Trądzik pospolity to dermatoza objawiająca się występowaniem na powierzchni skóry zmian o charakterze zapalnym (krosty, cysty) i/lub niezapalnym (zaskórniki otwarte, zaskórniki zamknięte, grudki), które w głównej mierze wynikają ze zwiększonej aktywności wydzielniczych gruczołów łojowych. Ich wzmożona czynność uzależniona jest od wielu czynników zewnętrznych, jak i tych wewnątrzustrojowych. Oprócz ogólnego stanu zdrowia, wszelkich zaburzeń hormonalnych, niedoborów, stylu życia, diety, czy aktywności fizycznej znaczenie ma także rodzaj stosowanej pielęgnacji domowej. Bardzo istotna jest wsparcie ochronnej bariery naskórkowej, regulacja pracy gruczołów łojowych oraz regulacja procesów keratynizacji. Jeśli posiadasz skórę problematyczną poniższy wpis wyjaśni Ci jak należy ją pielęgnować i jakie produkty warto wybierać 🙂
Spis treści:
KROK 1 – TYP SKÓRY
KROK 2 – BAZA CODZIENNEJ PIELĘGNACJI, CZYLI OCZYSZCZANIE
KROK 3 – NAWILŻAJ SKÓRĘ
KROK 4 – DZIAŁANIE SEBOREGULUJĄCE I PRZECIWZAPALNE
KROK 5 – PROCES KERATYNIZACJI
KROK 6 – FOTOPROTEKCJA
Krok 1 – Określ jaki typ skóry posiadasz
Jeśli nie jesteś pewien, zgłoś się o pomoc do specjalisty. Nieprawidłowa diagnostyka wiąże się ze źle dobraną pielęgnacją, co może powodować zaostrzenie problemu. Skóra trądzikowa może być skórą tłustą, ale też suchą bądź odwodnioną. W takiej sytuacji wymaga zupełnie innych działań pielęgnacyjnych.
Krok 2 – Stwórz bazę codziennej rutyny pielęgnacyjnej
Bazą jest dokładne, ale delikatne oczyszczanie skóry. W przypadku skór problematycznych dobrze sprawdzają się produkty do mycia w postaci pianki lub żelu, które nie podrażniają skóry, a które wzbogacone są w składniki regenerujące, takie jak np. alantoina, pantenol, inulina, ceramidy, czy alfa- lub beta-glucan. Jeśli jednokrotne umycie nie jest wystarczające, możesz zastosować produkt kilkukrotnie, do momentu aż skóra będzie w pełni czysta. Jeśli Twoja skóra jest gruba i tłusta będzie wymagała nieco mocniejszych składników, ale należy zwracać uwagę, by ich stężenia nie były za wysokie np.dodatek kwasu azelainowego, kwasu salicylowego, czy niacynamidu.
Krok 3 – Odbudowa ochronnej bariery hydrolipidowe, silna regeneracja i nawilżenie
Tak, skórę trądzikową też należy silnie nawilżać 🙂 Niezbędne jest działanie kojące, regenerujące i łagodzące. Często sama odbudowa uszkodzonej bariery naskórkowej daje efekt znacznego wyciszenia zmian trądzikowych. To bardzo ważny element o którym zapomina się na rzecz składników silnie wysuszających. Zbyt agresywne działanie prowadzi do efektu błędnego koła, podczas gdy nadmiernie wysuszana skóra produkuje zwiększone ilości sebum, a tym samym dochodzi do ciągle powtarzających się wysypów.
Jakie składniki wybrać? Świetnie sprawdza się wąkrota azjatycka, beta-glukan, alfa-glukan, ceramidy, trehaloza, inulina, pantenol, alantoina, kwas laktobionowy, glukonolakton, skwalan oraz ektoina.
Krok 4 – Regulacja aktywności wydzielniczych gruczołów łojowych
Jednym z kierunków działania w pielęgnacji domowej skóry objętej trądzikiem jest działanie seboregulujące i przeciwzapalne. Dobór składników, ich rodzaj i moc zawsze powinien odbywać się indywidualnie do kondycji skóry. Składniki aktywne warto wprowadzać w postaci serum bądź kremu, początkowo 1-2 razy w tygodniu. Ich zadaniem jest normowanie pracy gruczołów łojowych, by nie wydzielały one nadmiernych ilości sebum, a więc zapobiegały tworzeniu zmian trądzikowych. Oto lista przykładowych składników seboregulujących i przeciwzapalnych: kwas salicylowy, kwas pirogronowy, kwas azelainowy, kwas migdałowy, kwas retinowy, retinol, retinal, nadtlenek benzoilu, niacynamid, cynk, czy ekstrakt z zielonej herbaty.
Krok 5 – Regulacja procesu keratynizacji
Proces keratynizacji to proces wymiany komórkowej. Martwe rogowe komórki naskórka zastępowane są nowymi, stąd w pielęgnacji domowej bardzo ważne jest stosowanie peelingów, które umożliwią całkowitą redukcję warstwy rogowej. Pozwala to na odświeżenie skóry i jej odblokowanie, dzięki czemu wszelkie dostarczane składniki aktywne lepiej się wchłaniają. Brak regularnego złuszczania prowadzi do blokowania ujść gruczołów łojowych, a tym samym tworzenia się zaskórników lub grudek. Dla skór trądzikowych najlepszym wyborem będzie zastosowanie peelingów enzymatycznych, które nie będą podrażniać skóry i zaburzać płaszcza hydrolipidowego, jak również naruszać aktywnych stanów zapalnych. Peelingi tego typu w składzie posiadają enzymy takie jak np. papaina, bromelaina, czy ficyna.
Krok 6 – Fotoprotekcja
Ochrona przed promieniowaniem UV jest również bardzo istotna. W przypadku skór trądzikowych między innymi zapobiega przed powstawaniem nowych zmian hiperpigmentacyjnych, jak również chroni przed utrwalaniem tych istniejących. Obecnie na rynku istnieje duży wybór kremów z filtrem, także takich, które wzbogacone są o dodatkowe składniki nawilżające i regenerujące, jakie warto wybierać przy skórze problematycznej.
Skutecznie dobrana pielęgnacja domowa to połowa sukcesu w drodze o zdrową skórę bez trądziku. Jeśli samodzielne stworzenie planu sprawia Ci trudność, w SKINSPACE zawsze służymy pomocą. Podczas pierwszej wizyty oprócz planu zabiegowego tworzymy także indywidualny plan pielęgnacji domowej oraz suplementacji wspomagającej. W walce z trądzikiem każdy z tych elementów jest bardzo ważny. Tylko holistyczne podejście pozwala na trwałą redukcję problemu 🙂
Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE