LASER NA PRZEBARWIENIA – CZY LEPIEJ SPRAWDZI SIĘ LASER FRAKCYJNY CZY LASER PIKOSEKUNDOWY?

Laseroterapia to dział, który daje ogromne możliwości. Jest idealnym uzupełnieniem jesiennych terapii zabiegowych, które pozwalają na silną przebudowę tkanek i uzyskanie zadowalających i długotrwałych rezultatów. Lasery znajdują zastosowanie w wielopłaszczyznowym kondycjonowaniu skóry. Pozwalają na skuteczną i trwałą redukcję między innym wszelkiego rodzaju przebarwień – pozapalnych, posłonecznych, czy też hormonalnych. Należy natomiast pamiętać, że tego typu procedury wymagają odpowiedniego przygotowania i kwalifikacji. Ważne jest rozróżnienie rodzaju zmian występujących na skórze i następnie dobór odpowiedniego urządzenia oraz jego parametrów zabiegowych. W redukcji przebarwień, z jakimi najczęściej mamy do czynienia najlepiej sprawdza się zastosowanie technologii lasera frakcyjnego lub pikosekundowego. A który z nich będzie najlepszym wyborem? O tym przeczytasz poniżej 🙂 

Spis treści:
Czym jest laser frakcyjny
Wskazania do zabiegu
Jak działa laser pikosekundowy
Wskazania do zabiegu
Przebieg zabiegów i czas rekonwalescencji
Najlepszy laser na przebarwienia

Na czym polega działanie laser frakcyjnego

Laser frakcyjny ablacyjny CO2 to laser generujący falę o długości 10 600 nm, która wywołuje widoczne gołym okiem mikrouszkodzenia na powierzchni skóry. Dochodzi do odparowania naskórka i górnych warstw skóry właściwej oraz frakcjonowania kolagenu. Mikrourazy przyczyniają się do syntezy nowych włókien kolagenowych, a więc mocnej przebudowy i zagęszczenia tkanek. Dodatkowo poprzez pobudzone procesy naprawcze dochodzi do złuszczania powierzchownych, uszkodzonych komórek naskórka. W efekcie tego procesu stopniowo złuszczone zostają powierzchowne przebarwienia. 

Wskazania do zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego: 

  • redukcja blizn – zarówno potrądzikowych, jak również pourazowych, pooperacyjnych, czy pooparzeniowych, 
  • redukcja rozstępów,
  • utrata jędrności i elastyczności, 
  • zmarszczki, 
  • rozszerzone pory skóry,
  • skóra poszarzała, nierównomierny koloryt,
  • przebarwienia pozapalne, 
  • przebarwienia posłoneczne, 
  • melasma.

Wykorzystując technologię lasera frakcyjnego poprawie ulega zatem nie tylko koloryt skóry, ale również gęstość, jędrność i elastyczność. Obserwujemy zmniejszenie widoczności zmarszczek oraz działamy dodatkowo silnie przeciwstarzeniowo. 

Laser frakcyjny to mocniejszy zabieg należący do grupy jesiennych procedur agresywno-kontrolowanych. By w pełni wykorzystać moc jego działania, skóra musi być uprzednio odpowiednio przygotowana. Znaczenie ma kondycja bariery naskórkowej, obecność zmian trądzikowych, stopień reaktywności, wrażliwości, jak również suchości i odwodnienia tkanek. Często nie jest to zabieg, który możemy wykonać przy pierwszej wizycie w gabinecie. W takiej sytuacji możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Dla jakiej skóry więc dedykowana jest tego typu procedura? Niemal dla każdej posiadającej barierę hydrolipidową w odpowiedniej kondycji, o odpowiednim nawilżeniu i wyciszonej reaktywności. Nie sprawdzi się dla osób dotkniętych problematyką egzemy, np. atopowego zapalenia skóry, przy trądziku różowatym, ale również przy aktywnym trądziku pospolitym.

Laser pikosekundowy

Laser pikosekundowy emituje krótszą falę wynoszącą 532 nm w przypadku redukcji przebarwień lub 1064 nm przy działaniu odmładzającym bądź redukującym blizny. Cechą różnicującą jest fakt, że bardzo krótki czas trwania impulsu trwający pikosekundę nie powoduje nadmiernego przegrzania tkanek. Ponadto wiązka lasera pikosekundowego penetruje w głąb skóry bez uszkodzenia jej powierzchownych warstw, jak to odbywa się w przypadku lasera frakcyjnego. Energia dociera bezpośrednio do skóry właściwej, gdzie ma miejsce zwiększona synteza fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.

Wskazania do zabiegu lasera pikosekundowego

Są one uzależnione od zastosowanej długości fali 532 nm lub 1064 nm:

  • redukcja przebarwień pozapalnych, hormonalnych i posłonecznych,
  • ujednolicenie kolorytu,
  • silne działanie anti-age,
  • napięcie i stymulacja tkanek,
  • redukcja tatuaży lub makijażu permamentnego 

Na wybór odpowiedniej technologii w przypadku danego Pacjenta ma wpływ wiele aspektów, w tym aktualna ogólna kondycja skóry. Przebarwienie przebarwieniu nierówne. Innej procedury będzie wymagało opracowanie zmian na cienkiej i naczyniowej skórze, a innej na grubej, tłustej i porowatej. Dlatego bardzo ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą i indywidualny dobór odpowiedniej technologii do aktualnego stanu i potrzeb skóry.

Przebieg zabiegów z zastosowaniem lasera i czas rekonwalescencji:

Oba zabiegi laserowe przebiegają w podobny sposób. Dla poprawy komfortu pacjenta i zmniejszenia odczuć przed rozpoczęciem zabiegu na skórę aplikuje się krem o działaniu znieczulającym. Procedura wykorzystująca laser frakcyjny jest procedurą nieco mocniej odczuwalną, poprzez odparowanie naskórka i wywołane mikrouszkodzenia. W trakcie zabiegu może być wyczuwalne ciepło, pieczenie oraz ściągnięcie tkanek. Jest to jednak kwestia mocno indywidualna, uzależniona od progu bólu osoby poddanej zabiegowi. Wskazane odczucia mogą utrzymywać się do kilku godzin od wykonania procedury. Zaleca się zatem unikanie słońca, solarium, sauny oraz intensywnego wysiłku fizycznego. By skóra w odpowiedni sposób się zagoiła istotna jest także pozabiegowa pielęgnacja domowa oparta o produkty regenerujące, łagodzące oraz promieniochronne. 

Czas gojenia i regeneracji skóry po zabiegach lasera frakcyjnego jest nieco dłuższy niż w przypadku lasera pikosekundowego i trwa ok. 10-14 dni. Po technologii pikosekundowej o długości fali 532 nm jest to czas do 1 tygodnia. Natomiast zabieg pikosekundą 1064 nm, a więc przy procedurze redukującej blizny bądź anti-age zabieg nie wiąże się z praktycznie żadnym okresem rekonwalescencji.

Którą procedurę lepiej wybrać w walce z przebarwieniami skóry?

To zależy! To częsta, ale najbardziej właściwa odpowiedź, która zawsze podyktowana jest indywidualnym podejściem do każdego pacjenta zgłaszającego się do kliniki SKINSPACE. Ciężko jednoznacznie wskazać lepszy wybór, bo oba będą równie dobre. Kwestia doboru technologii uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od wcześniej wspomnianej ogólnej kondycji skóry, jej grubości, stopnia reaktywności i wrażliwości, stanu bariery ochronnej, rodzaju i nasilenia hiperpigmentacji, czy występowania zmian o charakterze zapalnym. Co więc wybrać? Wybierz konsultację ze specjalistą, który eksperckim okiem spojrzy na Twoją skórę i stworzy najlepszy plan działania, uwzględniając indywidualne wskazania i przeciwwskazania. To najlepsze co możesz zrobić dla siebie i swojej skóry 🙂 

Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE