LASER PIKOSEKUNDOWY – NASZ NOWY SPOSÓB NA ODMŁADZANIE, REDUKCJĘ BLIZN I REDUKCJĘ PRZEBARWIEŃ

Koniec lata, a tym samym zbliżający się okres jesienny umożliwia tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych i skuteczniejszych planów zabiegowych dla naszych pacjentów. By zapewnić jak najlepsze efekty rozszerzyliśmy ofertę Kliniki SKINSPACE o najnowszą technologię z zakresu laseroterapii, a mowa tu o laserze pikosekundowym. Moc działania lasera pikosekundowego to odpowiedź na wiele problemów skórnych, z którymi borykają się pacjenci gabinetów kosmetologii i medycyny estetycznej. Jak działa, na czym polega i jakie są wskazania, przeciwwskazania oraz efekty zabiegowe? Już wszystko tłumaczę 🙂 

JAK DZIAŁA LASER PIKOSEKUNDOWY

Laser pikosekundowy to nowoczesna technologia, która emituje światło o dwóch długościach fali (532 nm i 1064 nm), co zapewnia precyzyjną penetrację tkanek, a tym samym wysoką efektywność zabiegu. Laser pikosekundowy wiąże się ze skróceniem czasu trwania impulsu do tzw.  picosekundy, co czyni go krótszym o 100 razy od nanosekundy – powszechnie wykorzystywanej przez lasery typu Q-switch. Działanie opisanej technologii polega na wysyłaniu wiązki światła, która przenika przez skórę. Światło jest absorbowane przez pigment w tkance docelowej (w przypadku redukcji tatuażu i makijażu permanentnego oraz przebarwień) i następnie prowadzi do jego rozpadu. Wytworzone ciepło natomiast powoduje zmiany w strukturze włóknistej kolagenu. Zróżnicowana energia lasera stymuluje również fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, co istotne jest z punktu widzenia redukcji blizn oraz działania odmładzającego.

Co ważne, zabieg z wykorzystaniem lasera pikosekundowego maksymalnie minimalizuje stopień przegrzania skóry osoby poddającej się zabiegowi, przez co jest metodą w pełni bezpieczną, bezbolesną i możliwie najmniej inwazyjną, nie wymagającą długiego okresu rekonwalescencji.

WSKAZANIA DO ZABIEGU Z ZASTOSOWANIEM LASERA PIKOSEKUNDOWEGO

Możliwość regulacji wiązki światła i mocy lasera, indywidualnie dobranych do kondycji i potrzeb skóry umożliwia nam głęboką penetracją tkanek, co pozwala na redukcję głębokich blizn i przebarwień różnego pochodzenia, mocną przebudowę skóry, napięcie i odmłodzenie, jak również usunięcie tatuażu i makijażu permanentnego.

Redukcja blizn – wiązka laserowa przenikając w głąb skóry wywołuje efekt fotoakustyczny, który uszkadza tkanki, wywołując stan zapalny. Rezultatem tego procesu jest inicjacja procesu neokolagenezy związanego ze zwiększeniem produkcji kolagenu i elastyny. Innaczej mówiąc, prowadzi to do przebudowy skóry, a tym samym redukcji blizn ubytkowych, poparzeniowych, czy potrądzikowych. 

Odmłodzenie skóry i działanie liftingujące związane jest z przebudową włókien kolagenowych, a więc włókien podporowych. W efekcie dochodzi do wypełnienia zmarszczek, zagęszczenia skóry, poprawy jędrności, elastyczności i napięcia. Jest to silne działanie przeciwstarzeniowe.

Redukcja przebarwień posłonecznych, hormonalnych, jak i pozapalnych – wiązka światła pochłaniana jest przez barwnik w skórze – melaninę, co prowadzi do stopniowej jego destrukcji i wyłuszczenia naskórka. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, a powierzchnia przebarwienia może ulec przyciemnieniu. W kolejnych dniach natomiast dochodzi do stopniowego złuszczania się powierzchni przebarwienia.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU

Gdy pojawisz się u nas w gabinecie, zanim rozpoczniemy procedurę zabiegową, niezwykle istotna jest konsultacja przedzabiegowa, która umożliwia analizę kondycji skóry, omówienie stanu zdrowia, przyjmowanych leków, a tym samym kwalifikację do wykonania zabiegu. 

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wyróżnia się m.in.:

  • choroby nowotworowe,
  • ciąża i laktacja,
  • stosowanie leków bądź ziół światłouczulających (np. dziurawiec, nagietek, rumianek),
  • aktywne infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze,
  • aktywna opryszczka,
  • epilepsja,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • skłonność do powstawania blizn keloidowych i przerostowych.

EFEKTY ZABIEGOWE

Technologia pikosekundowa poprzez ultrakrótkie impulsy emitowane w krótkim czasie i głębokie działanie zapewnia najbardziej skuteczne efekty zabiegowe w porównaniu do innych urządzeń z zakresu laseroterapii. Wykonując serię zabiegową uzyskujemy efekt przebudowy, odmłodzenia, napięcia i zagęszczenia skóry, redukcji zmarszczek, redukcji różnego rodzaju blizn i przebarwień oraz usunięcia tatuażu i makijażu permanentnego. Pierwsze efekty zauważalne są już po pierwszych kilku dniach od wykonania procedury.

USUWANIE MAKIJAŻU PERMANENTNEGO I TATUAŻY

Laser pikosekundowy ma w SKINSPACE jeszcze jedno zastosowanie – chodzi oczywiście o usuwanie makijażu permanentnego i tatuaży. Jak to działa? Pikosekundowa wiązka światła laserowego indukuje energię kinetyczną, która oddziałuje na pigment w skórze, powodując rozpad jego cząsteczek na drobny pył, który następnie zostaje wychwycony przez układ limfatyczny i wyeliminowany z organizmu jako niepotrzebna substancja. W efekcie dochodzi do stopniowej redukcji barwnika ze skóry, a tym samym usunięcia niechcianych tatuaży (także kolorowych), czy makijażu permanentnego brwi bądź ust. To co jest ważne, nasz laser pozwala nam działać bezpiecznie i skutecznie – bez bólu, bez blizn i uszkodzenia skóry. Należy oczywiście pamiętać, że w celu całkowitej redukcji tatuażu konieczna będzie seria zabiegów, których liczba i częstotliwość uzależniona będzie m.in. od rodzaju i koloru barwnika oraz wielkości i głębokości podania pigmentu.

POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE I OKRES REKONWALESCENCJI

W przypadku działania anti-age czy też na blizny zabieg praktycznie nie wiąże się z okresem rekonwalescencji. Skóra poddana zabiegowi z wykorzystaniem lasera pikosekundowego bezpośrednio po wykonanej procedurze będzie napięta i może być delikatnie zaczerwieniona. W przypadku zastosowania większej mocy lasera do redukcji przebarwień okres rekonwalescencji trwa 2-6 dni , bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko opuchnięta i bardziej tkliwa. I co ważne, bardzo często wystarczy tylko jeden zabieg, aby usunąć niechciane przebarwienie. Ponadto zabieg nie wyklucza z codziennych obowiązków. Wręcz przeciwnie, od razu po procedurze odmładzającej i liftingującej można podbijać świat! Jednak należy pamiętać o delikatnej, regenerującej pielęgnacji domowej, pozbawionej substancji drażniących, takich jak kwasy, czy retinol. Nie można zapomnieć o ochronie przed słońcem i stosowaniu fotoprotekcji. To bardzo ważny element, by nie doszło do pojawienia się przebarwień oraz by móc cieszyć się efektami zabiegowymi przez długi czas.

Technologia lasera pikosekundowego daje ogromne możliwości zabiegowe w sposób bezpieczny i skuteczny. Jest rozwiązaniem dla każdego rodzaju skóry i wcale nie musi wiązać się z bólem i długim procesem gojenia, okresem rekonwalescencji. Zmagasz się z bliznami i przebarwieniami, które stanowią dla Ciebie problem estetyczny? Na Twojej skórze widoczne są oznaki starzenia, które chciałbyś/chciałabyć zniwelować? Twój tatuaż przestał Ci się podobać, albo zmienił kolor i nie wygląda już dobrze? Znudził Ci się efekt makijażu permanentnego brwi bądź ust? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiadasz twierdząco – nasz najnowszy zabieg jest właśnie dla Ciebie. Nie czekaj, udaj się na konsultację, a my rozwiążemy każdy z powyższych problemów 🙂 

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – Kosmetolog w SKINSPACE IZABLEA SZYMBOR