Nosząc na swoim ciele tatuaż lub makijaż permanentny, z którego nie do końca jesteśmy zadowoleni, często nasze myśli zmierzają w kierunku poznania sposobów na usuwanie pigmentu. Najpopularniejszą i przodującą metodą jest zdecydowanie laserowe usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego. Pojawia się pytanie – czy wszystkie metody laserowego usuwania są takie same? Czy występują różnice pomiędzy rodzajami laserów, których używa się na rynku? Na te oraz inne pytania odpowiem w poniższym tekście, poświęconym różnicom dwóch najczęściej spotykanych typów lasera do usuwania pigmentu – czyli lasera nanosekundowego oraz pikosekundowego.
LASER PIKOSEKUNDOWY A NANOSEKUNDOWY
Podstawową różnicą między laserem nanosekundowym a pikosekundowym jest czas dostarczania wiązki lasera. W wysokiej jakości laserze pikosekundowym długość wiązki laserowej mierzona jest w pikosekundach, co jest ściśle związane z nazwą urządzenia. Z kolei w standardowym typie lasera ten sam parametr liczony jest w nanosekndach. Jakie więc ma to przełożenie na stronę praktyczną i jak to rozumieć?
W przypadku lasera pikosekundowego kontakt wiązki lasera ze skórą trwa zdecydowanie krócej w porównaniu z laserem nanosekundowym. Z tego właśnie faktu wynikają najistotniejsze różnice wskazujące korzyści jakie płyną z zabiegów wykonanych laserem pikosekundowym, takie jak skrócony czas rekonwalescencji oraz maksymalnie obniżone ryzyko występowania skutków ubocznych (blizny, utrzymująca się opuchlizna, oparzenia) względem lasera nanosekundowego.
Laser pikosekundowy mimo krótszego kontaktu ze skórą charakteryzuje znacznie większa moc. Plamka czyli powierzchnia, na którą oddziałuje lasera w danym momencie, w przypadku lasera pikosekundowego może osiągać nawet 1 cm! Jest to kluczowe w sytuacji usuwania większych obszarów, co pozwala na oddanie laserem mniejszej ilości tzw. strzałów, co przekłada się na zdecydowanie obniżone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych usuwania tatuaży lub makijażu permanentnego np. brwi.
GŁÓWNE KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ZABIEGU WYKONANEGO LASEREM PIKOSEKUNDOWYM
- Zminimalizowane odczucia bólowe;
- Zminimalizowane ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak np. plamy, blizny, oparzenia;
- Zminimalizowane ryzyko wystąpienia powikłań;
- Krótki okres rekonwalescencji.
DO CZEGO WYKORZYSTYWANY JEST LASER PIKOSEKUNDOWY
- Usuwanie tatuaży;
- Usuwanie makijażu permanentego brwi, ust oraz kreski na powiece;
- Usuwanie przebarwień;
- Usuwanie blizn;
- Usuwanie pozostałości po chorobach dermatologicznych (jeśli nie ma przeciwwskazań).
Jak widzisz, laser pikosekundowy ma szerokie zastosowanie, przy czym zabiegi usuwania tatuażu lub makijażu permanentego za pomocą lasera pikosekundowego to jedne z najczęściej wykorzystywanych zastosowań tego sprzętu.
Jeśli więc zależy Ci na minimalnych odczuciach bólowym, maksymalnie zniwelowanym ryzyku powstania skutków ubocznych oraz krótkim okresie rekonwalescencji rozważ koniecznie wykonanie zabiegu na najwyżej klasy laserze pikosekundowym nowej generacji, tym bardziej w rękach rozsądnego i świadomego operatora 🙂
Tekst przygotował:
Michał Szymbor – specjalista od usuwania makijażu permanentnego i tatuaży w Klinice SKINSPACE