OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE I FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWE – TERAPIE ZABIEGOWE ANTI-AGE O NAJLEPSZYM DZIAŁANIU

Wśród zabiegów w Klinice SKINSPACE na wyróżnienie zasługują niewątpliwie 2 zabiegi – chodzi o osocze bogatopłytkowe PRP oraz fibrynę bogatopłytkową I-PRF. Oba te zabiegi wykorzystują ogromny potencjał ludzkiego organizmu do szybkiej regeneracji i odbudowy. Są uznawane za niezwykle bezpieczne, bo w końcu chodzi o naszą własną krew, a ona nie może nas uczulić. Terapie z wykorzystaniem preparatów z własnej krwi mają szerokie i bardzo uniwersalne spektrum działania, a ich zastosowanie sprawdzi się niemalże u każdego. 

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe PRP to preparat pozyskiwany z krwi autologicznej (własnej pacjenta), w którym stężenie płytek krwi jest większe niż w fizjologicznym (naturalnym). Co istotne – z racji autologicznego pochodzenia osocza, nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej w przypadku jego stosowania.

Osocze bogatopłytkowe zawiera w swoim składzie czynniki wzrostu, które posiadają dobroczynne właściwości. Nie tylko stymulują one fibroblasty i komórki macierzyste do produkcji kolagenu i elastyny, ale także odpowiadają za poprawę mikrokrążenia, powstawania nowych sieci naczyń krwionośnych oraz stymulację skóry do odnowy biologicznej.

Osocze bogatopłytkowe – efekty zabiegu:

Przede wszystkim po zabiegu z osoczem bogatopłytkowym jakość skóry ulega znacznemu polepszeniu. Zabieg poprawia ukrwienie skóry i stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Przebudowa i regeneracja włókien kolagenowych wpływa na poprawę jędrności, gęstości i nawilżenia skóry oraz wspomaga hamowanie powstawania nowych przebarwień posłonecznych.

Zabieg pozwala też na rewitalizację i ujednolicenie kolorytu skóry oraz poprawia jej metabolizm. Zmarszczki są wygładzone, a tym samym mniej widoczne, w efekcie czego pacjenci mogą cieszyć się młodszym i bardziej promiennym wyglądem. Wspomaga również w niwelowaniu blizn potrądzikowych czy po zabiegach chirurgicznych.

Wskazania do zabiegu:

  • skóra podrażniona, reaktywna
  • skóra wrażliwa ze skłonnością do alergii
  • skóra sucha, odwodniona
  • skóra wymagająca głębokiej regeneracji
  • skóra z egzemą
  • niejednolity odcień skóry
  • widoczne blizny, np. ubytkowe, potrądzikowe
  • zmarszczki
  • rumień
  • cienie pod oczami

Przygotowanie do zabiegu i jego przebieg 

Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu w dniu zabiegu. Dlatego pacjent powinien wypić w ciągu dnia min. 1,5 l wody przed zabiegiem. Dzięki temu uzyskujemy większą ilość osocza. 

Na początku obszar, który zostanie poddawany zabiegowi zostaje znieczulony kremem z lidokainą. Następnie  pobierana jest krew od pacjenta w niewielkiej ilości, ok. 8 ? 10 ml. Trafia ona do specjalnych probówek, które następnie umieszcza się w urządzeniu umożliwiającym jej odwirowanie. Dochodzi wtedy do oddzielenia leukocytów i erytrocytów od osocza z płytkami krwi. W ten sposób uzyskuje się preparat nazywany osoczem bogatopłytkowym, który później wstrzykuje się w skórę pacjenta za pomocą wybranej metody mezoterapii igłowej.

A czym jest fibryna bogatopłytkowa? 

Podobnie jak w przypadku osocza bogatopłytkowego jest to substancja zaliczana do tak zwanych krwiopochodnych preparatów autologicznych. Fibryna jest białkiem, składnikiem osocza krwi. Bierze ona udział w procesach krzepnięcia. Jest bogata w komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu. Po iniekcji w skórę tworzy trójwymiarową usieciowaną sieć, w której uzyskujemy wysokie stężenie płytek krwi, komórek  macierzystych oraz czynników wzrostu. Taka usieciowana budowa preparatu powoduje, że te same płytki krwi, które również są zawarte w osoczu bogatopłytkowym, tutaj uwalniają czynniki wzrostu znacznie wolniej. Dzięki temu efekty terapeutyczne są lepsze i dłużej się utrzymują.

Efekty po zabiegu z fibryną bogatopłytkową:

Fibryna bogatopłytkowa wstrzyknięta do tkanek powoli koaguluje, dając bardzo naturalny efekt wypełnienia. Ponadto po wykonanym zabiegu następuje stymulacja skóry do produkcji włókien kolagenowych, elastyny i nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu pobudzane są procesy regeneracyjne skóry, co skutkuje lepszym nawilżeniem, widoczną poprawą napięcia i jędrności skóry, a zmarszczki zostają wypełnione, a skóra pod oczami ulega wygładzeniu, poprawia się jej elastyczność oraz napięcie.

Wskazania do zabiegu: 

  • skóra wiotka, pozbawiona  jędrności
  • bruzdy nosowo-wargowe 
  • ubytek tkanki tłuszczowej okolicy oka
  • blizny potrądzikowe
  • zmarszczki
  • nierównomierny koloryt skóry
  • cienie pod oczami

Przygotowanie do zabiegu i jego przebieg

Proces przygotowania do zabiegu przebiega tak samo jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, różnica polega jedynie na innym sposobie odwirowywania krwi.

Zabieg łączony – osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa 

Takie połączenie daje bardzo dobre rezultaty. Po pierwsze osocze bogatopłytkowe wyciszy reaktywność poprzez pobudzenie procedur mających na celu wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry. Doskonale sprawdzi się w sytuacjach, gdy skóra  wymaga  odnowy i regeneracji. Efekt, jaki otrzymamy to silna rewitalizacja, wzmocnienie tkanki oraz pobudzenie pracy organizmu.  

Z drugiej strony, dzięki fibrynie bogatopłytkowej uzyskamy wypełnienie i redukcję  zmarszczek, szczególnie w przypadku widocznych bruzd nosowo-wargowych czy też poprawy wyglądu okolicy oczu. Zabieg sprawdza się również w poprawie wyglądu większych i trudniejszych okolic, takich jak szyja, dekolt czy też dłonie. 

Dzięki jednoczesnemu zastosowaniu osocza bogatopłytkowego i fibryny otrzymujemy zwiększenie siły działania obu czynników, co zapewnia mocniejsze i długotrwałe efekty terapii takich jak: wzmocnienie naczyń krwionośnych, silna regeneracja, poprawa kolorytu, nawilżenia i redukcja zmarszczek.

Przeciwskazania do zabiegu osocze bogatopłytkowe i/lub finryna bogatopłytkowa:

Tak jak wspomnieliśmy na początku zabieg jest w pełni bezpieczny, ponieważ z racji tego, że do zabiegów wykorzystuje się własną krew pacjenta nie ma ryzyka nietolerancji, alergii czy reakcji immunologicznych. Istnieje jednak grupa przeciwskazań, która wyklucza możliwość jego wykonania. Są to:

  • choroby krwi (np. zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, posocznica)
  • nowotwory 
  • schorzenia wątroby (ostre zapalenie lub marskości wątroby)
  • ciąża i karmienie piersią,
  • leczenie antykoagulantami.
  • aktywna forma opryszczki

Jak widzicie, oba zabiegi poprawiają jakość skóry poprzez inicjację procesów naprawczych. Mają zastosowanie w wielu naszych terapiach zabiegowych. Stanowią również idealne rozwiązanie dla pacjentów poszukujących naturalnych rozwiązań działań przeciwstarzeniowych, co wyklucza efekt sztucznego wypełnienia oraz ryzyko wystąpienia alergii.

Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa w SKINSPACE