celu pobudzenia do procesów naprawczych. Dochodzi do stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za odpowiednie napięcie, jędrność i elastyczność skóry. Początkowe ścieńczenie naskórka oraz późniejsze wytworzenie nowego kolagenu istotne jest również przy redukcji blizn, rozstępów, rozszerzonych porów oraz zmarszczek. Natomiast poprzez proces złuszczania, który ma miejsce w trakcie gojenia, dochodzi do redukcji wszelkiego rodzaju przebarwień, rozświetlenia i ogólnej poprawy kolorytu skóry. Procedurę zabiegową wykańcza specjalistyczny produkt regeneracyjny oraz krem promieniochronny. 

JAK WYGLĄDA OKRES REKONWALESCENCJI ORAZ POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE?

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona oraz występuje uczucie pieczenia i szczypania. Pojawia się obrzęk, utrzymujący się kilka godzin lub dobę od wykonanej procedury. Wskazane objawy są reakcją naturalną, świadczącą o postępującym procesie gojenia, który trwa od 7 do 14 dni. W 3-5 dobie rozpoczyna się proces złuszczania, a na skórze wyczuwalne są mikrostrupki, powstałe wskutek celowego uszkodzenia powierzchownych warstw naskórka. Ważne, by nie przyspieszać tego procesu, nie stosować peelingów i nie pocierać mocno skóry. W zamian, w pielęgnacji należy postawić na regenerację, nawilżanie i odbudowę bariery hydrolipidowej – zgodnie z zaleceniami Kosmetologa prowadzącego. Oprócz odpowiednich kremów, pomocne będą maski w płacie, które bezboleśnie i komfortowo pozwolą przejść etap regeneracji skóry po zabiegu. Kluczowa będzie także fotoprotekcja, a więc stosowanie produktów z spf 50, pamiętając o ich reaplikacji co 3-4 godziny. Należy oczywiście całkowicie zrezygnować z opalania skóry, wizyty w solarium oraz rozgrzewania organizmu poprzez gorące kąpiele lub pobyt w saunie. Nie zaleca się także bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami oraz wykonywania prac domowych (odkurzanie, kontakt z kurzem i środkami chemicznymi). Może to wywołać szereg działań niepożądanych, wydłużyć okres rekonwalescencji, a nawet doprowadzić do infekcji w miejscu poddanemu zabiegowi. To bardzo ważne, by postępować zgodnie z zaleceniami, chcąc długotrwale cieszyć się z efektów zabiegowych. 

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby skóry (m.in. łuszczyca, bielactwo),
  • nowotwory,
  • zabiegi chirurgiczne w miejscu poddanym zabiegowi,
  • przerwanie ciągłości naskórka w miejscu zabiegowym,
  • aktywne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
  • skłonność do bliznowców i keloidów,
  • doustna terapia izotretinoiną,
  • stosowanie leków lub ziół światłoczułych,
  • świeża opalenizna,
  • nieuregulowana cukrzyca.

EFEKTY ZABIEGOWE PO LASERZE FRAKCYJNYM

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, poprzez wywołany kontrolowany stan zapalny, odparowanie wody z naskórka i celowe uszkodzenie jego powierzchownych warstw prowadzi do całkowitej przebudowy skóry. 

Wśród efektów zabiegowych wyróżniamy:

  • regenerację, wygładzenie i zagęszczenie skóry,
  • poprawę jędrności i elastyczności,
  • spłycenie zmarszczek,
  • napięcie i rozświetlenie skóry,
  • redukcję blizn,
  • redukcję rozstępów,
  • redukcję przebarwień i poprawę kolorytu,
  • zwężenie rozszerzonych porów.

Jak widzisz – jedna procedura, tak wiele korzyści. Nowa, zdrowa skóra jest na wyciągnięcie ręki! Wystarczy konsultacja ze specjalistą, odpowiednia kwalifikacja do zabiegu, indywidualny dobór parametrów z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Później już tylko pozostaje z uśmiechem patrzeć w lustro i cieszyć się efektem Baby Face 🙂

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – Kosmetolog w SKINSPACE IZABLEA SZYMBOR