Problemy skóry okolicy oczu – jak sobie z nimi radzić, jak dbać o skórę w strefie oczu, jakie proponujemy zabiegi na okolicę oczu?

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. To właśnie na nie zwracamy uwagę jako pierwsze u naszego rozmówcy. Mówi się też, że oczy nie kłamią. Być może, ale na pewno nie muszą zdradzać Twojego wieku 😉 Warto zauważyć, że skóra wokół oczu należy do najdelikatniejszych na całym ciele. Jej właściwa pielęgnacja niewątpliwie powinna być ważnym elementem profilaktyki oraz częścią naszego całościowego podejścia do pielęgnacji skóry twarzy. Nasze działania są bardzo istotne, bo czy wiesz że to właśnie w okolicy oczu można zauważyć pierwsze oznaki upływającego czasu?

Jaka jest skóra w strefie oczu?

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa. Dzieje się tak ze względu na bardzo małą ilość komórek tłuszczowych i znikomą ilością gruczołów łojowych, co skutkuje mniejszym poziomem nawilżenia. Ponadto posiada mniejszą ilość włókien kolagenowych oraz elastynowych, przez co jest bardziej podatna na pojawianie się zmarszczek.

Trzeba pamiętać o tym, że okolica oczu często odzwierciedla całą pracę organizmu. Przykładowo silne cienie czy obrzęki to najczęstsze objawy przy braku odpowiedniej ilości snu i właściwej regeneracji. Wśród czynników, które mogą być przyczyną złej kondycji skóry pod oczami wyróżnić możemy też stres, nieodpowiednią dieta, różnego rodzaju choroby, odwodnienie organizmu, stosowanie używek (papierosy, alkohol), wielogodzinna praca przy komputerze. Na kondycje naszej skóry w tej okolicy będzie oczywiście miałą też wpływ nasza pielęgnacja tej strefy.

Jakie są zatem najczęstsze problemy w strefie oczu:

  • Cienie pod oczami: Na ich przyczynę wpływa wiele czynników (styl życia, zmęczenie, brak odpowiedniego snu, używki i nieodpowiednia dieta). Bardzo często nasze cienie pod oczami wynikają z uwarunkowań genetycznych ze względu na budowę, czyli cienką skórę oraz płytkie unaczynienie w tej okolicy. Zasinienia pod oczami mogą być również wynikiem zaburzeń pracy organizmu.
  • Zmarszczki: Ze względu na budowę okolicy oka, skóra tutaj jest cienka, delikatna i wiotka, więc to najczęściej na niej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Często ich powodem jest nasza bogata mimika, co z wiekiem jest coraz bardziej widoczne.
  • Opuchlizna, obrzęki: Opuchlizna pod oczami to najczęściej nagromadzona limfa – jest to skutek nagromadzenia się wody w tkankach i utrudnionego odpływu limfy z tego miejsca. Do przyczyną należą: przemęczenie organizmu, dieta bogata w zbyt dużą ilość soli i węglowodanów (nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie).
  • Suchość skóry: Spowodowana jest między innymi znikomą ilością gruczołów łojowych, która stanowi naturalną ochronę przed wilgocią, bądź stopniowym zanikiem kwasu hialuronowego, związanym z wiekiem, brakiem odpowiedniej pielęgnacji domowej czy działaniem czynników zewnętrznych. 
  • Głęboka dolina łez: Jest to wąskie zagłębienie biegnące od przyśrodkowego kącika oka poprzez centralny policzek. Jest to okolica twarzy po której spływają łzy, występuje ubytek tkanki tłuszczowej i zwiotczenie skóry. Wpływ na powstawanie doliny łez ma niestety upływający czas. Z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej substancji odpowiedzialnych za jędrność skóry czyli kolagenu i kwasu hialuronowego, którego mała ilość skutkuje przyspieszeniem procesu starzenia się skóry.   
  • Opadająca powieka: Opadanie powieki jest związane z procesem starzenia się skóry bądź uwarunkowaniami genetycznymi. Polega na powstawaniu fałdy skórnej na górnej powiece, przez co daje efekt na wpół otwartego oka. Powodem jest nadmiar luźnej skóry na powiece, wtedy staje się ona ciężka i bardzo wiotka.

Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja skóry pod oczami?

Naszą pielęgnację skóry okolicy oczu najlepiej zacząć jak najwcześniej, tak aby zapobiegać pojawianiu się i nasileniu niekorzystnych objawów w tym obszarze. Zaczynając od pielęgnacji domowej, warto zwracać na tą okolicę już podczas demakijażu. Pamiętaj, aby był on dokładny, ale jednocześnie delikatny, bez mocnego mechanicznego pocierania skóry w tej okolicy. Po drugie – ten obszar, tak samo jak każdy inny na naszej twarzy, wymaga stosowania filtrów przeciwsłonecznych – to działanie przeciwstarzeniowe, które chroni przed pojawieniem się przebarwień posłonecznych oraz podrażnieniem skóry. Ponadto skóra pod oczami potrzebuje odpowiedniego nawilżenia bez względu na to z jakimi problemami się boryka. Istotne jest aby w kremie znajdowały się takie składniki jak ceramidy, czy kwasy tłuszczowe, które wzmacniają skórę oraz kwas hialuronowy, glicerol, aminokwasy które wiążą wodę w naskórku i będą działały głębiej. Warto aby krem był bogaty w składniki o działaniu podobnym jak kofeina, czyli poprawiające mikrokrążenie oraz wykazujące działanie drenujące.

A jakie możemy wyróżnić sposoby w gabinecie na poprawę stanu skóry wokół oczu:

  • Mezoterapia okolicy oczu: Polega na podaniu substancji odżywczych bezpośrednio w głąb skóry. Oprócz działania regenerującego, ważnym czynnikiem tego zabiegu jest wprowadzenie składników dostosowanych do potrzeb skóry. Między innymi kwas hialuronowy, peptydy, aminokwasy odpowiadające na nawilżenie, odżywienie, rozjaśnienie.
  • Osocze bogatopłytkowe: Mezoterapię igłową z osoczem bogatopłytkowym, stosuje się w celu wzmocnienia, ujędrnienia i pogrubienia skóry oraz poprawy jej elastyczności, ukrwienia i funkcjonowania. Zabieg ten wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje zasinienia oraz zagęszcza skórę pod oczami.
  • Fibryna bogatopłytkowa: To kolejny preparat (obok osocza), który pochodzi z naszej krwi. Fibryna wstrzyknięta do tkanek powoli koaguluje, dając bardzo naturalny efekt wypełnienia. Ponadto po wykonanym zabiegu następuje stymulacja skóry do produkcji włókien kolagenowych, elastyny i nowych naczyń krwionośnych. Skóra po zabiegu ulega wygładzeniu, poprawia się jej elastyczność oraz napięcie.
  • Mezoterapia mikroigłowa: to zabieg z użyciem urządzenia do frakcyjnego mikronakłuwania skóry. System pulsujących igieł wykorzystuje skórę do pobudzania jej naturalnej zdolności regeneracyjnej, poprawia krążenie i pobudza komórki-fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych. Ta metoda przynosi bardzo dobre rezultaty w pobudzeniu i stymulacji skóry powiek dolnych. Dzięki temu skóra staje się ujędrniona, napięta a zmarszczki zostają zredukowane. Na skutek nakłuwania powstały mikrokanaliki, dzięki którym możemy dostarczyć substancji
  • Stymulatory tkankowe: Nasze Pacjentki kochają moc stymulatorów 🙂 A my od zawsze powtarzamy, że ?stymulujemy, nie wypełniamy?. Ta grupa zabiegów pozwala nam na stymulację skórę do produkcji kolagenu,a efektem jest silne nawilżenie, poprawa jędrności skóry, redukcja zasinień. Uzyskujemy naturalny efekt na długi czas..
  • Nici stymulujące PDO: Pobudzają syntezę nowych włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu zawdzięczamy efekt ujędrnienia okolicy oczu oraz podkreślenie spojrzenia.

To jaki zabieg, jest najbardziej wskazany pozostaje do oceny specjalisty podczas konsultacji. Możecie być pewni, że w Klinice SKINSPACE przeciwdziałamy procesom starzenia się skóry, a co więcej – wręcz je odwracamy!

Pamiętajcie, że chcąc zachować skórę okolicy oka w jak najlepszej kondycji warto zadbać o nią w sposób holistyczny, aby osiągnąć zamierzone efekty pięknego spojrzenia. 

Tekst przygotowany przez kosmetologa w Klinice SKINSPACE IZABELA SZYMBOR