POSTĘPOWANIE ZE SKÓRĄ BORYKAJĄCĄ SIĘ Z PROBLEMEM CELLULITEM – DLCZEGO CELLULIT POWSTAJE I JAK Z NIM WALCZYĆ

Endermologia brzucha w Warszawie

Problematyka cellulitu jest jedną z częściej zgłaszanych w gabinecie kosmetologicznym. Zmaga się z nim co druga osoba. U jednych jest on bardziej zaawansowany i wymaga profesjonalnych działań zabiegowych, u innych natomiast wystarczające będzie odpowiednie postępowanie domowe. Dlaczego cellulit tak właściwie powstaje i jak należy postępować ze skórą ciała, by skutecznie go zredukować i zapobiegać nawrotom? O tym dowiesz się poniżej!

Spis treści:
Czym jest cellulit
Rodzaje i stopnie zaawansowania cellulitu?
Dlaczego cellulit powstaje?
Skuteczne sposoby walki z cellulitem
Najlepsze zabiegi na cellulit

Czym jest cellulit?

Cellulit, zwany medycznie lipodystrofią, bądź potocznie pomarańczową skórką to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do zmian w tkance podskórnej. W tkankach tworzą się zwłóknienia, na skórze dając obraz pofałdowań i nierówności, przypominających skórkę pomarańczową. Problematyka dotyka głównie kobiet, a zmiany występują najczęściej w obrębie ud, pośladków, brzucha, czy bioder.

Rodzaje cellulitu 

1. Cellulit twardy 

  • Charakterystyka: Skóra jest napięta i twarda w dotyku. Cellulit ten jest bardziej widoczny podczas ściśnięcia skóry.
  • Lokalizacja: Najczęściej występuje u młodych kobiet, aktywnych fizycznie, i pojawia się na udach oraz pośladkach.
  • Objawy: Może być bolesny na dotyk. Skóra wydaje się jędrna, ale posiada wyraźne zagłębienia.

2. Cellulit miękki (wiotki)

  • Charakterystyka: Skóra jest luźna i miękka. Cellulit ten jest widoczny nawet bez nacisku.
  • Lokalizacja: Najczęściej występuje u osób starszych lub u tych, którzy szybko stracili na wadze. Pojawia się na ramionach, brzuchu, udach i pośladkach.
  • Objawy: Skóra ma tendencję do pofałdowań i jest mniej jędrna. Może także towarzyszyć uczucie ciężkości w nogach.

3. Cellulit wodny (obrzękowy)

  • Charakterystyka: Skóra jest napięta, obrzęknięta i może być bolesna. Ten typ cellulitu związany jest z zatrzymaniem wody w organizmie.
  • Lokalizacja: Najczęściej występuje na nogach, kostkach i ramionach.
  • Objawy: Często towarzyszy mu uczucie ciężkości nóg i obrzęk. 

4. Cellulit mieszany

  • Charakterystyka: Jest to połączenie różnych typów cellulitu na różnych częściach ciała. Może występować np. twardy cellulit na udach i miękki na ramionach.
  • Lokalizacja: Może występować w różnych miejscach na ciele, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Stopnie zaawansowania problemu

Stopień I – na pierwszy rzut oka cellulit jest niewidoczny, zauważalny dopiero po ściśnięciu skóry. To stadium początkowe, łagodne i najłatwiejsze do redukcji.

Stopień II – niewidoczny w pozycji leżącej. Uwidacznia się w pozycji stojącej w wyniku spadku elastyczności skóry oraz podczas napinania mięśni.

Stopień III – widoczny zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej poprzez wyraźnie zauważalne zagłębienia i nierówności, które podczas ucisku mogą sprawiać ból. Stadium najbardziej zaawansowane, które w redukcji wymaga nieco więcej czasu, a więc i cierpliwości.

Cellulit – dlaczego właściwie powstaje, jakie są jego przyczyny i czynniki wyzwalające?

  • Zaburzenia hormonalne występujące w okresie dojrzewania, ciąży, czy menopauzy. Szczególne znaczenie ma poziom estrogenu, który wpływa na funkcjonowanie tkanek łącznych i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Jego zwiększona produkcja predysponuje do rozwoju cellulitu.
  • Czynniki genetyczne – skłonność do cellulitu może być dziedziczna. Jeśli w rodzinie występuje cellulit, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawi się także u Ciebie.
  • Dieta bogata w duże ilości tłuszczów, cukrów, produktów przetworzonych przy niedostatecznej podaży wody, prowadzi do rozrostu tkanki tłuszczowej, co sprzyja powstawaniu cellulitu.
  • Niezdrowy styl życia, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożywanie alkoholu – oddziałują na krążenie krwi i limfy przyczyniając się do rozwoju zmian zwłóknieniowych.
  • Zaburzenia krążenia krwi, np. poprzez noszenie zbyt obcisłych ubrań, co prowadzi do zatrzymywania płynów w tkankach i w konsekwencji tworzenia cellulitu.
  • Stopniowy zanik włókien kolagenowych, które zapewniają połączenie skóry i tkanki podskórnej. Ich degradacja prowadzi do powstawania nierówności na skórze, a więc i do rozwoju cellulitu.

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Kluczową kwestią jest kompleksowe podejście do problemu i zadbanie nie tylko o dietę, styl życia i aktywność fizyczną, ale także należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację i profesjonalne zabiegi gabinetowe. 

Zbuduj zdrowe nawyki żywieniowe, postaraj się ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy, cukrów i produktów przetworzonych. Spożywaj duże ilości wody, nawet do 3l dziennie. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Jeśli nie lubisz mocno wysiłkowych treningów, zacznij od jazdy na rowerze, czy codziennych spacerów. Zadbaj o peelingowanie i nawilżanie skóry. Dodatkowo w warunkach domowych wykonuj szczotkowanie na sucho i/lub bańkę chińską, które intensywnie pobudzają mikrokrążenie, co bardzo korzystnie oddziałuje na redukcję cellulitu w warunkach domowych. Jeśli problem jest duży zgłoś się o pomoc do specjalisty – kosmetolog w SKINSPACE przeprowadzi dokładną konsultację i zaproponuje najlepsze działania na Twój problem. 

Jakie zabiegi gabinetowe przynoszą najbardziej zadowalające efekty?

To zależy od rodzaju i zaawansowania problemu! Pierwszym wyborem na pewno będzie zabieg Endermologii, a więc masażu podciśnieniowego, który silnie oddziałuje i stymuluje zarówno tkankę tłuszczową, jak i tkankę łączną skóry. W efekcie uzyskujemy wygładzenie skóry, zwiększoną jędrność i elastyczność, a także redukcję zastojów limfatycznych i obrzęków. Jeśli problem jest nieco bardziej zaawansowany najlepsze efekty zabiegowe przyniesie terapia łączona: zabieg endermologii w połączeniu z falą uderzeniową. Fala uderzeniowa to procedura wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej energii, które pomagają w rozbiciu ścian komórek tłuszczowych, uwolnieniu tłuszczu i następnie jego metabolizowaniu. Z tego względu tak istotne jest zastosowanie endermologii bezpośrednio po fali, aby doszło do przedrenowania uwolnionego tłuszczu do wątroby, gdzie zostanie poddany procesom metabolicznym. Rezultatem jest redukcja lokalnego nagromadzenia tkanki tłuszczowej oraz rozbicie zwłóknień przy cellulicie, a więc obserwuje się wygładzenie struktury skóry.

Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska -  kosmetolog w Klinice SKINSPACE