DLACZEGO PRZEBARWIENIA WRACAJĄ? POZNAJ SPOSOBY SKINSPACE NA SKUTECZNĄ REDUKCJĘ PRZEBARWIEŃ

Przebarwienia na skórze to problem, który dotyczy bardzo dużego grona Pacjentów, którzy po pomoc zgłaszają się do naszej Kliniki. Czy wiesz jak postępować ze skórą, aby uniknąć ciągłych nawrotów hiperpigmentacji? My doskonale znamy ten problem i wiemy jak się z nim skutecznie uporać. Dlatego sprawdź, czy Ty odpowiednio postępujesz.

JAKIE WYRÓŻNIAMY RODZAJE PRZEBARWIEŃ?

Ze względu na przyczynę powstawania hiperpigmentacji, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:

  • Przebarwienia posłoneczne – najczęstsze przebarwienia powstałe pod wpływem działania promieniowania UV, jego nadmiernej ekspozycji bądź nieodpowiedniej ochrony przed słońcem. W większości wynikają z nieświadomości, nieostrożności lub złej pielęgnacji domowej, pozbawionej produktów fotoprotekcyjnych lub bogatej w substancje światłoczułe. 
  • Przebarwienia pozapalne – spowodowane są uprzednim uszkodzeniem skóry w wyniku toczącego się stanu zapalnego lub mechanicznego urazu. Często także są efektem nieumiejętnego manualnego oczyszczania skóry, a także rozdrapywania zmian. 
  • Przebarwienia hormonalne – bezpośrednio są związane z zaburzeniami zachodzącymi wewnątrz organizmu. Powstają na skutek nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów płciowych, nieodpowiednio dobranej antykoncepcji, a także stosowania HTZ (hormonalnej terapii zastępczej).

DLACZEGO PRZEBARWIENIA POWRACAJĄ?

W większości przypadków jest to kwestia nieodpowiedniej pielęgnacji i brak podjęcia odpowiednich działań gabinetowych. Po pierwsze stosowanie kremu z filtrem nie przez cały rok, a jedynie podczas wyjazdu wakacyjnego, brak jego reaplikacji lub źle dobrany preparat nie zapewniają skutecznej ochrony przed słońcem. Po drugie, równie ważna w pielęgnacji domowej jest obecność substancji aktywnej, hamującej powstawanie barwnika skóry, a więc zapobiegającej pojawianie się nowych hiperpigmentacji. 

W przypadku nawracających przebarwień pozapalnych największe znaczenie ma nadmierna ingerencja w skórę, samodzielne wyciskanie zmian w warunkach domowych oraz zbyt agresywne działanie, które stale prowadzi do powstawania nowych wykwitów, a te prowadzą do nowych przebarwień. 

Jeśli natomiast chodzi o przebarwienia hormonalne, bardzo ważna jest regularna kontrola poziomu hormonów oraz indywidualne dobranie stosowanych leków.

USUWANIE PRZEBARWIEŃ = ZASTOSOWANIE INHIBITORÓW TYROZYNAZY + DZIAŁANIA NASKÓRKOWE

Pamiętajmy że prawidłowe postępowanie domowe to połowa sukcesu. Substancje aktywne przeznaczone do użytku domowego często mają znacznie niższe stężenia, przez co wykazują delikatniejsze działanie. Chcąc całkowicie zredukować problematyczne zmiany pigmentacyjne oraz skutecznie zapobiegać ich nawrotom kluczowe jest nieco mocniejsze, profesjonalne działanie gabinetowe, które obejmuje zarówno zastosowanie inhibitorów tyrozynazy, jak również zewnętrzne procedury złuszczające.

SPOSOBY NA REDUKCJĘ PRZEBARWIEŃ

Nadeszła jesień, a to oznacza, że to właśnie teraz jest idealny czas, by trwale uporać się z problematyką nawracających przebarwień. Dlaczego? Okres ten daje ogromne możliwości zabiegowe. Między innymi ze względu na mniejsze nasłonecznienie, które pozwala na procedury agresywno-kontrolowane, a to one dają najbardziej satysfakcjonujace efekty.

