Laser frakcyjny – nasza metoda na blizny, przebarwienia i najlepszy resurfacing skóry

Na pewno wiecie, że lasery są powszechnie znane jako bardziej inwazyjne zabiegi, jednocześnie niezwykle pomocne w zwalczaniu różnych defektów skórnych. Dziś postaram się pogłębić i uściślić wiedzę na temat lasera frakcyjnego i odpowiedzieć Wam na pytanie dlaczego to właśnie on jest w stanie pomóc nam w terapiach na blizny, przebarwienia czy też w walce z upływającym czasem.

Różnice między laserami

Zacznijmy od początku. Czym tak właściwie jest laser frakcyjny i czym różni się od pozostałych? Już tłumaczę 🙂 Ogólnie mówiąc lasery mają bardzo uniwersalne zastosowanie. W zależności od długości fali działamy na konkretny chromofor, czyli grupę atomów, która nadaje barwę substancji, która absorbuje wiązke lasera. Adekwatnie do problemu skórnego, dobieramy odpowiedni laser, z konkretną długością wiązki. Wśród urządzeń, wymienić możemy lasery wysokoenergetyczne np. CO2, średnioenergetyczne tzw. biostymulujące oraz niskoenergetyczne. Dalej, możemy wyróżnić lasery emitujące falę ciągłą, czyli o stałej mocy i natężeniu promieniowania w wiązce oraz lasery emitujące impulsy świetlne o niestałej mocy jak np. IPL. Wiązka lasera działając na tkankę może być rozproszona, odbita, absorbowana oraz przewodzona, natomiast oddziaływanie na skórę może być o podłożu fotodestrukcyjnym, fotochemicznym, fotoablacyjnym czy fototermicznym.

Analogicznie do powyższego schematu działania laserów, w kosmetologii i dermatologii możemy stosować je w celu:

 • redukcji owłosienia
 • redukcji przebarwień
 • usuwania widocznych naczyń oraz redukcji rumienia
 • liftingu oraz fotoodmładzania
 • redukcji rozstępów oraz blizn
 • zwężenia rozszerzonych porów
 • redukcji zmian potrądzikowych

Ablacyjny i nieablacyjny – o co chodzi?

Wracając do różnic pomiędzy laserami, możemy wymienić takie jak: frakcyjne nieablacyjne oraz frakcyjne ablacyjne. Te pierwsze doprowadzają do mikrouszkodzeń wewnątrz skóry bez naruszenia wierzchniej warstwy naskórka. Odnajdują swoje zastosowanie w przypadku redukcji owłosienia, czy zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych. W tym przypadku okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy w porównaniu do lasera frakcyjnego ablacyjnego, którego wiązka prowadzi do mikrouszkodzeń zarówno wewnątrz jak i na powierzchni skóry. Jego większa moc działania świetnie się sprawdzi w przypadku widocznych blizn, rozstępów, głębokich zmarszczek, przebarwień rozszerzonych porów oraz w celu odświeżenia skóry, jej fotoodmładzania oraz liftingu. To właśnie laser frakcyjny ablacyjny jest naszym głównym sprzymierzeńcem w przypadku terapii cer trudnych i problematycznych i to na nim się właśnie dziś skupimy, a dokładniej na laserze CO2, który jest prekursorem jeśli chodzi o rezultaty w zabiegach anti-age oraz redukcji blizn i przebarwień.

Laser frakcyjny CO2 – czym się wyróżnia?

Laser Frakcyjny CO2 zaliczany jest do grupy laserów frakcyjnych ablacyjnych, który uszkadza naskórek i skórę w sposób kontrolowany wywołując efekt łuszczenia. Wiązka tego lasera absorbowana jest przez wodę, która znajduje się w naszej skórzę. Skóra po zabiegu z uszkodzonymi komórkami oraz włóknami kolagenowymi zostaje zmuszona do silnej przebudowy i procesów regeneracji. 

Efekty zabiegu możemy dostrzec bezpośrednio po wykonanej procedurze, w formie znacznego wygładzenia, napięcia i odnowy skóry, natomiast procesy naprawcze w skórze zachodzą nawet do 12 miesięcy po zabiegu.

Laser CO2 w Klinice SKINSPACE wyróżnia się szczególnym bezpieczeństwem. Stała wiązka lasera oraz jednakowa dawka i forma frakcjonowania sprawia, że każdy obszar zabiegowy zostanie objęty identycznym uszkodzeniem w równych odstępach. Taka informacja sprawia, że mamy gwarancję 100% działania o stabilnej mocy bez odchyleń. Dodatkowo każdorazowo dostosowujemy parametry działania adekwatnie to problemu skóry oraz odczuć naszego Pacjenta.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedzony jest oczywiście wnikliwą konsultacją wraz z wykluczeniem wszelkich przeciwwskazań, do których zaliczyć możemy: nowotwory (do 5 lat od wyleczenia), infekcje wirusowe, bakteryjne, aktywna opryszczka, zabiegi z użyciem kwasów do 4 tygodni przed zabiegiem, stosowanie retinoidów, ziół fotouczulających, antybiotyków, leków z grupy NLPZ, kortykosteroidów, leków hormonalnych, a także świeżą opaleniznę.

Laser CO2 świetnie sprawdza się jako uzupełnienie innych terapii z użyciem osocza bogatopłytkowego, fibryny strukturalnej czy mezoterapii igłowej. Warto zaznaczyć, że procedura zabiegowa z użyciem lasera frakcyjnego przynosi doskonałe rezultaty także w przypadku stosowania na obszarze szyji i dekoltu, a także na ciele w celu redukcji rozstępów.

Do głównych wskazań możemy zaliczyć:

 • zmarszczki
 • rozstępy
 • płytkie, rozległe zmiany naczyniowe
 • szorstkość skóry
 • blizny, w tym blizny zanikowe
 • przebarwienia
 • rozszerzone pory skórne

Zabieg trwa od 30 do 60 minut i zwykle jest poprzedzony zastosowaniem kremu znieczulającego. Osoba poddana zabiegowi może odczuwać delikatny dyskomfort oraz mrowienie natomiast zawsze nasz specjalista pyta o odczucia i dostosowuje parametry bardzo indywidualnie. Po zabiegu skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona, co jest całkowicie normalne. Wytworzony stan zapalny już od pierwszych dni zaczyna proces przebudowy w skórze, natomiast czas rekonwalescencji skóry trwa zazwyczaj do kilku dni – jest to oczywiście kwestia mocno indywidualna i zależna od zdolności regeneracyjnych danej skóry. Zabieg zakończony zostaje nałożeniem odpowiedniego kremu regeneracyjnego przeznaczonego po zabiegach inwazyjnych. W Klinice SKINSPACE nasz wybór padł na produkt dedykowany tej procedurze tj. krem Laserat profesjonalnej marki Pharmann, którego formuła wspiera okres gojenia po zastosowaniu laserów gabinetowych.

Po całej procedurze, Pacjent Kliniki SKINSPACE dostaje rozpisane przez nas zalecenia pozabiegowe do domu, natomiast zawsze dodatkowo przypominamy o bezwzględnym przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad:

 • picie dużej ilości wody
 • zmiana pościeli na świeżą
 • unikania kontaktu ze zwierzętami oraz całowania
 • rezygnacja z sauny, basenu, siłowni przez kilka dni
 • rezygnacja z makijażu do minimum 48h
 • stosowanie kremu regeneracyjnego 
 • stosowanie filtrów 50 SPF

Podsumowując, efekty zabiegu są szybkie i długofalowe, a zabieg jest idealnym rozwiązaniem przy większości problemów skórnych. Laser frakcyjny jest w stanie poradzić sobie z ciężkimi zmianami potrądzikowymi oraz bliznami różnego pochodzenia zarówno na twarzy jak i na ciele, a także przywrócić młody wygląd naszej skórze. Przebudowa następuje nawet do roku, a wspierana innymi zabiegami, daje możliwość uzyskać zdumiewających efektów. Innymi słowy – idealny sposób na Baby Face!

Tekst przygotowany przez kosmetologa w Klinice SKINSPACE IZABELA SZYMBOR