Wiele osób w swojej pielęgnacji domowej ogranicza się do podstaw, czyli oczyszczania skóry i stosowania kremów, często zapominając o dodatkowych możliwościach jakie dają nam m.in różnego rodzaju maski. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od typu maski możemy uzyskiwać różne efekty, co pozwala na dobranie ich indywidualnie do potrzeb naszej skóry. Jednak przed zastosowaniem maski nie możemy zapominać o ważnym kroku w pielęgnacji, czyli dokładnym oczyszczeniu skóry oraz dla jeszcze lepszego wchłaniania substancji aktywnych warto wykonać delikatny peeling enzymatyczny. Po zmyciu/ściągnięciu maski nie wolno pominąć ostatniego etapu jakim jest krem pielęgnacyjny.
Na rynku mamy obecnie dosyć szeroki wybór takich produktów, więc poniżej przybliżymy Wam ten temat.
Maski w płachcie
Bardzo higieniczne, kompaktowo zapakowane, jednorazowe maski z tkaniny, np. bawełny, celulozy, wiskozy, poliamidu lub poliestru, nasączone substancjami czynnymi. Tkanina wycięta jest w kształcie twarzy z otworami na oczy, nos i usta, co powinno umożliwić jak najlepsze przyleganie do skóry i tym samym odpowiednie przenikanie substancji czynnych. Tego typu maski są bardzo wygodne w użyciu, szybko się je nakłada i szybko zdejmuje, nie ryzykując zabrudzenia ubrania bądź włosów. Po ściągnięciu takiej maseczki, pozostałość esencji warto wmasować w skórę dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów. Płachty są nośnikami, które nasączane są w zasadzie tylko składnikami aktywnymi dzięki czemu pomijamy kwestię komponentów formulacji preparatu. Najczęściej stosowane substancje czynne to kwas hialuronowy, śluz ślimaka, ekstrakty roślinne, kolagen, peptydy ale też wiele innych. W zależności od składników aktywnych maski mają różne działanie, np. nawilżająca, liftingująca, rozjaśniająca, regenerująca itp. Pamiętajcie tylko, że zbyt długie trzymanie maski w płachcie na skórze może zadziałać wysuszająco, co za dużo to nie zdrowo!
Glinki
Inaczej zwane kaolinem, są pochodzenia naturalnego minerałami, ich działanie opiera się na absorpcji zanieczyszczeń ze skóry takich jak sebum czy metabolitów. Glinki bogate są w mikro- i makroelementy m.in. takie jak: krzem, selen, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź. Działają antyseptycznie i oczyszczająco, a dodatkowo ujędrniają skórę. Bardzo ważnym aspektem przy wyborze maski glinkowej jest zawartość substancji czynnych, najlepsze będą te, które zawierają 95-98% składników aktywnych, dają nieporównywalnie lepszy efekt niż te o niższej zawartości. To co odróżnia glinki od siebie to kolor, każdy świadczy o innych właściwościach.
– glinka zielona – jest bogata w żelazo i to jemu zawdzięcza swój kolor. Oczyszcza, dezynfekuje, hamuje namnażanie się bakterii i usprawnia gojenie, najlepiej sprawdzi się przy skórach trądzikowych i tłustych. Tego typu masek powinny unikać osoby borykające się z przesuszeniem.
– glinka czerwona – posiada podobne właściwości co glinka zielona, więc nadaje się dla skór trądzikowych i tłustych ale działa łagodniej i wpływa na uszczelnienie i obkurczenie naczyń krwionośnych dlatego sprawdzi się również u skór z trądzikiem różowatym i przy cerach naczyniowych.
– glinka żółta – działa podobnie jak czerwona, zawiera więcej tlenku żelaza, wykorzystywana przy cerach trądzikowych i tłustych.
– glinka biała – najbardziej popularna i najczęściej wykorzystywana, działa łagodniej niż wcześniej wymienione glinki, posiada właściwości regenerujące, ściągające, działa odżywczo i łagodząco. Sprawdzi się świetnie przy cerach suchych, wrażliwych, ze zmarszczkami. Jest na tyle łagodna, że znalazła swoje zastosowanie również w pudrach dla dzieci.
– glinka różowa – stanowi połączenie glinki czerwonej z białą w stosunku 1:2, dzięki temu stanowi idealne połączenie zarówno dla skór tłustych jak i suchych.
– glinka błękitna – wykorzystywana głównie przy skórach problematycznych z trądzikiem, łojotokiem. Ma działanie silnie absorbujące sebum, ma zdolność wnikania głęboko w skórę, dzięki czemu usprawnia krążenie i działa regenerująco.
Maski glinkowe zasychają na skórze i należy je najpierw zwilżyć żeby ułatwić ich zmycie.
Maski peel-off
Ich zadaniem poza oczyszczeniem skóry z zaskórników i nadmiaru sebum jest również pozbycie się wierzchniej warstwy martwego naskórka poprzez silne przyleganie takich masek do skóry. Najlepiej ograniczyć się do zastosowania ich tylko na strefę T, czyli czoło, nos, broda, jako że zazwyczaj są to strefy najbardziej problematyczne. Do masek tego typu zalicza się czarne maski z węglem aktywnym, wywołały one spore poruszenie na rynku kosmetycznym, natomiast trzeba przy ich stosowaniu zachować umiar i ostrożność. Mają silne działanie absorpcyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego zalecane są tylko dla skór tłustych i trądzikowych ale jednocześnie powoduje podrażnienia, zmienia pH skóry i pozbawia skórę naturalnej bariery lipidowej, przez co jest jeszcze bardziej narażona przesuszenie i wnikanie zanieczyszczeń. Nie należy ich stosować częściej niż 1x w miesiącu i muszą ich unikać osoby ze skórą wrażliwą, delikatną i odwodnioną. Maski peel off można spotkać także w wersji żelowej, która często zawiera substancje nawilżające oraz antyoksydanty, więc ten rodzaj masek będzie bezpieczniejszy od masek z węglem aktywnym. Maski ściąga się albo w jednym kawałku albo częściami.
