10 POPULARNY MITÓW PIELĘGNACYJNYCH – CZY ZNASZ JE WSZYSTKIE?

Doskonale wiemy, że wiele osób szuka np. w internecie czy też mediach społecznościowych różnego rodzaju porad pielęgnacyjnych w celu znalezienia wskazówek dotyczących poprawy jakości oraz pielęgnacji skóry. I tutaj pojawia się pewna zagwostka – czy na pewno wszystkie informacje, które w ten sposób przeczytamy są rzetelne, przekazują prawdziwe informacje? Niestety nie, część informacji może wprowadzać nas w błąd i tym samym utrudnić prawidłową pielęgnację. Dlatego zawsze sugerujemy świadomy przegląd tego typu porad i konsultowanie ich ze specjalistą.

W dzisiejszym wpisie znajdziecie 10 najpopularniejszych mitów kosmetycznych, które cały czas funkcjonują i niestety mają się całkiem dobrze, ponieważ ciągle są powielane i przekazywane dalej. Naszym zadaniem jest je obalać, za każdym razem gdy się z nimi spotykamY 🙂

MIT: SŁOŃCE LECZY TRĄDZIK 

Przekonanie, że słońce wpływa na polepszenie się skóry trądzikowej jest bardzo mylne. Rzeczywiście wystawiając skórę trądzikową na działanie promieni słonecznych w pierwszych momentach możemy zauważyć wysuszenie zmian zapalnych oraz jej ogólną poprawę. Efekt ten jest jednak bardzo krótkotrwały i złudny. Dzieje się tak, ponieważ w kolejnych procesach dochodzi do zatykania porów skórnych, skóra staje się jeszcze bardziej wysuszona, co prowadzi do zwiększonej produkcji sebum. Tym samym aktywujemy czynnik wpływający na pogorszenie się stanu skóry. 

MIT: PŁYNU MICELARNEGO NIE TRZEBA ZMYWAĆ

Zmywanie płynu micelarnego jest kluczowe podczas oczyszczania naszej skóry, a nie robienie tego, nawet jeśli sugeruje to producent produktu, jest bardzo dużym błędem. W składzie takiego płynu znajdziemy micele, czyli małe cząsteczki, które mają zdolność do przyciągania i wchłaniania zanieczyszczeń, sebum, czy makijażu. Gdy przecieramy skórę wacikiem nasączonym płynem micelarnym nie oczyścimy jej dokładnie z zanieczyszczeń, kurzu i resztek makijażu. Ponadto pozostawiamy na niej również tytułowy płyn micelarny, który w składzie posiada również środki powierzchniowo-czynne, czyli detergenty, które skutkują m.in. jej podrażnieniem, zapchaniem porów oraz niechcianymi wypryskami.

MIT: TONIK JEST NIEZBĘDNYM KROKIEM W PIELĘGNACJI 

Zacznijmy od tego, że głównym celem stosowania toniku jest przywrócenie pH skóry. Mamy nadzieję, że nikt nie myli tego produktu z produktem oczyszczająym 🙂 Z tym nie ma on nic wspólnego. Natomiast jeśli nasz produkt do mycia skóry twarzy ma pH zasadowe (wysokie) użycie produktów tonizujących jest jak najbardziej potrzebne, ponieważ mogą one prowadzić do podrażnień i wysuszenia skóry. Natomiast jeżeli nasz produkt myjący posiada pH delikatne kwasowe, etap tonizacji nie jest wymagany.

MIT: KREM Z SPF MOŻNA UŻYWAĆ TYLKO PODCZAS SŁONECZNYCH DNI 

Warto na samym początku podkreślić, że kremu z filtrem spf powinniśmy stosować niezależnie od tego czy na zewnątrz jest słonecznie, pochmurno, mamy jesień, zimę, czy lato. Dlaczego? Latem najsilniejsze natężenie ma zdecydowanie promieniowanie UVB, które nie tylko odpowiada za naszą opalenizną ale także za oparzenia słoneczne – co jest zdecydowanie negatywnym skutkiem jego działania. Musimy jednak pamiętać, że mamy również do czynienia z promieniowaniem UVA, które dociera do naszej skóry przez cały rok! Jest ono głównym czynnikiem m.in.: starzenia się skóry, zaburzenia bariery ochronnej czy powstawania zmian nowotworowych. 

