PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ – CO UŻYWAĆ, A CZEGO UNIKAĆ?

Zastanawiasz się, jaką pielęgnację stosować dla cery tłustej? Najpierw upewnij się, że posiadasz właśnie taki typ skóry. Jednym z częstszych błędów w diagnostyce skóry twarzy jest bowiem określenie typu cery właśnie jako tłusta. Niejednokrotnie po dokładnej analizie w gabinecie okazuje się, że pacjenci, którzy samodzielnie opisują swoją skórę jako tłustą w rzeczywistości takiej nie posiadają. Jak więc poprawnie zdiagnozować ten rodzaj cery, co należy stosować w pielęgnacji domowej, a czego unikać? O tym przeczytasz poniżej!

Spis treści:
Charakterystyka
Przyczyny zaburzonej pracy gruczołów łojowych
Jak dbać o taki rodzaj skóry?
Czego należy unikać?
Profesjonalne zabiegi gabinetowe

Jak odpowiednio scharakteryzować cerę tłustą, by móc zastosować odpowiednią pielęgnację?

By móc zastosować odpowiednią pielęgnację, na początek warto upewnić się, że nasza cera na pewno jest tłusta. Taki typ skóry charakteryzuje się wzmożoną aktywnością gruczołów wydzielniczych, m.in. gruczołów łojowych, produkujących tzw. łój, sebum. W efekcie na jej powierzchni obserwuje się tłusty film oraz nadmierne wyświecanie, błyszczenie. Ponadto skóra tłusta zazwyczaj jest też skórą grubą, poszarzałą i porowatą ze zwiększoną tendencją do zapychania i tworzenia zmian o charakterze zapalnym i niezapalnym. Choć jest jedną z bardziej problematycznych i uciążliwych skór, najpóźniej ulega procesom starzenia. Zdecydowanie dłużej pozostaje jędrna i elastyczna w porównaniu ze skórą suchą.

Przyczyny zaburzonej pracy gruczołów łojowych

Zaburzona praca gruczołów łojowych może mieć różne podłoże. Wśród czynników przyczyniających się do ich wzmożonej aktywności wyróżnia się, m.in.:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne, związane między innymi z nadmiernym wydzielaniem
    androgenów;
  • długotrwały stres;
  • dysbiozę jelitową, a w konsekwencji niedobór witamin i minerałów;
  • nieodpowiednią pielęgnację domową.

Jak powinna przebiegać pielęgnacja cery tłustej?

Pielęgnacja skóry tłustej powinna być wielokierunkowa i kompleksowa. Co to oznacza? Oprócz działań seboregulujących bardzo ważnym aspektem jest także jej nawilżanie. To często pomijany krok, który tylko potęguje problem. Skóra tłusta również wymaga nawilżenia i regeneracji. Jak więc krok po kroku powinna wyglądać taka pielęgnacja?

Pierwszy etap to dokładne oczyszczenie skóry. Z racji, że wytwarza ona więcej, ważne, by na tym etapie zabrać zgromadzoną na powierzchni warstwę sebum. Dobrze sprawdzi się produkt myjący z dodatkiem substancji aktywnej w postaci np. kwasu azelainowego, salicylowego, migdałowego bądź niacynamidu. Nie powinien to być jednak zbyt agresywny produkt, by nadmiernie nie uszkadzać ochronnej bariery naskórkowej.

Kolejny krok to aplikacja serum indywidualnie dostosowanego do zaawansowania problemu. Serum powinno zawierać określone składniki, zarówno o działaniu regenerującym, odbudowującym, antyoksydacyjnym i wspierającym immunologię skóry, jak i przeciwzapalnym, mikrozłuszczającym, ograniczającym nadmierną pracę gruczołów łojowych.

Następnym etapem będzie krem nawilżający, jednak dobrze, by miał lekką formułę, która nie obciąż skóry. W pielęgnacji porannej ważne jest, by posiadał on filtr ochronny, najlepiej SPF 50, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Pomocny będzie również peeling enzymatyczny lub kwasowy, który wykonany 1-2 razy w tygodniu pomoże pozbyć się zanieczyszczeń, nadmiernej ilości sebum oraz zgromadzonych komórek rogowych.

Czego należy unikać?

Skóra tłusta nie lubi przede wszystkim produktów na bazie olejów. Analizując składy kosmetyków, warto zwracać uwagę, by produkty nie zawierały nadmiernej ilości składników olejowych. Ponadto postaraj się nie działać zbyt agresywnie, zbyt wysuszająco. Unikaj codziennego złuszczania i stosowania akcesoriów pielęgnacyjnych. Nie zapominaj o nawilżaniu, a składniki aktywne dobieraj z rozwagą. Jeśli samodzielnie nie jesteś pewna/y, jakie produkty będą odpowiednie dla Ciebie, zgłoś się o pomoc do specjalisty – kosmetologa, który określi potrzeby Twojej skóry i stworzy indywidualny plan pielęgnacyjny. Dodatkowo unikaj nadmiernej ekspozycji słonecznej oraz spożywania ostrych potraw i żywności przetworzonej. To czynniki, które mogą przyczynić się do zaostrzenia Twojego problemu.

Profesjonalne zabiegi gabinetowe

Odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa to tylko połowa sukcesu. Celem uzyskania jak najlepszych i najbardziej trwałych rezultatów kluczowe jest także profesjonalne działanie gabinetowe. Wśród zabiegów dedykowanych dla skóry tłustej wyróżnić można wiele technologii. Oprócz podstawowej kosmetyki białej, zabiegów typowo pielęgnacyjnych, dokładnie oczyszczających, pozwalających na unormowanie pracy gruczołów wydzielniczych, zastosowanie znajdują również zabiegi z zakresu laseroterapii, czy mikronakłuwania. Bazą jest działanie seboregulujące z wykorzystaniem kombinacji kwasowych bądź enzymatycznych, ale także iniekcyjne, pozwalające dotrzeć wybranym
składnikom aktywnym do głębszych warstw skóry. Technologie bardziej zaawansowane, takie jak laser frakcyjny, czy mezoterapia mikroigłowa dają możliwość silnego pobudzenia tkanek do przebudowy, samoregeneracji i, co najważniejsze, regulacji wydzielania sebum. Jednak w zależności od zaawansowania problemu specjalista zawsze indywidualnie dostosowuje najlepsze rozwiązania dla każdego pacjenta.

Prawidłowa diagnostyka rodzaju skóry to najważniejszy element w skutecznym postępowaniu pielęgnacyjnym i zabiegowym. Jej błędne określenie nie przynosi zamierzonych efektów lub zaostrza problem. Jeśli samodzielnie nie potrafisz dokonać odpowiedniej diagnozy i kolejno stworzyć dobrej rutyny pielęgnacyjnej – zgłoś się do nas o pomoc. Specjaliści SKINSPACE zrobią to za Ciebie 🙂

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE