JAK POPRAWIĆ KONDYCJĘ SKÓRY POD OCZAMI? SPRAWDŹ NASZE SPOSOBY

Skóra okolicy oczu to skóra, która wymaga szczególnej opieki. Niestety w wielu przypadkach jest ona pomijana,  a przecież jako pierwsza zdradza nasz wiek i odzwierciedla oznaki zmęczenia, stresu, ogólnego stanu zdrowia, czy błędnych nawyków pielęgnacyjnych. Czym się charakteryzuje i jak należy o nią zadbać, by jak najdłużej utrzymać ją w odpowiedniej kondycji? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

Charakterystyka skóry okolicy oczu
Problemy skóry pod oczami
Pielęgnacja domowa skóry pod oczami
Zabiegi na okolice oczu

Charakterystyka skóry pod oczami

Skóra wokół oczu swoją budową anatomiczną zdecydowanie różni się od pozostałej części twarzy. Podstawową cechą różnicującą jest jej grubość – skóra w tym obszarze jest cienka, wrażliwa, delikatna i w związku z tym bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Ponadto posiada znacznie ograniczoną ilość wydzielniczych gruczołów łojowych, jak również zmniejszoną grubość podskórnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo z wiekiem obserwuje się postępującą degradację włókien kolagenu i elastyny oraz spadek ilości kwasu hialuronowego i glikozaminoglikanów. Zmiany te wiążą się ze zwiększoną tendencją do przesuszenia, powstawania obrzęków, czy cieni. Ponadto zwiększony poziom napięcia mięśniowego w tym obszarze przyczynia się do zwiększonej mimiki i w efekcie tworzenia załamań skórnych, których cykliczne powtarzanie prowadzi do utrwalenia głębokich zmarszczek. 

Z jakimi problemami boryka się ta okolica?

  • Cienie, zasinienia, przebarwienia – ich obecność może wynikać z nadmiernego zmęczenia, niedostatecznej ilości snu, zwiększonego stresu, uwarunkowań genetycznych, czy też zaburzeń związanych z krążeniem krwi. Pojawiające się żółte zabarwienie natomiast często wiąże się ze zwiększonym poziomem bilirubiny, w przypadku czego bardzo ważna jest diagnostyka laboratoryjna.
  • Prześwitująca sieć naczyń krwionośnych – pojawia się u osób o szczególnie cienkiej, pergaminowej skórze, jasnej karnacji i płytkim unaczynieniu tkanek.
  • Obrzęki, opuchnięcia, zastoje wodne i limfatyczne, będące wynikiem zatrzymywania płynów, zaburzeń krążenia, zmęczenia, nadmiernej podaży soli w diecie, czy też zmian hormonalnych. Często współistnieją z chorobami tarczycy, a w szczególności u osób chorujących na nadczynność tarczycy.
  • Suchość, odwodnienie powstałe w efekcie działania zewnętrznych czynników środowiskowych, niedostatecznej podaży wody, jak również braku bądź nieodpowiedniej pielęgnacji domowej.
  • Mimiczne załamania skórne lub głębokie zmarszczki – ich powstawanie często ma związek ze znikomą ilością gruczołów łojowych, a tym samym nadmierną suchością tkanek, co znacznie je podkreśla i uwidacznia. Ponadto wspomniana nadmierna ekspresja, ciągła kurczliwość mięśni poprzez np. częste mrużenie oczu przyczynia się do stale pogłębiających się załamań, których utrwalenie prowadzi do głębokich zmarszczek.
  • Opadająca powieka – opadanie powieki związane jest z postępującym procesem starzenia się skóry bądź także uwarunkowaniami genetycznymi. Polega na powstawaniu fałdy skórnej na górnej powiece, poprzez nadmiar luźnej i wiotkiej skóry na powiece, co daje efekt na wpół otwartego oka.

Pielęgnacja domowa, czyli jak postępować z okolicą oczu w warunkach domowych

Pielęgnacja domowa to pierwszy i najważniejszy krok o którym nie można zapominać w codziennej rutynie. Strefa oka ze względu na swoją anatomię wymaga konkretnych działań, począwszy od delikatnego demakijażu, bez nadmiernego tarcia mechanicznego, poprzez produkty bazujące na delikatnych formułach wykorzystujących określone składniki aktywne, indywidualnie dostosowane do rodzaju skóry i zaawansowania problemu. Jednym z etapów pielęgnacji powinno być skoncentrowane serum w połączeniu z kremem. Kluczowe jest mocne nawilżenie produktami na bazie ceramidów, kwasu hialuronowego, czy aminokwasów oraz działanie fotoprotekcyjne, chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dodatkowo jeśli zmagasz się z problematyką cieni bądź przebarwień warto zwrócić uwagę na obecność składników o działaniu rozjaśniającym, tj. kwas kojowy, kwas traneksamowy, glutation, arnika, niacynamid, czy kofeina. Peptydy dobrze sprawdzą się w celu wygładzenia tkanek i redukcji drobnych załamań skórnych. Dobrym wyborem będą również płatki pod oczy, a na powstające obrzęki lub opuchnięcia dodatkowo masaże rollerem, najlepiej zimnym, uprzednio schłodzonym w lodówce.

Zabiegi w Klinice kosmetologii i medycyny estetycznej SKINSPACE w Warszawie dedykowane strefie oczu

Mezoterapia igłowa to zabieg, w którym indywidualnie dobrane do problemu skóry składniki aktywne podawane są w głąb tkanek, bezpośrednio do skóry właściwej za pomocą iniekcji. Wykorzystywane aminokwasy, peptydy, witaminy, czy glutation wykazują działanie silnie odżywcze, nawilżające, rozjaśniające, rozświetlające, redukujące efekt cieni, a więc i zmęczonego spojrzenia. 

Stymulatory tkankowe to zdecydowanie jeden z ulubionych zabiegów naszych Pacjentów. Kierując się naturalnym podejściem do piękna, stymulujemy naturalne procesy produkcji kolagenu w skórze, a więc mobilizujemy wymagającą strefę oka do mocnej przebudowy. W efekcie uzyskujemy efekt nawilżenia, wygładzenia, ujędrnienia i napięcia tkanek, jak również redukcję widocznych zasinień.

Nici stymulujące PDO silnie pobudzają skórę do zwiększonej syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, które zapewniają odpowiednią gęstość, jędrność i elastyczność tkanek. Pomagają w napięciu i wygładzeniu struktur skóry, a więc i w redukcji widocznych załamań skórnych w strefie oka.

Która procedura będzie najlepsza dla Ciebie? To zależy. Oddaj się w ręce specjalistów SKINSPACE, którzy po dokładnej konsultacji przedzabiegowej stworzą najlepszy plan dopasowany do potrzeb Twojej skóry! Z nami oszukasz czas i pozbędziesz się nawet najbardziej problematycznych oznak postępujących procesów starzenia 🙂 

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE