LASER FRAKCYJNY VS. LASER PIKOSEKUNDOWY – KTÓRY ZABIEG JEST LEPSZY?

Ulubiony przez kosmetologów i pacjentów SKINSPACE okres jesienno-zimowy nadchodzi wielkimi krokami. To czas dający ogrom możliwości zabiegowych, a tym samym najlepsze i najbardziej trwałe efekty. Słysząc stwierdzenie “jesień w klinice” z pewnością pierwsze co przychodzi na myśl wielu osobom to laseroterapia. I tak, to właśnie plany zabiegowe oparte o  odpowiednie technologie laserowe pozwalają cieszyć się promienną i zdrową skórą długoterminowo. W Klinice SKINSPACE oferujemy dwa takie rozwiązania: laser frakcyjny oraz laser pikosekundowy. Ich cechą wspólną jest fakt, że są to zabiegi z zakresu hi-tech. Czy łączy je coś jeszcze? A może więcej dzieli? I co najważniejsze – który z nich jest lepszy?

LASER FRAKCYJNY A LASER PIKOSEKUNDOWY – PORÓWNANIE TECHNOLOGII

Laser frakcyjny ablacyjny CO2 to laser generujący falę o długości 10 600 nm, która wywołuje widoczne gołym okiem mikrouszkodzenia na powierzchni skóry. Dochodzi do odparowania naskórka i górnych warstw skóry właściwej oraz frakcjonowania kolagenu. Mikrourazy przyczyniają się do syntezy nowych włókien kolagenowych, a więc mocnej przebudowy i zagęszczenia tkanek.

Laser pikosekundowy natomiast emituje krótszą falę wynoszącą 532 nm w przypadku redukcji przebarwień lub 1064 nm przy działaniu odmładzającym bądź redukującym blizny. Cechą różnicującą jest fakt, że bardzo krótki czas trwania impulsu trwający pikosekundę nie powoduje nadmiernego przegrzania tkanek. Ponadto wiązka lasera pikosekundowego penetruje w głąb skóry bez uszkodzenia jej powierzchownych warstw, jak to odbywa się w przypadku lasera frakcyjnego. Energia dociera bezpośrednio do skóry właściwej, gdzie ma miejsce zwiększona synteza fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.

WSKAZANIA DO ZABIEGU

Podstawowym wskazaniem do zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego jest redukcja różnego rodzaju blizn, rozstępów, wiotkości skóry, spłycenie zmarszczek oraz zwężenie porów skóry. Z kolei technologia pikosekundowa wykorzystywana jest w terapiach odmładzających, gdy potrzebna jest mocna przebudowa skóry, ale również w redukcji przebarwień, głębokich blizn, głównie potrądzikowych oraz w usuwaniu tatuaży i makijażu permanentnego. Na wybór odpowiedniej technologii w przypadku danego Pacjenta ma wpływ wiele aspektów, w tym ogólna kondycja skóry. Blizna bliźnie nierówna, przebarwienie i jego rodzaj również. Innej procedury będzie wymagało opracowanie zmian na cienkiej i naczyniowej skórze, a innej na grubej, tłustej i porowatej. Dlatego bardzo ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą i indywidualny dobór odpowiedniej technologii do aktualnego stanu i potrzeb skóry.

EFEKTY ZABIEGOWE

Efektem działania lasera frakcyjnego jest zagęszczenie i pogrubienie skóry, spłycenie zmarszczek i nierówności, wyrównanie kolorytu, redukcja blizn, rozszerzonych porów, rozstępów oraz intensywna regeneracja tkanek. Laser pikosekundowy natomiast zapewni nieinwazyjny lifting, ujędrnienie i napięcie skóry, także redukcję blizn, przebarwień i zmarszczek, ale również silne działanie anti-age.

PRZEBIEG ZABIEGÓW

Przebieg obu zabiegów jest do siebie zbliżony. Różnić mogą się jednak odczucia w trakcie wykonywanej procedury. Laser pikosekundowy jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym przy terapii odmładzającej wykorzystującej falę 1064 nm. Z delikatnie silniejszymi odczuciami może wiązać się usuwanie zmian pigmentacyjnych pikosekundą, gdzie długość fali wynosi 532 nm. Jest to jednak kwestia mocno indywidualna, uzależniona od progu bólu osoby poddanej zabiegowi. Skóra bezpośrednio po zabiegu jest napięta, rozświetlona i może być lekko zaczerwieniona. 

Procedura wykorzystująca laser frakcyjny natomiast jest procedurą nieco mocniej odczuwalną, poprzez odparowanie naskórka i wywołane mikrouszkodzenia. Z tego względu zabieg przeprowadzany jest po uprzednim znieczuleniu skóry. W trakcie zabiegu może być wyczuwalne ciepło, pieczenie oraz ściągnięcie tkanek. Wskazane odczucia mogą utrzymywać się do kilku godzin od wykonania procedury. Zaleca się zatem unikanie słońca, solarium, sauny oraz intensywnego wysiłku fizycznego. By skóra w odpowiedni sposób się zagoiła istotna jest także pozabiegowa pielęgnacja domowa oparta o produkty regenerujące, łagodzące oraz promieniochronne. 

OKRES REKONWALESCENCJI

Okres rekonwalescencji to kolejna kwestia różnicującą obie technologie. Laser frakcyjny to intensywny zabieg po którym następuje mocny proces przebudowy. Czas gojenia i regeneracji skóry w tym przypadku wynosi 5-7 dni. Natomiast przy laserze pikosekundowym czas rekonwalescencji jest uzależniony od zastosowanej długości fali wiązki laserowej. Przy procedurze redukującej blizny bądź anti-age zabieg nie wiąże się praktycznie z żadnym okresem rekonwalescencji, natomiast po usuwaniu przebarwień jest to czas do 1 tygodnia.

KTÓRY ZABIEG JEST LEPSZY?

Wróćmy zatem do pytania postawionego na początku tego tekstu – który zabieg będzie lepszy? Po przeczytaniu tego tekstu na pewno już wiesz, że nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy z nich wykazuje nieco inny mechanizm działania oraz skierowany jest do innych potrzeb skóry. Pamiętaj, że zanim rozpoczniesz swoją przygodę z laserami, w pierwszej kolejności udaj się na konsultację ze specjalistą – on dobierze plan zabiegowy najlepszy dla Ciebie i Twojej skóry oraz zadecyduje która technologia sprawdzi się u Ciebie najlepiej!

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – Kosmetolog w SKINSPACE IZABLEA SZYMBOR