MASAŻ KOBIDO – NA CZYM POLEGA I CZY WART0 Z NIEGO SKORZYSTAĆ?

Na pewno słyszeliście już nie raz o masażu kobido. Czy wiecie zatem czym on się charakteryzuje i czy prawdą jest, że dzięki niemu można zmniejszyć oznaki starzenia się skóry? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

CZYM JEST MASAŻ KOBIDO?

Kobido jest szczególną formą masażu, która wywodzi się z tradycji japońskiej, natomiast sam rytuał bazuje na kulturze medycyny chińskiej. Jest to masaż manualny, wykonywany na powierzchni twarzy. Ruchy powolne wykonywane podczas masażu mają za zadanie odprężyć masowaną osobę, natomiast ruchy szybkie i zdecydowane pobudzają mięśnie dając efekt liftingu. Masaż Kobido jest dość intensywny w odczuciach – nie powinien on wywoływać bólu, natomiast szybkie ruchy rąk, które są jego główną cechą, mogą powodować odczucia na granicy bólu. 

ZATEM JAK MOŻE WYGLĄDAĆ SESJA?

Masaż Kobido jest złożony z kilku ściśle określonych etapów. Po oczyszczeniu skóry twarzy wykonywany jest masaż tkanek głębokich, który niweluje napięcie mięśniowe i wpływa na wygładzenie zmarszczek. Kolejnym etapem jest głęboki relaks – są to delikatne ruchy, mające na celu odprężenie klienta. Następnym krokiem jest drenaż limfatyczny, za pomocą którego wszelkie toksyny zostają odprowadzone do węzłów chłonnych, poprawia się przepływ limfy oraz znikają ewentualne obrzęki w obrębie twarzy. Kolejnym krokiem są już typowe dla Kobido techniki – szczypanie, delikatne podciągnięcia, głębokie wygładzanie skóry oraz ugniatanie. W ten sposób masażysta niweluje wszelkie napięcia mięśni, dając efekt naciągnięcia skóry. Ostatnim etapem jest akupresura, czyli stymulacja poszczególnych punktów na twarzy, które wpływają na pracę danego mięśnia.

ZALETY WYKONYWANIA MASAŻU KOBIDO:

Regularne wykonywanie tego typu masażu pozwala na:

 • zmniejszenie oznak starzenia się skóry
 • odzyskanie młodszego wyglądu twarzy
 • zniwelowanie napięcia mięśniowego oraz zmarszczek mimicznych
 • pobudzenie metabolizmu komórek, przyspieszenie regeneracji
 • zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny
 • poprawę kolorytu skóry dzięki poprawie krążenia oraz limfy
 • niwelowanie bólów głowy

Już po pierwszej sesji możemy spodziewać się poprawy owalu twarzy, podniesienia policzków, zmniejszenia opuchlizny na twarzy oraz tzw. “worków” pod oczami, ujędrnienia skóry, spłycenia zmarszczek, podniesienia opadających powiek, a także eliminacji stresu, oraz zrelaksowania i odprężenia. Natomiast trzeba pamiętać, że jest to efekt krótkotrwały. Należy wziąć pod uwagę to, że zmiany w wyglądzie pod wpływem masażu Kobido będą dość powolne, jednakże zauważalne. Efekty będą widoczne szybciej, a także będą wykazywać się większą trwałością, jeśli masaże wykonywane są w sposób regularny. A także jeśli będziemy dbać o skórę kompleksowo.

Masaż kobido jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na młodym wyglądzie, a nie przekonanych do stosowania bardziej inwazyjnych metod odmładzania.

Wskazaniem do takiego masażu będzie:

 • zlikwidowanie napięć mięśniowych
 • wiotka skóra, która potrzebuje odżywienia, ujędrnienia
 • eliminacja stresu

Natomiast masaż kobido nie jest zalecany osobom z:

 • ranami lub otarciami
 • temperaturą
 • stanami zapalnymi skóry oraz organizmu
 • nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym
 • stanami zapalnymi i ropnymi w okolicach dziąseł

Zawsze należy także poinformować osobę wykonującą masaż o przebytych w ostatnim czasie, zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Niektóre z nich również mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu. Na przykład, od zastosowania wypełniaczy powinniśmy odczekać 4-6 tygodni, od botoksu – 2-3 tygodnie, natomiast po zabiegu z wykorzystaniem nici PDO nawet 6 miesięcy.

Masaż Kobido jest nieinwazyjną metodą w drodze do utrzymania młodego wyglądu skóry. Dzięki temu, że oprócz działania liftingującego wykazuje także działanie relaksujące – będzie odpowiedni dla osób w każdym wieku. Warto spróbować!

Tekst przygotowany przez:

Kosmetolog w SKINSPACE