MIT: OLEJ NAWILŻA SKÓRĘ

Proszę zapamiętać – olej NIE nawilża skóry! Stwierdzenie to jest bardzo mylne, ponieważ tytułowy olej ją natłuszcza. Tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, która pomaga zapobiegać utracie wilgoci z naskórka, jednak nie na tyle aby tą skórę w odpowiedni sposób nawilżyć – nie zatrzyma wody w komórkach (nie ma właściwości higroskopijnych). Skutkiem nawilżania samym olejem może być przesuszenie skóry, zapchanie, powstanie zaskórników oraz stanów zapalnych. 

MITl LATEM NIE MOŻNA STOSOWAĆ KWASÓW 

Stosowanie kwasów jest często omawiane w kontekście letnich miesięcy. Warto jednak podkreślić, że zabiegi z ich wykorzystaniem nie są przeznaczone tylko i wyłącznie na okres jesienno – zimowy. Możemy korzystać z ich pozytywnych właściwości dla skóry przez cały rok, nawet latem o ile są odpowiednio dobrane przez specjalistę. Podczas działań zabiegowych mamy do wyboru łagodne kwasy, które mają mniejsze ryzyko powstawania przebarwień posłonecznych. Nie zapominajmy jednak o ochronie przeciwsłonecznej! Po kuracji zabiegowej pamiętaj w szczególności o stosowaniu wysokich filtrów oraz unikaniu wystawiania na słońce. 

MIT: OLEJ Z PESTEK MALIN TO ŚWIETNY NATURALNY SPF 

Jest to zdecydowanie kolejny mit, o którym często słyszymy. Najprościej wyjaśniając ważne jest, aby pamiętać że naturalne oleje nie przeszły odpowiednich badań oraz weryfikacji pod kątem SPF. Badania te mają zróżnicowane wyniki, jednak w większości ukazują bardzo niskie stężenie UV, bądź rozbieżność – co nie daje nam pewności zamierzonej ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego, jeśli chcemy mieć zapewnienie, że nasza skóra jest odpowiednio chroniona przed ekspozycją na słońce, wybierajmy sprawdzone i skuteczne kremy z filtrem SPF. 

MIT: MOŻESZ ZARAZIĆ SIĘ TRĄDZIKIEM 

Na samym początku trzeba podkreślić, że trądzik nie jest chorobą zakaźną i nie można się nim zarazić od innej osoby poprzez kontakt fizyczny czy wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Dzieje się tak, ponieważ jest on m.in. wynikiem nadmiernego rozmnażania się bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes, które naturalnie występują w skórze. Natomiast jego przyczyną są głównie wewnętrzne czynniki, takie jak zaburzenia hormonalne, stres, diet czy nieprawidłowa pielęgnacja. 

MIT: SKÓRY TŁUSTEJ NIE TRZEBA NAWILŻAĆ 

Kolejnym błędem pielęgnacyjnym wśród wielu osób posiadających skórę tłustą jest brak jej nawilżenia. Ten typ skóry, tak jak każdy inny, również bardzo potrzebuje tego etapu pielęgnacji. Szczególnie gdy jest traktowana agresywnymi wysuszającymi działaniami w celu jej zmatowienia, co jednocześnie pozbawia jej wilgoci. Powstaje w ten sposób jeszcze większy nadmiar sebum, który może prowadzić do zaskórników, zatkanych porów czy wyprysków. Ważne jest więc, aby w pielęgnacji wybierać lekkie produkty nawilżające, które nie będą obciążać skóry ani prowadzić do jej nadmiernego przetłuszczania.

MKT: KOSMETYKI NATURALNE SĄ NAJLEPSZE DLA SKÓRY 

Kosmetyki naturalne w dzisiejszych czasach dość popularne, szczególnie wśród osób, które preferują produkty oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że produkty te nie zawsze będą najlepszym wyborem dla skóry. Ten rodzaj kosmetyków ze względu na zawartość różnych wyciągów, ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych działa często alergizująco oraz podrażniająco, co ciężko jest nam wyciszyć. 

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry to proces indywidualny, który wymaga czasu oraz często konsultacji ze specjalistą. Warto być świadomym, że wiele mitów i przekonań krąży wokół branży kosmetycznej. Polegajmy więc przede wszystkim na sprawdzonych i zaufanych informacjach. Mamy nadzieję, że dzięki wiedzy, którą przekazaliśmy wiesz już czego nie należy robić 🙂

Tekst przygotowała:

Klaudia Kordaś – Kosmetolog i opiekun recepcji w SKINSPACE