DROGA DO PIĘKNEJ I ZDROWEJ CERY – JAK DBAĆ O SKÓRĘ TWARZY?

Zastanawiasz się, jak dbać o skórę twarzy?
W pierwszej kolejności warto sobie przede wszystkim uświadomić, że skóra to największy organ człowieka, żywa tkanka, której kondycja uzależniona jest od wielu składowych? Używana przez nas pielęgnacja domowa to nie wszystko! Istnieje szereg czynników, zarówno zewnętrznych, jak i tych wewnątrzustrojowych, które wpływają na stan i wygląd skóry. Jakie? O tym przeczytasz w dzisiejszym poście.


SPIS TREŚCI
Styl życia
Dieta
Zaburzenia hormonalne
Błędy w pielęgnacji domowej
Złe nawyki

JAK DBAĆ O SKÓRĘ TWARZY, DBAJĄC O STYL ŻYCIA?

Zadbać o skórę twarzy możemy, m.in. zwracając większą uwagę na styl naszego życia. Nadmiar obowiązków dnia codziennego, brak czasu na odpoczynek i regenerację, zbyt krótki i niejakościowy sen oraz zwiększona ilość stresu to czynniki, które dają objaw zmęczonej i poszarzałej skóry. Nadmierny kortyzol wydzielany w sytuacjach stresowych destrukcyjnie oddziałuje na tkanki, nasila stres oksydacyjny, zaburza procesy immunologiczne i często prowadzi nawet do nasilenia dermatoz, takich jak trądzik pospolity, trądzik różowaty, czy egzemy. Bardzo ważne więc, by w codziennej rutynie nie zapominać o chwili relaksu, odpoczynku i przede wszystkim odpowiednim śnie. Twoja skóra będzie Ci za to bardzo wdzięczna.


DIETA 

Dieta to równie istotny czynnik wpływający na stan skóry. Często obserwuje się, że niezbilansowana dieta bogata w produkty przetworzone lub te o wysokim indeksie glikemicznym przyczynia się do zaostrzenia zmian trądzikowych. Jeśli zmagasz się z problematyką tego typu warto wykonać test na nietolerancje pokarmowe, który pomoże wykluczyć produkty powodujące przewlekły stan zapalny w jelitach. Istnieje szereg badań opisujących powiązanie osi jelito-skóra. Przewlekły stan zapalny w jelitach = stan zapalny w obrębie skóry. Postaw więc na dietę przeciwzapalną o niskim indeksem glikemicznym, z dużą ilością antyoksydantów, ia ograniczoną ilością węglowodanów. Nie zapominaj o nawodnieniu organizmu, a wspomagająco postaw na suplementację, która wyrówna niedobory. Co ważne, suplementacja także powinna być dobrana indywidualnie na podstawie wcześniejszej analizy wyników badań. Tutaj również dobrze oddać się w ręce specjalisty, nieodpowiednio dobrana suplementacja również może przynieść niekorzystne skutki. 


ZABURZENIA HORMONALNE

To bardzo ważny, jak nie najważniejszy element zdrowia, który znacznie oddziałuje na kondycję i wygląd skóry. To właśnie zaburzenia wewnątrzustrojowe, w tym wahania hormonalne są jedną z częstszych przyczyn zmian, jakie obserwujemy wśród naszych pacjentów. Zmiany trądzikowe, rumień, problematyka przebarwień, bladość skóry,
odwodnienie, obrzęki, wypadanie włosów, czy trudności z gojeniem to objawy, których źródło najczęściej związane jest z nieprawidłowym poziomem określonych hormonów. Największe znaczenie ma poziom hormonów tarczycy, TSH, lipidogram, poziom żelaza, ferrytyny, glukozy, insuliny, witaminy D, witaminy B12, próby wątrobowe, kortyzol, jak również hormony płciowe (estradiol, progesteron, testosteron, androstendion, LH, FSH, prolaktyna, DHT, DHEA-SO4, SHBG). Lista jest długa, a całościowa diagnostyka kosztowna. Samemu ciężko zdecydować, które badania należy wykonać, dlatego warto wcześniej skonsultować tę kwestię ze specjalistą, który pokieruje Cię w odpowiednim kierunku i wskaże, co może mieć największe znaczenie na kondycję skóry w Twoim przypadku.


JAK DBAĆ O SKÓRĘ TWARZY I JAKICH BŁĘDÓW UNIKAĆ W PIELĘGNACJI DOMOWEJ?

Nie wiesz, jak dbać o skórę twarzy, by nie popełniać błędów? Zwróć uwagę, że najczęstszym błędem w pielęgnacji domowej jest zbyt agresywne działanie bez regeneracji tkanek i wsparcia ochronnej bariery naskórkowej. Zbyt duża ilość zróżnicowanych substancji aktywnych, często nieodpowiednio dostosowanych do aktualnej kondycji skóry prowadzi do odwrotnych efektów. W pielęgnacji domowej zdecydowanie lepiej sprawdza się minimalizm. Szczególne znaczenie ma to w przypadku skór problematycznych – tutaj mniej często znaczy lepiej. Kluczem jest odpowiednie, delikatne, lecz dokładne oczyszczenie skóry oraz dostateczne nawilżanie tkanek, działanie odżywcze, antyoksydacyjne i regenerujące. Często pomijanym aspektem jest również stosowanie produktów z filtrem SPF, a więc brak ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Niekorzystnie mogą wpływać także nadmiernie używane akcesoria do twarzy, takie jak szczoteczki, masażery, rollery, gąbki peelingujące, a nawet płatki kosmetyczne.


POZBĄDŹ SIĘ ZŁYCHE NAWYKÓW

Nadmierne dotykanie twarzy, samodzielne, nieumiejętne oczyszczanie manualne, rozdrapywanie zmian, czy zbyt intensywne złuszczanie to często obserwowane niepoprawne nawyki wśród pacjentów zgłaszających się do gabinetu. Choć często są one niekontrolowane, znacznie przyczyniają się do pogorszenia kondycji skóry. Staraj się zwracać na nie uwagę, a w dłuższej perspektywie czasu zaobserwujesz poprawę w jakości swojej skóry. Dodatkowo materiałowy ręcznik do twarzy zamień na delikatny, jednorazowy ręcznik papierowy, którym zamiast agresywnego pocierania odciskaj wodę z powierzchni skóry. Regularnie zmieniaj także pościel lub chociaż poszewkę poduszki – najlepiej dla skóry, ale też włosów sprawdza się poszewka jedwabna.  Małe rzeczy są początkiem wielkich zmian. Sprawdź, czy prawidłowo dbasz o swoją skórę, a jeśli potrzebujesz wsparcia zaufaj specjaliście, który pomoże Ci osiągnąć efekt pięknej, a przede wszystkim zdrowej cery 🙂

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE