Między skórą suchą a odwodnioną są pewne różnice. Nie jest to ten sam typ cery pod inną nazwą. Podczas konsultacji przedzabiegowej często obserwuje się jednak błędne określanie typu swojej skóry przez pacjentów. Trafna diagnoza jest kluczowa, by odpowiednio dostosować substancje aktywne w pielęgnacji domowej oraz działania gabinetowe, by móc cieszyć się zdrową i promienną cerą. Należy pamiętać zatem, że inny kierunek działania wymaga skóra sucha, nieco inny odwodniona, a jeszcze inny tłusta, czy reaktywna. Czy na pewno wiesz, jaki typ skóry Ty posiadasz? W dzisiejszym wpisie skupimy się na rozróżnieniu skóry suchej od odwodnionej. To zdecydowanie najczęściej mylony rodzaj cery.
Spis treści:
Charakterystyka
Fakty i mity
Różnice
Jak poprawić kondycję cery?
Skóra sucha a odwodniona ? charakterystyka
Jak już wspomnieliśmy, skóra sucha a odwodniona to nie jest to samo. Pierwszy typ cery charakteryzuje się nadmierną szorstkością, zmniejszoną jędrnością i elastycznością. Skóra sucha jJest matowa, poszarzała i pozbawiona naturalnego blasku. Wynika to z tworzenia się nadmiernej, nadbudowanej warstwy rogowej naskórka, która pełni funkcje ochronne przed Niekorzystnymi czynnikami.
Wśród czynników, które powodują przesuszenie skóry wyróżnia się:
- czynniki atmosferyczne: silny wiatr, mróz, wysokie temperatury, czy nadmierne ogrzewanie pomieszczeń;
- błędy pielęgnacyjne – zbyt duża ilość agresywnych substancji aktywnych, brak regeneracji, odbudowy i dostatecznego nawilżania tkanek, stosowanie olejów i peelingów ziarnistych;
- styl życia, brak snu i regeneracji, nasilony stres;
- niewłaściwa dieta, uboga w tłuszcze roślinne;
- długie gorące kąpiele, sauna i nadmierne rozgrzewanie organizmu;
- korzystanie z solarium i nadmierne opalanie bez ochrony SPF.
Cera sucha sama próbuje się nawilżyć – fakt czy mit?
Fakt! Nadmierne przesuszenie skóry, zwiększony TEWL, a więc przeznaskórkowa utrata wody powodują, że funkcje wydzielnicze stają się wzmożone. Gruczoły pracują aktywniej, co prowadzi do wyświecania skóry, które często błędnie określane jest jako skóra tłusta. Zanim zdiagnozujesz swoją skórę jako tłustą zastanów się, czy poziom jej nawilżenia jest odpowiedni, czy może obserwując jej błyszczenie, stawiasz na produkty seboregulujące, stale intensyfikując stopień przesuszenia? Jest to niestety błędne koło! Odpowiednia
diagnoza jest tutaj priorytetem.
Olejowanie twarzy przyczynia się do poprawy nawilżenia – fakt czy mit?
Mit – olej wykazuje działanie natłuszczające, nie nawilżające! Pozostawia na skórze tłusty film, który często mylony jest z efektem nawilżenia. W konsekwencji jakość skóry na dłuższą metę ulega pogorszeniu. Olej to substancja hydrofobowa, a więc nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego całkowite jej zmycie jest niemożliwe. Wnikając w pory skóry, przyczynia się do zablokowania ujść gruczołów wydzielniczych, co prowadzi do tworzenia się zmian trądzikowych o charakterze zapalnym i niezapalnym (zaskórniki).
Skóra sucha a odwodniona – czym właściwie się różnią?
Podstawową cechą różnicującą skórę suchą od odwodnionej jest czynnik ją wywołujący. Skóra sucha wynika z wcześniej wspomnianych działań czynników zewnętrznych, odwodniona natomiast z działań wewnętrznych, takich jak styl życia, dieta, odpowiednie nawodnienie czy lekoterapia.
Cera sucha nie wytwarza odpowiedniej ilości sebum, a na jej powierzchni gromadzi się nadmiar rogowych komórek naskórka. Często ma miejsce zwiększona przeznaskórkowa utrata wody z tkanek, co pogłębia stopień przesuszenia. Jest zazwyczaj cienka, delikatna i najszybciej ulega procesom starzenia, kiedy obserwuje się spadek jędrności, elastyczności i
pogłębiające zmarszczki.
Cera odwodniona może współistnieć z każdym innym typem cery, także z tłustą i reaktywną. Odwodnienie wynika z wnętrza organizmu, jego pracy, nadmiernego odparowania płynów w głębszych warstwach skóry, jak również z indywidualnych nawyków żywieniowych, ilości przyjmowanej wody, lekoterapii i stylu życia. Dodatkowo zwiększone odwodnienie obserwuje się wśród osób palących papierosy, pijących alkohol oraz przy nieodpowiednio dobranej pielęgnacji domowej.
Skóra sucha a odwodniona – jak poprawić ich kondycję?
Pierwszym, najważniejszym krokiem do poprawy kondycji skóry suchej, a także odwodnionej, powinno być wyeliminowanie czynników przyczyniających się do suchości bądź odwodnienia. Kolejno dobór celowanej pielęgnacji domowej oraz profesjonalnych działań gabinetowych.
Działania gabinetowe
Priorytetem będzie indywidualna terapia oczyszczająca mająca na celu przede wszystkim redukcję nadmiaru warstwy rogowej naskórka. Wykorzystuje się działanie enzymatyczne bądź kwasowe, uzależnione od aktualnej kondycji skóry pacjenta. Umożliwia ono odblokowanie skóry z bariery rogowej, która blokuje przenikanie dostarczanych składników w pielęgnacji domowej. Kolejnym kierunkiem działania będzie dostarczenie odpowiednich substancji aktywnych, które silnie nawilżą, ukoją, odżywią i odbudują tkanki. Najlepszym rozwiązaniem będzie mezoterapia igłowa, dzięki której jesteśmy w stanie podać niezbędne składniki bezpośrednio do skóry właściwej. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać najlepszy efekt w możliwie jak najkrótszym czasie! Oczywiście nie bez znaczenia jest również stosowana w warunkach domowych pielęgnacja.
Działania domowe
Domowa pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej wymaga wielokierunkowego działania. Należy stosować produkty odbudowujące, regenerujące, nawilżające i łagodzące, jak również w przypadku skóry suchej keratolityczne, rozpuszczające nadmiar komórek rogowych naskórka. W składach produktów warto szukać ceramidów, pantenolu, wąkroty azjatyckiej, betaglukanu, skwalenu, cholesterolu, mocznika, kwasu hialuronowego, czy betainy. Ważne jest także stosowanie delikatnych peelingów enzymatycznych, które pomogą zabrać nadbudowaną warstwę naskórka. Należy pamiętać jednak, że dobór produktów powinien być poprzedzony specjalistyczną konsultacją z kosmetologiem, który na podstawie dokładnej oceny skóry stworzy najbardziej skuteczny plan pielęgnacyjny i zabiegowy.
Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE