Nowy rok tuż za rogiem, a Ty pewnie zastanawiasz się, jakie cele chcesz osiągnąć w 2025? A czy przez myśl przeszło Ci co możesz w tym roku zrobić dla swojej skóry, by była bardziej przystosowana pod Twoje plany? Poznaj nasze postanowienia pielęgnacyjne, które zainspirują Cię do troski o zdrowie największego organu Twojego ciała.
Spis treści:
Regularnie stosuję krem z filtrem
Piję wody w odpowiednich ilościach
Dieta ma znaczenie
Będę aktywny/a
Pamiętam o badaniach
Dbam o swoje zdrowie psychiczne
SPF NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM SKÓRY
Ochrona przeciwsłoneczna jest nieodłącznym elementem dbania o skórę. Niekorzystny wpływ promieniowania UV powoduje, że skóra staje się matowa, szorstka, objęta rumieniem i pojawiają się na niej nieestetyczne plamki w postaci przebarwień oraz drobne linie. Krem z filtrem spf30 lub spf50 powinien być w kosmetyczce cały rok. Wiele osób neguje nakładanie kremu z filtrem w dni pochmurne czy w okresie jesienno-zimowym. Warto jednak pamiętać, że słońce świeci zawsze- niezależnie czy jest przysłonięte chmurami, czy nie. Obłoki blokujące tylko część UV nadal wpływają negatywnie na jakość skóry, tzw. fotostarzenie jest w tym momencie nieuniknione. No chyba, że pamiętasz o kremie z filtrem, wtedy zmarszczki pojawią się znacznie później 🙂
ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE
Kawa, herbata, słodkie napoje… A ile samej wody pijesz w ciągu dnia? Woda jest w 65% budulcem naszego organizmu, dlatego też jej niedobory mogą skutkować objawami zmęczenia, gorszej regeneracji czy obniżonego nastroju. W jaki sposób woda wpływa na skórę? Pozwala utrzymać nawilżenie, sprawia, że skóra staje się miękka w dotyku, drobne linie stają się mniej widoczne. Odwodniona skóra to szybka droga do przyspieszonego starzenia się tkanek, utraty jędrności czy gorszego gojenia się zmian zapalnych. Woda w skórze pozwala również na lepsze wchłanianie się składników aktywnych z kosmetyków oraz zwiększenie efektów terapii zabiegowych. Jest niezbędna do tego, by zabiegi przynosiły korzyści- jeśli skóra jest odwodniona, efekty będą znikome. Wodę można uzupełniać na kilka prostych i przyjemnych sposobów:
- butelka wielokrotnego użytku o pojemności np. 1 litra – zapewnia łatwe odmierzanie ilości wody w ciągu dnia (zalecane 2-3 litry)
- woda z elektrolitami- elektrolity to istotne dla naszego organizmu substancje, które regulują gospodarkę wodno-elektrolitową oraz wpływają na korzystną pracę mięśni i nerwów. By zwiększyć nawodnienie swojego organizmu można skorzystać z gotowych tabletek musujących lub stworzyć własny roztwór składający się z wody, odrobiny soli oraz cytryny. Uzupełnianie tych substancji pozwala na utrzymanie nawodnienia na dłużej
- woda z cytryną lub odrobiną soku owocowego- wiele osób nie lubi smaku samej wody, dlatego świetnym sposobem na jej uzupełnienie jest dodanie do niej naturalnego smaku i przy okazji odrobiny witaminy C (sok z cytryny, sok z malin)
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Dbanie o swoje ciało zawiera w sobie wiele aspektów – pozytywny wpływ na sylwetkę, umysł i na skórę! Przez redukcję wolnych rodników (które przyczyniają się m.in do szybszego starzenia i pojawiania się przebarwień), po dotlenienie tkanek i regulację krążenia krwi. Reakcja łańcuchowa, która zachodzi podczas ćwiczeń to także redukcja stresu psychicznego, czego skutkiem jest obniżenie stanu zapalnego- szczególnie ważne przy dermatozach skórnych takich jak trądzik, AZS, łuszczyca. W dzisiejszym świecie trudno o bezstresowe życie, dlatego umiarkowana aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu daje szybkie rezultaty pod kątem rozładowania napięcia. Nie chodzi o to, by zmuszać się do robienia czegoś, czego naprawdę nie lubisz. Nie jest tu kluczowa motywacja, a konsekwencja, budowanie nawyku. W momencie, gdy zobaczysz, jakie pozytywne korzyści przynosi Ci aktywny wypoczynek, nie będziesz potrzebować motywacji z zewnątrz. Na rynku dostępnych jest coraz więcej aktywności, w które można się zaangażować, co również odpowiada na potrzeby osób spędzających większość dnia w pracy.
ZBILANSOWANA DIETA
Z nowym rokiem wiele z nas ma zapisane na liście postanowienie “zdrowiej się odżywiać”, ale rzadko stoi za tym zrozumienie, co to stwierdzenie tak naprawdę skrywa i jaki dieta ma na nas wpływ. Odnosząc się do poprzedniego punktu, dieta również wpływa na to jak się czujesz. “Jesteś tym, co jesz” to stare powiedzenie, bardzo często wydaje się nieadekwatne, ale patrząc na nie z perspektywy wywołania stanu zapalnego w organizmie czy zwiększenia ilości wolnych rodników, nabiera więcej sensu. Dietę możesz modulować pod potrzeby swojej skóry, co przekłada się na jej właściwości oraz wygląd. Zauważasz, że twarz zaczęła poddawać się procesom grawitacji – dieta anti-age w postaci zwiększenia podaży białka, redukcji cukrów prostych, zwiększenia ilości przeciwutleniaczy – bardzo proszę. Choroby skóry o podłożu zapalnym – dieta przeciwzapalna, z niskim indeksem glikemicznym, redukcją cukrów prostych, zadbaniem o mikrobiotę jelitową. Oczywiście piszę to w wielkim skrócie, by pokazać Ci, że o dietę również opieramy terapie zabiegowe, bo ma ona ogromny wpływ na procesy zachodzące w skórze. O lepszym samopoczuciu nie wspomnę 😉
REGULARNE BADANIA
Ten punkt mówi w dużej mierze sam za siebie. Monitorowanie swojego zdrowia przekłada się na monitorowanie jakości skóry. To, co widzimy na powierzchni, to zaledwie ułamek tego, co dzieje się w środku. Dlatego raz do roku, jeśli nie masz chorób, które wymagają częstszych badań, należy wykonać takie procedury, jak
- badania krwi – morfologia, poziom witaminy D3, panel tarczycowy i inne, ustalone na konsultacji
- badanie ginekologiczne (kobiety) – usg i cytologia
- usg piersi (kobiety)
- badanie urologiczne (mężczyźni)
- badanie znamion całego ciała
Są to podstawowe parametry, które mogą ulegać częstym zmianom i dzięki którym jesteśmy w stanie kontrolować stan zdrowia całego organizmu.
INTROSPEKCJA
Zwracanie uwagi na to, jak czujesz się na co dzień od strony psychicznej, czy masz dużo stresu i jak sobie z nim radzisz jest istotnym elementem funkcjonowania Twojego ciała. Narażeni na przebodźcowanie i stresujące sytuacje musimy pamiętać o powrocie do siebie, słuchaniu swojego ciała i zwolnieniu. Dwie proste zasady, które pomagają w uspokojeniu układu nerwowego (oprócz powyższych) to zwolnienie tempa podczas wykonywania codziennych czynności oraz zwrócenie uwagi na oddech, oddychanie miarowe i spokojne. Są to rzeczy, które bezpośrednio oddziałują na pracę mózgu i w wirze codziennych zadań są w stanie pomóc w wyciszeniu.
Kilka prostych nawyków, a jednak mogą być dla Ciebie przytłaczające, to zrozumiałe. Ponad wszystkimi tymi punktami stawiam myślnik z postanowieniem- metoda małych kroczków. Nie wszystko musi być od razu i nie wszystko musi być teraz, ale ważna jest Twoja intencja. Powodzenia w dążeniu do siebie w 2025 roku!
Tekst przygotowała:
Wiktoria Chromik – kosmetolog w Klinice SKINSPACE