PEELING SKÓRY TWARZY – JAKI PRODUKT WYBRAĆ, JAK CZĘSTO GO UŻYWAĆ I JAKICH ZASAD PRZESTRZEGAĆ

PIELĘGNACJA DOMOWA

Peelingowanie skóry twarzy choć często jest pomijane w rutynie pielęgnacyjnej jest bardzo ważnym jej elementem, który pozwala na dokładne oczyszczenie skóry. Peeling prowadzi do redukcji nadmiernej warstwy rogowej naskórka, usunięcia z powierzchni skóry martwych komórek, czy zanieczyszczeń, które się na niej gromadzą. Dodatkowo wygładza ją, rozświetla, mobilizuje do samoregeneracji oraz przyczynia się do poprawy wchłanialności składników aktywnych, dostarczanych w kolejnych etapach pielęgnacji.

Spis treści:
Rodzaje peelingów
Który peeling wybrać i jak go używać
Zasady stosowania peelingów

Rodzaje peelingów

  1. Peelingi mechaniczne (fizyczne):
  • Drobnoziarniste, które w swoim składzie zawierają drobne ziarnistości, które mechanicznie usuwają martwe komórki naskórka (np. cukier, sól, czy drobinki z pestek owoców).
  • Gruboziarniste, bardziej agresywne i drażniące skórę, zawierające większe cząsteczki peelingujące. Raczej rzadko dedykowane na obszar skóry twarzy. Wybierane do pielęgnacji ciała.
  • Gąbki, szczotki i rękawice peelingujące – akcesoria stosowane do mechanicznej redukcji naskórka. Choć zdarza się, że są używane także w obrębie twarzy nie oddziałują korzystnie na ochronną barierę naskórkową. Działają zbyt agresywnie, prowadząc do zaburzenia warstwy hydrolipidowej. Dobrze sprawdzą się natomiast jako peeling skóry ciała.
  1. Peelingi chemiczne:
  • AHA (kwasy alfa-hydroksylowe): kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas winowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy
  • BHA (kwasy beta-hydroksylowe): kwas salicylowy
  • PHA (kwasy poli-hydroksylowe): kwas laktobionowy, glukonolakton, glukoheptanolakton
  1. Peelingi enzymatyczne
  • Zawierają enzymy roślinne, takie jak np. papaina, pochodząca z papai, czy bromelaina z ananasa. Nadają się do wszystkich rodzajów skór. Nie podrażniają, nie naruszają bariery naskórkowej, nie wywołują mechanicznego tarcia, a w sposób delikatny rozpuszczają martwe komórki naskórka i odświeżają skórę.

Jaki peeling wybrać i jak często należy go stosować? 

To zależy od stanu skóry 🙂 Produkty zawsze dobieramy indywidualnie do aktualnej kondycji skóry każdego pacjenta. Znaczenie ma przede wszystkim stopień nadbudowania warstwy rogowej, stopień nawilżenia i nawodnienia, ilość produkowanego łoju, wrażliwość i reaktywność skóry, czy obecność zmian trądzikowych.

Skóra wrażliwa, naczyniowa, reaktywna i skłonna do podrażnień: peeling enzymatyczny

  • częstotliwość 1 raz w tygodniu, wieczorem po oczyszczeniu skóry

Skóra tłusta, trądzikowa, ale także z różnego rodzaju przebarwieniami: peeling enzymatyczny bądź peelingi chemiczne. Przy aktywnych stanach zapalnych u osób z trądzikiem nie zaleca się stosowania produktów ziarnistych, które naruszają zmiany i wiążą się z ryzykiem zwiększonego podrażnienia oraz rozprzestrzenienia bakterii Cutibacterium acnes.

  • częstotliwość 2 razy w tygodniu, wieczorem po oczyszczeniu skóry

Skóra gruba, tłusta, łojotokowa z widocznie rozszerzonymi porami (bez aktywnych zmian trądzikowych): peelingi ziarniste lub chemiczne.

  • częstotliwość 2 razy w tygodniu, wieczorem po oczyszczeniu skóry

Zasady stosowania peelingu

  1. Przygotowanie skóry: dokładny demakijaż i dwukrotne oczyszczenie.
  2. Aplikacja: peeling delikatnie wmasuj kolistymi ruchami, unikając nadmiernego pocierania skóry.
  3. Czas działania: zwracaj uwagę na zalecany przez producenta czas działania produkty. Zwykle maksymalny czas aplikacji wynosi 15 minut w przypadku peelingów ziarnistych lub enzymatycznych. Po upływie wskazanego czasu preparat należy zmyć i zastosować pozostałe kroki pielęgnacji. Warto pamiętać jednak, że peelingi chemiczne działają zdecydowanie szybciej i w ich przypadku czas działania jest znacznie krótszy.
  4. Odpowiednie nawilżenie skóry: po wykonaniu peelingu bardzo istotną kwestią jest zastosowanie składników silnie nawilżających i regenerujących. Po peelingu skóra jest czysta i lepiej chłonie wszelkie dostarczane substancje aktywne. Pamiętaj jednak, by bezpośrednio po unikać produktów agresywnych, takich jak np. retinoidy.
  5. Ochrona przeciwsłoneczna: szczególnie istotna po zastosowaniu peelingu chemicznego. Skóra może być bardziej wrażliwa i podatna na negatywne działanie promieniowania UV. W swojej porannej pielęgnacji nie zapominaj więc o kremie z filtrem spf 30/50.
  6. Nie wykonuj peelingu na skórze podrażnionej, uszkodzonej, z aktywnymi zmianami zapalnymi. W tym przypadku efekt może być odwrotny i stan skóry może ulec pogorszeniu. 
  7. Zachowaj regularność w peelingowaniu skóry. Regularna, ale nie nadmierna i zbyt agresywna eksfoliacja pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Trafne określenie rodzaju swojej skóry, a następnie dobór preparatów odpowiednich do jej potrzeb to kluczowa kwestia prawidłowej pielęgnacji domowej. Peelingowanie, choć w wywiadzie często okazuje się, że jest pomijane, przynosi wiele korzyści dla skóry. Jeśli nie jesteś pewny/a, jaki produkt zastosować, by nie zaszkodzić swojej skórze – skonsultuj się z kosmetologiem. W SKINSPACE zawsze służymy pomocą, nie tylko układamy indywidualne plany pielęgnacji domowej, ale również tworzymy kompleksowe plany zabiegowe, by efekty były jak najbardziej zadowalające i długotrwałe!

Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska - kosmetolog w Klinice SKINSPACE