TRĄDZIK HORMONALNY – JAKIE SĄ PRZYCZYNY JEGO POWSTAWANIA I CO MUSISZ WIEDZIEĆ O LECZENIU I PIELĘGNACJI SKÓRY BORYKAJĄCEJ SIĘ Z TRĄDZIKIEM

TRĄDZIK HORMONALNY - JAKIE SĄ PRZYCZYNY JEGO POWSTAWANIA I CO MUSISZ WIEDZIEĆ O LECZENIU I PIELĘGNACJI SKÓRY BORYKAJĄCEJ SIĘ Z TRĄDZIKIEM

Trądzik hormonalny, określany także jako trądzik dorosłych to dermatoza objawiająca się występowaniem ropnych wyprysków, umiejscowionych szczególnie w dolnej partii twarzy. Zmiany mają charakter zapalny, są głęboko osadzone i bolesne. Często towarzyszy im rumień, który może się nasilać i predysponować do rozwoju trądziku różowatego.

Spis treści:
Jak wygląda?
Przyczyny
Terapia
Pielęgnacja skóry

Jak wygląda trądzik hormonalny i jakie są jego przyczyny?

Problematyka trądziku hormonalnego z różnych przyczyn najczęściej dotyka osób po 25 roku życia, ale nie tylko! Może też wystąpić wcześniej bądź później, a pojawianie się tego typu zmian jest ściśle związane z prowadzonym trybem życia.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje trądziku hormonalnego:
– trądzik androgenny – wywoływany przez męskie hormony płciowe, tj. testosteron i jego metabolity: dihydrotestosteron (DHT) oraz siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS), które pobudzają wzrost gruczołów łojowych, jak również produkcję sebum. Objawia się w postaci dużych, bolesnych zmian ropnych i zaskórników.
– trądzik estrogenny – związany z żeńskimi hormonami płciowymi – estrogenami. Charakteryzuje się rumieniem, zaczerwienieniem skóry w efekcie trwałego poszerzania się naczyń krwionośnych. Kolejno pojawiają się drobne, czerwone, piekące i swędzące krostki w obrębie skóry twarzy – broda, nos, policzki, czoło. Ten rodzaj trądziku pretenduje do trądziku różowatego.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną trądziku tego typu jest zwiększona aktywność gruczołów łojowych podyktowana nadprodukcją estrogenów i androgenów. Oprócz wymienionych, nadmierne wydzielanie sebum mogą powodować także: insulina, kortyzol, tyreotropina (TSH), hormon wzrostu (GH), kortykoliberyna (CRH), jak również melanotropina (α-MSH). W ostatnich latach szczególną rolę w patogenezie trądziku przypisuje się także insulinopodobnemu czynnikowi wzrostu IGF-1.

Trądzik hormonalny to wynik prowadzonego stylu życia – w głównej mierze stres oraz dieta bogata w produkty przetworzone i te o wysokim indeksie glikemicznym aktywują gruczoły łojowe do nadprodukcji łoju, a tym samym powstawania stanów zapalnych na powierzchni skóry.

Metody leczenia trądziku hormonalnego

Pierwszym i najważniejszym krokiem leczenia trądziku hormonalnego jest konsultacja ze specjalistą i odnalezienie przyczyny. Kluczowe będzie wprowadzenie zmian w diecie. Przeanalizuj produkty z jadłospisu i ogranicz ilość cukrów prostych, będących pożywką dla bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes oraz żywności przetworzonej. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, zgłoś się o pomoc do dietetyka. Prócz diety skuteczna będzie spersonalizowana suplementacja wspomagająca. Dodatkowo wykonaj badania krwi, morfologię rozszerzoną o panel hormonalny. To podstawa w przypadku występowania trądziku na podłożu hormonalnym! Następnie skieruj się do specjalisty po odczyt wyników badań oraz opinię, czy występują odstępstwa od normy i jak można sobie z nimi radzić. Istotnym elementem terapii jest również działanie gabinetowe, przy czym podczas pierwszej wizyty Kosmetolog stworzy indywidualny plan zabiegowy, który pomoże uzyskać długotrwałe efekty. Leczenie trądziku może obejmować także leczenie miejscowe z wykorzystaniem np. kwasu azelainowego, nadtlenku benzoilu, retinoidów lub ogólnoustrojowe poprzez antybiotykoterapię.

Pielęgnacja skóry

Redukcja stresu, odpowiednia dieta, suplementacja oraz gabinetowe terapie lecznicze to nie wszystko. Nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji domowej, która w przypadku skóry dotkniętej trądzikiem tego typu wymaga:
– dokładnego, dwukrotnego oczyszczenia skóry;
– odbudowy bariery lipidowej i wzmocnienia procesów regeneracyjnych;
– punktowego działania produktów redukujących pojawiające się wypryski;
– rezygnacji z samodzielnego oczyszczania manualnego; wyciskania, rozdrapywania zmian oraz dotykania twarzy w ciągu dnia;
– stosowania ochrony przeciwsłonecznej, produktów o lekkiej formule, zachowujących ochronę SPF50.
W swojej rutynie pielęgnacyjnej zachowaj minimalizm! W przypadku skór trądzikowych często mniej znaczy lepiej, dlatego ogranicz ilość substancji agresywnych, które nadmiernie wysuszają skórę, aktywując gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum. To błędne koło! W zamian postaw na odbudowę i regeneracje – Twoja skóra Ci za to podziękuje 🙂

Problematyka trądziku skóry jest jedną z najczęściej zgłaszanych wśród Pacjentów gabinetów kosmetologicznych. Niejednokrotnie tego typu zmiany wiążą się z obniżoną samooceną, utratą pewności siebie, a tym samym wycofaniem społecznym. Jednak, aby skutecznie pozbyć się problemu i jednocześnie polepszyć jakość swojego życia, najważniejsze jest odnalezienie właściwej przyczyny pojawiania się wykwitów. I właśnie w takiej sytuacji z pomocą przychodzą eksperci, kosmetolodzy Kliniki SKINSPACE.