Maski kremowe
Zazwyczaj w postaci emulsji O/W (olej w wodzie) lub W/O (woda w oleju), tego typu maski nie zastygają, najwygodniej usuwa się je przy użyciu ciepłych kompresów bądź należy pozostałości wmasować w skórę. Wykazują działanie nawilżające, odżywcze, regenerujące, rozjaśniające, wszystko zależy od doboru substancji aktywnych. W ich składzie najczęściej występują komponenty nawilżające, do których należą m.in. kwas hialuronowy, kolagen, mukopolisacharydy, sorbitol. Ponadto można znaleźć w nich substancje natłuszczające takie jak oleje makadamia, jojoba, migdałowy, masło shea oraz substancje czynne czyli np. witaminy, aloes, panthenol, alantoina. Tego typu maski mogą być bardzo bogate w składzie i praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie ale uważać powinny osoby z cerą tłustą i trądzikową, gdyż często maski kremowe mogą mieć zbyt ciężką bazę i powodować zatłuszczenie skóry.
Maski algowe
Są to wysuszone i zmikronizowane algi czyli rośliny wodne należace do grupy wodorostów, mają bardzo szerokie właściwości. W ich składzie można spotkać minerały takie jak cynk, wapń, żelazo, potas, fosfor, fluor, miedź, dodatkowo są bogate w witaminy A, B, C, E, K i PP. Często do masek algowych dodawane są inne substancje czynne, dzięki którym można indywidualnie dopasować produkt do potrzeb skóry. Maski tego typu najczęściej spotykane są w formie proszku, który należy połączyć z wodą, do uzyskania formuły ?gęstej śmietany?. Niektóre należy zmyć ciepłym kompresem, a inne można zdjąć jak maskę typu peel off. Głównie wykazują działanie łagodzące, kojące, odżywcze, bakteriostatyczne, a także zwężające pory skórne ale niejednokrotnie po zastosowaniu maski z zawartością spiruliny początkowo skóra jest zaczerwieniona z powodu pobudzenia krążenia, co mija zazwyczaj maksymalnie do godziny. Niestety u niektórych osób zdarzają się alergie na maski pozyskiwane z wodorostów więc najlepiej upewnij się przed jej zastosowaniem czy nie wystąpi u Ciebie taka reakcja, na innym niż twarz i mniejszym obszarze skóry.
Maski alginatowe
Są oparte na wyciągu z alg ale nie można ich porównywać do czystych masek algowych. W swojej formule posiadają wiele dodatkowych składników, dzięki którym ich działanie jest wielokierunkowe. Maski alginatowe należą do masek tzw. plastycznych, czyli takich, które dopasowują się do danej twarzy i na niej zastygają, a następnie możliwe jest ściągnięcie ich w całości. Ich celem jest działanie łagodzące, odbudowujące barierę hydrolipidową, działanie przeciwzapalne, a także opóźniające procesy starzenia. Najlepiej pod tego typu maskę nałożyć aktywne serum, gdyż wspomaga ona wchłanianie substancji czynnych. Jest to rodzaj maski, którą najtrudniej nałożyć samemu, ze względu na jej formułę przed zastygnięciem, nakłada się ją grubą warstwę i przez swój ciężar początkowo może spływać z twarzy. Jeśli nie macie uczulenia na produkty pochodzenia morskiego to taka maska powinna znaleźć zastosowanie dla każdego rodzaju skóry.
Maski hydrożelowe
Zazwyczaj wykonane z celulozy, która zapewnia im żelową postać, niepozwalającą na wyschnięcie, taka formuła zabezpiecza skórę przed wysuszeniem w odróżnieniu od masek w płachcie, które przy zbyt długim trzymaniu na skórze mogą spowodować przesuszenie. Tego typu maski są nasączane różnego rodzaju substancjami aktywnymi, jak np. śluzem ślimaka czy kwasem hialuronowym, dzięki czemu łatwo dobrać odpowiednią do swojej skóry, a sama celuloza działa wygładzająco i zmiękczająco. Często podzielone są na dwie części żeby ułatwić aplikację. Pod taką maskę również można nałożyć preparat ze składnikami aktywnymi żeby wzmocnić ich działanie. Maska jest jednorazowa, higieniczna w użyciu oraz łatwa w aplikacji jak i ściąganiu. Super sprawdzi się na wyjazd gdyż nie zajmuje wiele miejsca w walizce.
Wybór masek na rynku kosmetycznym jest ogromny, tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie, natomiast trzeba znać swoją cerę i orientować się choć trochę w składnikach aktywnych żeby dobrać właściwą maskę i nie zrobić więcej szkody niż pożytku swojej skórze. Przy doborze właściwego rodzaju maski może Wam pomóc specjalista kosmetolog.Tekst przygotowany przez:
Kosmetologa w Klinice SKINSPACE