TRĄDZIK – PROBLEM DOTYCZĄCY NASTOLATKÓW I OSOBY DOROSŁE

Wielu osobom trądzik najczęściej kojarzy się z okresem dojrzewania i wiekiem nastoletnim. Oczywiście jest to słuszne skojarzenie, jednak trzeba być wiadomym, że problem ten dotyczy także osoby dorosłe. W tym przypadku, my jako specjaliści, częściej używamy stwierdzenia trądzik pospolity (acne vulgaris). Dodatkowo, w związku z panującą sytuacją i koniecznością noszenia w wielu miejscach maseczek , trądzik nazwany dokładnie maskne dotknął bardzo dużo osób w każdym wieku.

Czym właściwie jest tak naprawdę trądzik i jakie są jego objawy?

Otóż jest to z pewnością jedna z najbardziej znienawidzonych dermatoz skórnych przez pacjentów, która niejednej osobie odbiera pewność siebie i wpływa na samoakceptację. Od strony kosmetologicznej trądzik to schorzenie gruczołów łojowych i mieszków włosowych powstałe na skutek nasilonego łojotoku. Nadprodukcja sebum prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowychm, co w rezultacie powoduje powstawanie zaskórników. W tak niedrożnych gruczołach łojowych, dokładnie w ich ujściach, panuje idealne środowisko do rozwoju bakterii beztlenowych tzw. Cutibacterium acnes. Wówczas dochodzi do stanu zapalnego, który może występować pod postacią krosty, torbieli, cyst, ale także grudek.

Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku:

– zaskórnikowy – najczęściej spotykany typ trądziku, charakteryzuje się występowaniem zaskórników zamkniętych oraz zaskórników otwartych.

– zaskórnikowo- grudkowy – w tym typie trądziku oprócz zaskórników występują również drobne uwypuklenia tzw. grudki.

– grudkowo-krostkowy – przeważające pojawiające się zmiany to podskórne grudki oraz stany zapalne w postaci krost.

– piorunujący – to ciężka postać trądziku pospolitego, zazwyczaj dotyczy mężczyzn w wieku okołopokwitania. Charakteryzuje się nasilonymi stanami zapalnymi z objawami martwiczymi oraz bólami kostno-stawowymi i odchyleniami w badaniach laboratoryjnych.

– ropowiczy – charakteryzuje się rozległymi zmianami w postaci torbieli ropowiczych, które mogą ustępować z pozostawieniem blizny.

– bliznowaty – powstają stany zapalne i ropnie, które niszcząc tkankę skórną i pozostawiają blizny.

– kosmetyczny – powodem tego typu trądziku jest nieodpowiednia pielęgnacja domowa skóry, mogą go nasilać niektóre kosmetyki, często ich nadmiar, ale także to w jaki sposób używamy kosmetyków.

– maskne – zmiany skórne w obrębie żuchwy i policzków, powstające na skutek noszenia maski, która podrażnia skórę jak i również zaburza jej naturalną mikroflorę, co jest doskonałym podłożem do rozwoju bakterii.

Czynniki wpływające na stan skóry trądzikowej

Trzeba pamiętać, że styl życia ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Zarówno to w jaki sposób się odżywiamy, ale także jak prowadzimy swoje życie na co dzień będzie uwidaczniają się na naszej skórze pod postacią różnych zmian, nie tylko trądziku. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteś tym co jesz. Dieta dobra dla naszego organizmu i jednocześnie dla naszej skóry to dieta bogata w warzywa, owoce i miało przetworzona z niską zawartością cukrów prostych. Jest przekonanie wśród ludzi, że to czekolada oraz laktoza powodują trądzik. Nie do końca tak jest, czekolada gorzka o wysokiej zawartości kakao nie wyrządzi nam krzywdy, a laktoza zawarta w produktach mlecznych nie wpływa na zaostrzenie trądziku. Chociaż spożywanie dużych ilości cukru i nabiału już tak. Cukier będzie wzmagał produkcję sebum, a zawarte w nabiale czynniki wzrostu mogą wpływać na zwiększoną pracę gruczołów łojowych i pogorszenie stanu skóry.

