JAK ZLIKWIDOWAĆ CELLULIT – CZYLI NAJLEPSZE SPOSOBY NA CELLULIT

Życie w pędzie, niezdrowe odżywianie, brak dodatkowej aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne – między innymi wszystkie te czynniki mają wpływ na powstawanie cellulitu. Jednak należy pamiętać, że cllulit nie ma jednej przyczyny powstawania, a na jego występowanie zazwyczaj składa się wiele czynników. Zazwyczaj występuje on u kobiet, ale nie pojawia się tylko w przypadku problemu nadwagi czy otyłości – bardzo często widoczny jest również u osób wysportowanych i aktywnych fizycznie. Większości z nas cellulit kojarzy się z ciężką walką, zazwyczaj rozpoczynającą się w domu od sprawdzonych metod, aż do wykonywania masaży, czy też zabiegów aparaturowych. Na rynku mamy ogromny wybór zabiegów działających na ten problem, jednak wciąż zadajemy sobie pytanie, który sposób będzie tym najlepszym?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest cellulit. Jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej, prowadzące do zmian w wyglądzie skóry. W miejscach, w których występuje, struktura skóry początkowo charakteryzuje się nierównomierną powierzchnią oraz licznymi wgłębieniami i uwypukleniami. Gdy stan ten się pogłębia, skóra staje się coraz bardziej nierówna, jest grudkowa, pomarszczona i włóknista, co wyglądem przypomina skórkę pomarańczową – stąd też ta nazwa. Powstałym zgrubieniom czasami mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Takie zmiany są wynikiem nieprawidłowo rozmieszczonej tkanki tłuszczowej oraz jej stwardnienia i nieprawidłowego rozrostu. Grudki, które możemy zaobserwować pod skórą to powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. Otacza je mieszanka wody i produktów ubocznych przemiany materii tj. toksyn. Gdy komórki tłuszczowe się powiększają, uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne. Przez to dochodzi do zaburzenia mikrokrążenia, przemiany materii i usuwania toksyn. Skutkiem jest niedotlenienie komórek, gorsze ich ukrwienie, a także zaleganie w tkankach nieusuniętych toksyn i wody. Przez to tkanka tłuszczowa zaczyna się rozrastać i naciska na tkankę łączną, a tłuszcz zbija się w grudki. Wszystko to sprawia, że cellulit postępuje.

Problem cellulitu najczęściej pojawia się w okolicach ud, pośladków oraz bioder, ale często pojawia się też na brzuchu, przedramionach i kolanach. Jak już wspomniane zostało na początku, wbrew powszechnej opinii nie jest to wyłącznie problem osób z nadwagą. Różnorodność przyczyn powstawania cellulitu sprawia, że również osoby szczupłe mogą go mieć. Jednocześnie jest to zdecydowanie przypadłość kobiet. Wynika to przede wszystkim z innej budowy tkanki tłuszczowej u obu płci. Dodatkowo u kobiet występują większe predyspozycje ze strony układu hormonalnego. Jeśli chodzi o wiek to cellulit może pojawić się w każdym wieku, przy czym ryzyko jego pojawienia się czy nasilenia, zwiększa się wraz z wiekiem i osiąga szczyt w okresie menopauzy.

Mówiąc o zabiegach manualnych w problematyce cellulitu pierwszą myślą jest bańka chińska oraz różnego rodzaju masaże jak np. masaż antycellulitowy, drenaż limfatyczny. Celem tych zabiegów jest zmniejszenie napięcia mięśni oraz pobudliwości nerwowej, ale również pobudzenie krążenia krwi i limfy, które wpływają na zmniejszenie obrzęków oraz odżywienia i dotlenienia skóry. Bańka chińska jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów modelujących sylwetkę, w którym za pomocą gumowej bańki wytwarzamy podciśnienie na konkretny obszar skóry. Jest to masaż próżniowy, dzięki któremu osiągamy efekt pobudzenia procesu lipolizy w adipocytach, a więc osiągamy silne działanie likwidujące miejscowo zlokalizowany cellulit. Kolejnymi powszechnymi zabiegami manualnymi są masaże – antycellulitowy oraz drenaż limfatyczny. O ile drenaż limfatyczny ma za zadanie łagodzić obrzęki oraz zapobiegać powstawaniu nowym, tak masaż antycellulitowy redukuje tkankę tłuszczową, a także silnie działa na poprawę jakości włókien kolagenowych oraz elastynowych, dzięki czemu osiągamy efekt ujędrnienia skóry.