Jakie zabiegi w Klinice SKINSPACE rekomendujemy w celu redukcji przebarwień? Przede wszystkim dobrane indywidualnie, w zależności od rodzaju hiperpigmentacji oraz aktualnego stanu skóry. Każdy Pacjent po uprzedniej konsultacji z kosmetologiem otrzymuje kartę Pacjenta, obejmującą diagnozę skóry, zalecaną pielęgnację domową oraz skrojony na miarę potrzeb plan zabiegowy. 

Terapie lecznicze dla skór borykających się z przebarwieniami opierają się o różne techniki zabiegowe, zarówno aparaturowe, jak i z wykorzystaniem określonych związków aktywnych. Wszystkie jednak mają wspólny kierunek działania, bowiem pobudzają skórę do złuszczenia i odnowy, jak również zapobiegają ciągłej, wzmożonej syntezie melaniny – barwnika skóry. Tym samym skutkują wyrównaniem kolorytu skóry oraz chronią przed pojawianiem się nowych zmian pigmentacyjnych.

Nasze sposoby to między innymi laser frakcyjny, laser pikosekundowy, mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, osocze bogatopłytkowe oraz głębokie złuszczanie.

Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie? O tym decydujemy podczas konsultacji 🙂

A CO Z PIELĘGNACJĄ DOMOWĄ?

Pielęgnacja domowa w przypadku skór dotkniętych przebarwieniami powinna być oparta przede wszystkim o substancje o działaniu fotoprotekcyjnym. Krem SPF to kluczowy element, który zapobiega intensyfikacji i utrwalaniu istniejących zmian, ale też chroni przed powstawaniem tych nowych. Co ważne, jego stosowanie jest niezbędne nie tylko latem, a przez cały rok – także wtedy, gdy za oknem jest pochmurnie i deszczowo. Najlepszym wyborem, zapewniającym najskuteczniejszą ochronę będzie produkt SPF 50, reaplikowany co 2-3 h. To podstawowa kwestia, o której musisz pamiętać, jeśli chcesz by problem nie nawracał. No i co ważne, w takim przypadku należy zrezygnować z nadmiernego opalania, czy korzystania z solarium. 

Ponadto jednym z etapów Twojej pielęgnacji powinien być krem lub serum wzbogacone w związki o właściwościach depigmentujących i hamujących proces tworzenia przebarwień. Należą do nich m.in.: glutation, arbutyna, hydrochinon, kwas azelainowy, kwas kojowy, beta-glukan, azeloglicyna, bakuchiol, witamina C (najlepiej w formie tetraizopalmitynianu askorbylu), aloesyna, niacynamid, ale także retinol, czyli witamina A. Powyższe substancje najlepiej sprawdzą się w redukcji zmian posłonecznych lub hormonalnych. W przypadku niwelowania przebarwień pozapalnych ważna jest dodatkowa regeneracja skóry. Wtedy w produktach należy poszukiwać związków takich jak: wąkrotka azjatycka, pantenol, ceramidy, beta-glukan, madekasozyd, kwas hialuronowy, kwas laktobionowy, glukonolakton, czy mocznik.

Substancji jest wiele, a produktów dostępnych na rynku jeszcze więcej. Domyślam się, że nie do końca wiesz, co będzie najbardziej wskazane dla Ciebie i Twojej skóry. Dlatego w SKINSPACE zawsze służymy pomocą, także w kwestii doboru kosmetyków pielęgnacyjnych.

Wiesz już jakie są rodzaje najczęstszych hiperpigmentacji, co predysponuje do ich wytworzenia oraz jak należy z nimi postępować w warunkach domowych. Pozostaje ostatni, równie ważny, jak nie najważniejszy krok – wizyta w Klinice, konsultacja ze specjalistą i podjęcie profesjonalnych działań gabinetowych 🙂

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – Kosmetolog w SKINSPACE IZABLEA SZYMBOR