Styl życia to także to czy wysypiasz się, czy prowadzisz aktywny tryb życia. Sen zapewnia regenerację organizmu, a ruch polepsza naszą kondycję ruchową oraz dotlenia organizm. Wszystkie te składowe będą miały wpływ na kondycję naszego organizmu, ale również i skóry. Jeśli borykasz się z trądzikiem, ale prowadzisz siedzący tryb życia, który dodatkowo opiera się na diecie wysoko przetworzonej na Twojej skórze z pewnością z czasem pojawią się wszelkie zmiany charakterystyczne dla skór trądzikowych. Dodatkowo nie obojętna dla Twojej cery jest pielęgnacja domowa. Jeśli używasz preparatów nieodpowiednich do jej typu, w rezultacie zamiast polepszać i ją pielęgnować, efekt będzie odwrotny. Najczęstszym błędem przy pielęgnacji skóry trądzikowej, to jej nadmierne wysuszanie bez nawilżania i produktów regenerujących, co także zaburza pracę gruczołów łojowych i zwiększa wydzielania sebum, a to już jeden krok do pojawienia się stanów zapalnych.

Warto również kontrolować swoje zdrowie i regularnie wykonywać podstawowe badania np.: morfologia. Jednak kiedy na skórze pojawiają się niepokojące zmiany wówczas rozszerz diagnozę i wykonaj dodatkowe badania:

– w 3-5 dzień cyklu – testosteron, androstendion, kortyzol, LH, FSH, TSH, przeciwciała anty-TPO, przeciwciała anty-TG, ACTH, próby wątrobowe, prolaktyna.

– w 20-22 dzień cyklu- progesteron.

– na nietolerancje pokarmowe.

Często stan skóry trądzikowej jest na tyle zaawansowany, że warto wybrać się do specjalisty. Kosmetolog po diagnozie oraz konsultacji dobierze odpowiednią terapię leczniczą, w której nie tylko oczyści zanieczyszczone pory skórę, ale także złuszczy nadbudowaną warstwę rogową, wyciszy stan zapalny czy też wyreguluję pracę gruczołów łojowy, dzięki możliwości doboru profesjonalnych preparatów. Trzeba pamiętać, że zawsze konieczna jest współpraca między pacjentem i kosmetologiem. Specjalista również dobierze odpowiednią pielęgnacji, dzięki czemu nie będziesz musiał próbować czasami dziwnych domowych sposobów na pozbycie się trądziku. Przy skórach problematycznych istotne jest to w jaki sposób przykładamy się do pielęgnacji domowej. Ważne jest więc przestrzeganie zaleceń kosmetologa.

Najlepiej wybrać lekki krem BB lub podkład mineralny. Również niezmiernie ważne jest regularne oczyszczanie przyborów do makijażu. Dodatkowo kiedy zmuszony jesteś nosić maseczkę, wybierz te jednorazowe i wymieniają ją bardzo często. Nie używaj tej samej maski kilkukrotnie. Dotykanie twarzy też nie jest wskazane, ponieważ na dłoniach znajduje się dużo zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Tak samo jak na ekran telefonu, dlatego oczyszczaj i jego powierzchnię. Zwróć uwagę również czy często zmieniasz poszewki, na której śpisz. Wyciskanie, rozdrapywanie i traktowanie zmian trądzikowych w ten sposób jest zabronione. Prowadzi to do rozprzestrzeniania się bakterii na powierzchni skóry, pojawianiem się nowych zmian zapalnych, a także powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych (zanikowych, przerosłych).

Na wyleczenie skóry trądzikowej ma wpływ wiele aspektów. Często też przy skórze problematycznej dochodzą również kwestie dziedziczenia, jeśli rodzice zmagali się z takim problemem my również możemy, natomiast mechanizm powstawania zmian zapalnych na skórze jest podobny. Zmagając się z tym problemem skórnym należy zadbać jednocześnie o wiele aspektów, które istotnie wpływają na pracę naszego organizmu. Należy również wprowadzić zmiany w pielęgnacji domowej skóry – postawić na regenerację skóry, a mocniejsze i bardziej inwazyjne zabiegi wykonywać u specjalisty, ale także co jest bardzo istotne złagodzić czynniki stresogenne towarzyszące w życiu oraz zbadać swój organizm i np.; uregulować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Czynniki psychogenne są niewątpliwie bardzo istotne, ponieważ napędzają gorsze postrzeganie siebie. Wypryski na twarzy odbierają pewności siebie i zaczyna się zamknięte koło. Takie podejście do samego siebie jest czynnikiem stresogennym i to również pogarsza stan skóry.

Trądzik może pojawić się w każdym wieku, nie tylko kiedy szaleją hormony w okresie dorastania. Wówczas należy nie tylko działać doraźnie z objawami skórnymi, ale również szukać przyczyny i rozwiązania. W tym pomogą specjaliści, którzy na co dzień zmagają się z problematycznymi skórami swoich pacjentów.Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa w Klinice SKINSPACE