W przypadku zabiegów aparaturowych zadanie zbliżone jest do działań manualnych, jednak sprzęt pozwala nam kontrolować parametry zabiegu oraz wyposażony jest w dodatkowe właściwości terapeutyczne. Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów jest Endermologia – jedna z najbardziej powszechnych metod masażu podciśnieniowego. Sprzęt wyposażony jest w głowicę masującą, która zasysa fałd skórny, a wbudowane w nią rolki rozmasowują go. Dzięki Endermologii możemy również kontrolować czas i siłę zabiegu, grubość zasysanego fałdu, a także ruchy rolek. Dodatkowo urządzenie Endermologii wyposażone jest w odpowiednio wbudowane i gotowe programy tj. drenaż limfatyczny, jak również w program, w którym dowolnie możemy modyfikować parametry zabiegu. Takie połączenie pozwala nam indywidualnie i skutecznie działać na problem w konkretnym obszarze ciała.

Kolejnym równie skutecznym zabiegiem modelującym sylwetkę jest fala uderzeniowa. To technologia wykorzystująca zjawisko akustycznych fal dźwiękowych o wysokim ciśnieniu w krótkim czasie. Wygenerowana fala po przyłożeniu do ciała rozprasza się na duży obszar, dzięki czemu stymulowane są poszczególne warstwy skóry. W chwili zastosowania fal błony komórkowe cechują się przepuszczalnością, dzięki której z komórek zostają uwolnione wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Zabieg z użyciem fali uderzeniowej ma za zadanie silnie stymulować struktury skóry do pracy, dlatego też uzyskujemy redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej, wygładzenie oraz poprawę napięcia skóry.

Niezastąpionym wyborem w przypadku likwidacji cellulitu i niechcianej tkanki tłuszczowej jest połączenie zabiegu fali akustycznej wraz z Endermologią. Fala wywołuje silne oddziaływanie na komórki tłuszczowe, natomiast Endermologia odprowadza wszelkie złogi zalegające pod skórą, pozwalając na silniejsze działanie antycellulitowe oraz ujędrniające i modelujące skórę.

Zabiegi modelujące i antycellulitowe należy wykonywać 2-3 dni w tygodniu oraz zaleca się wykonanie serii 10 zabiegów. Po zakończeniu procesie w celu podtrzymywania efektów oraz dalszej stymulacji skóry warto wykonać zabieg przypominający raz w tygodniu, z czasem raz na dwa tygodnie. Mając na celu szybko widoczne rezultaty w Klinice SKINSPACE przygotowałyśmy pakiety zabiegowe – 3w1 oraz 2w1. Doskonały wybór dla każdego, kto chce wymodelować sylwetkę i pozbyć się cellulitu.

Pakiet to 2w1 – jest to niesamowicie skuteczne połączenie dwóch technologii ENDERMOLOGII Z FALĄ AKUSTYCZNĄ, które pozwoli na osiągniecie rezultatów w szybszy czasie. Fala uderzeniowa będzie rozdrabniała komórki tłuszczowe na mniejsze cząsteczki. Skóra już po pierwszym zabiegu jest jędrniejsza. Endermologia dokończy i wzmocni to co już zaczęła fala akustyczna. Dzięki masażowi próżniowemu usunie nadmiar wody, przedrenuje ciało i ujędrni skórę. Dzięki temu pozbędziesz się pomarańczowej skórki i zagęścisz skórę, która w dotyku będzie gładka i jędrna. Pakiet ten zawiera 5 endermologii i 5 fal akustycznych w cenie 2000 zł zamiast 2400 zł.

Pakiet 3w1 to 8 endermologii, 6 fali akystycznych oraz 1 lipoliza. Cena 3000 zł zamiast 3640 zł. Tutaj również mamy połączenie Endermologi z falą uderzeniową, ale pakiet ten jest wzbogacony o lipolizę iniekcyjną, dzięki której możesz pozbyć się tkanki tłuszczowej w newralgicznych miejscach np.: dolna partia brzucha, boczki, lub tzw. bryczesy oraz nad kolanami.

Przy wykonywaniu zabiegów wyszczuplających i modelujących ciało należy pamiętać nie tylko o efektywności, ale przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Niestety nie każdy sprzęt dostępny na rynku może dać nam tę gwarancję, dlatego korzystajmy tylko z aparatury certyfikowanej medycznie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków pozabiegowych, a działanie aparatury będzie zapewniało trwały i skuteczny efekt. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem przy stosowaniu zabiegów antycellulitowych jest też wdrożenie odpowiedniego nawodnienia, diety oraz aktywności fizycznej. Bez tych elementów nasze inne działania nie będą działały w pełni efektywnie. Metod walki z cellulitem jest kilka, a najlepsze efekty przyniesie działanie kilku torowe, w którym obok zabiegów antycellulitowych, zadbamy o zdrowy styl życia.

Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa Kliniki SKINSPACE