DZIAŁANIE ANTI-AGE – CZY MOŻNA SPOWOLNIĆ LUB ZATRZYMAĆ PROCESY STARZENIA SIĘ SKÓRY?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, przybliżę Wam tematykę procesu i rodzajów starzenia. To istotne, by wiedzieć, jak postępować ze skórą, chcąc jak najdłużej utrzymać ją w najlepszej kondycji.

Czym jest starzenie i co właściwie na nie wpływa?

Starzenie to naturalny, biologiczny i nieodwracalny proces, zachodzący w każdym ludzkim organizmie. Wraz z upływającym czasem procesy kataboliczne, czyli te destrukcyjne przeważają nad procesami anabolicznymi. Skóra więc, jako największy organ i równocześnie zewnętrzna powłoka ochronna, ulega znacznym zmianom. Nieustannie narażona jest na działanie licznych bodźców pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na jej kondycję. Biorąc pod uwagę przyczynę wyróżnia się dwa główne rodzaje starzenia:

  • Starzenie wewnątrzpochodne, wynika z nieprawidłowości wewnątrzustrojowych, jakimi najczęściej są zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym.
  • Starzenie zewnątrzpochodne natomiast określa się jako fotostarzenie i jest ono wynikiem destrukcyjnego działania czynników zewnętrznych, do których zalicza się: promieniowanie ultrafioletowe i związane z nim wolne rodniki, dym papierosowy oraz zanieczyszczenia środowiska. 

Oprócz powyższych wśród pacjentów często obserwuje się także tzw. miostarzenie, czyli starzenie mimiczne, ściśle związane z nadmierną ekspresją, mimiką twarzy. 

Wszystkie powyższe czynniki mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie i wygląd skóry. Oddziałują nie tylko na powierzchowne jej warstwy, ale na cały naskórek, skórę właściwa, jak i tkankę podskórną. 

Jak wygląda skóra poddana procesom starzenia?

Skóra zajęta zmianami wynikłymi z przebiegu lat określana jest jako skóra dojrzała. Przyjmuje się, że zjawisko to rozpoczyna się od 40 roku życia, jednak należy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna i przy nieodpowiednim postępowaniu może rozpocząć się także w wieku 25 lat. Postępujące procesy starzenia prowadzą do nadmiernej suchości skóry, zaniku kolagenu i elastyny, a więc białek strukturalnych, których niedostateczna ilość prowadzi do utraty jędrności i elastyczności skóry oraz pojawiania się zmarszczek i załamań skórnych. Skórę dojrzałą charakteryzują także liczne zmiany pigmentacyjne w postaci przebarwień lub odbarwień, pojawiające się zmiany naczyniowe oraz stopniowy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, będącej rusztowaniem dla skóry, co skutkuje opadaniem tkanek i pogorszeniem owalu twarzy.

Jak więc należy postępować ze skórą, gdy zauważysz pierwsze oznaki starzenia?

Najlepsze jest działanie prewencyjne, a więc bardzo ważne, by jak najwcześniej wprowadzić odpowiednie postępowanie. Zdecydowanie łatwiej i skuteczniej zapobiegać i zatrzymywać lub spowalniać procesy starzenia niż redukować jego skutki. W walce z pojawiającymi się zmianami na skórze, oprócz profesjonalnych zabiegów gabinetowych, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja domowa, tryb życia, jakość i rodzaj snu, dieta, aktywność fizyczna oraz zdolności regeneracyjne.

Pielęgnacja domowa

W rutynie pielęgnacyjnej kluczowym aspektem jest kierunkowe działanie na powstałe zmiany, poprzez stosowanie określonych substancji aktywnych, ale także prewencja poprzez wprowadzenie produktów promieniochronnych. Podstawą jest odpowiednie nawilżanie skóry, dostarczanie składników odżywczych i stymulujących. Fotoprotekcja, a więc codzienne stosowanie kremu z filtrem, najlepiej SPF 50 to klucz, by zapewnić skórze długą młodość. Ponadto, w składach kosmetyków należy szukać substancji takich jak: peptydy, ceramidy, kwas hialuronowy, witamina C, witamina E, mocznik, beta-glukan, niacynamid, kwas glikolowy, kwas migdałowy, jak również retinol bądź retinal. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie składniki można ze sobą łączyć, a cała pielęgnacja powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb Twojej skóry. Z pomocą warto zgłosić się do kosmetologa, który ułoży skuteczny i bezpieczny plan pielęgnacyjny, ukierunkowany na działanie anti-age.

Profesjonalne zabiegi gabinetowe

Odpowiednie działanie gabinetowe to jeden z najważniejszych aspektów, by móc cieszyć się dobrą kondycją skóry przez długie lata. W profilaktyce przeciwstarzeniowej najlepiej sprawdzi się mezoterapia igłowa, stymulatory tkankowe, laser pikosekundowy, laser frakcyjny, głębokie złuszczanie oraz mezoterapia mikroigłowa. To procedury przebudowujące i stymulujące tkanki oraz mające na celu dostarczenie odpowiednich składników aktywnych do głębszych warstw skóry. Dzięki nim dbamy o odpowiednie odżywienie i nawilżenie, jak również jędrność, napięcie i elastyczność, kluczowe w zapobieganiu tworzenia zmarszczek i innych skutków upływającego czasu. Należy mieć na uwadze jednak, że efektywność danej procedury zależy od jej prawidłowego doboru do obecnych potrzeb skóry. Ważne więc, by zabieg poprzedzony był konsultacją u specjalisty, eksperta od skóry, który na podstawie obrazu skóry oraz szerokiego wywiadu, indywidualnie dostosuje najlepszą procedurę dla Ciebie i Twojej skóry.

Styl życia, sen, dieta, aktywność fizyczna i zdolności regeneracyjne

Choć dla niektórych może wydawać się to nieoczywiste, te kwestie również pośrednio wpływają na szybkość zachodzących procesów starzenia organizmu, a tym samym starzenia skóry. Zabiegany styl życia, niedostateczna ilość snu i w związku z tym brak regeneracji prowadzi do przemęczenia i obniżonej odporności. Ilość wolnych rodników wzrasta, co znacznie przyspiesza procesy destrukcyjne w organizmie. Podobnie brak ruchu, siedzący tryb pracy, palenie papierosów, jak i niezbilansowana dieta bogata w przetworzone produkty, nieodpowiednie tłuszcze i duże ilości węglowodanów. Często wiąże się to z obciążeniem narządów wewnętrznych, których stan mocno wpływa na kondycję i wygląd skóry. Zaburzony zostaje także metabolizm, który prowadzi do gromadzenia nadmiaru toksyn w organizmie. Bardzo istotne dla tempa starzenia się skóry jest także korzystanie z solarium i nadmierne opalanie. Oprócz ryzyka nowotworów wiążą się ze spadkiem ilości kolagenu w skórze, przesuszeniem tkanek w efekcie czego mogą uwidaczniać się zmarszczki, jak również zwiększonym ryzykiem wystąpienia przebarwień. To bardzo obszerny temat, dlatego więcej o niekorzystnych skutkach działania promieniowania UV przeczytacie w oddzielnym poście na naszym blogu.

Podsumowując, chcąc jak najdłużej cieszyć się zdrową i młodą skórą należy działać prewencyjnie. Całkowicie niestety nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesów starzenia, ale zdecydowanie możemy je opóźnić. Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, aktywność fizyczną, jakościowy sen, redukcję stresu i znajdź czas na regenerację i odpoczynek. Nie opalaj się, a w pielęgnacji domowej dostarczaj niezbędne składniki aktywne, nie zapominając o fotoprotekcji. Działając kompleksowo postaw na profesjonalne, indywidualnie dobrane przeciwstarzeniowe zabiegi gabinetowe. Pamiętaj, że w SKINSPACE zawsze służymy pomocą. Czas i tak przeminie, postępuj więc tak, byś niezależnie od wieku zawsze dobrze czuł/a się ze sobą i swoją skórą, nawet tą dojrzałą 🙂

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – Kosmetolog w SKINSPACE IZABLEA SZYMBOR