CO POMOŻE NA BLIZNY? POZNAJ SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ BLIZN

Blizny to niewątpliwie jedne z trudniejszych i najbardziej uciążliwych zmian spotykanych wśród pacjentów naszej kliniki. Często znacznie wpływają na samoocenę i brak poczucia pewności siebie. Na szczęście istnieje na nie sposób. Obecnie kosmetologia i medycyna estetyczna, które ciągle mocno się rozwijają dają możliwości, które pozwalają na ich redukcję lub maksymalne ograniczenie widoczności. 

BLIZNOWACENIE, czyli dlaczego powstają blizny?

Bliznowacenie jest naturalnym procesem tworzenia różnego rodzaju blizn powstających wskutek uszkodzenia tkanek. To jeden z etapów gojenia się ran, a dokładnie etap regeneracji, gdzie uszkodzona skóra zostaje zastępowana tkanką łączną. Czym charakteryzuje się tkanka tego typu? Przede wszystkim zwiększoną grubością oraz brakiem pigmentu, gruczołów łojowych, gruczołów potowych, jak również mieszków włosowych. Fakt ten powoduje, że blizny szczególnie odznaczają się na skórze.

Czynniki predysponujące do tworzenia się blizn:

  • uszkodzenia mechaniczne w wyniku wypadku, urazu, zacięcia, oparzenia;
  • uszkodzenie tkanek w przebiegu trądziku;
  • nieumiejętne oczyszczanie manualne zmian o charakterze zapalnym i niezapalnym w przebiegu trądziku lub tzw. nerwica natręctw, a więc zrywanie strupa w procesie gojenia się;
  • ingerencja chirurgiczna, operacje;
  • osobnicze skłonności do tworzenia się keloidów – bliznowców;

RODZAJE BLIZN

Postać zanikowa – to rodzaj blizny o charakterze ubytkowym, gdzie obserwuje się zagłębienia, ubytki tkanki na powierzchni skóry. Najczęściej występująca w efekcie przebiegu ciężkich postaci trądziku. Blizny mają charakter nieregularny, wyraźnie odgraniczony od otaczającej zdrowej skóry.

Postać przerostowa – to postać wypukła ponad powierzchnię otaczającej tkanki, zwykle jaśniejsza, wyraźnie odgraniczona i nieregularna.

Keloidy, bliznowce – tego typu zmiany występują u osób ze szczególną predyspozycją do zwiększonej aktywności komórek tkanki łącznej. Keloidy wyglądem przypominają blizny przerostowe. Również są wypukłe, ale cechą różnicującą jest zdolność keloidów do zwiększania rozmiarów w przeciągu kilku miesięcy lub lat, czego nie obserwuje się w przypadku blizn zanikowych i przerostowych.

Czy rozstępy to też blizny?

Tak! Rozstępy to rodzaj blizn, które przyjmują postać równoległych, wrzecionowatych pasm. Powstają wskutek gwałtownego rozciągania skóry, przekraczając granice jej elastyczności. W efekcie dochodzi do przerwania sieci włókien elastynowych i kolagenowych.

Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów: 

  • faza zapalna, w której dochodzi do pęknięcia skóry wskutek nadmiernego napięcia i rozciągnięcia. Zmiany są świeże, koloru czerwonego, różowego lub fioletowego.
  • faza zanikowa – rozstępy bledną, stają się utrwalone, a w dotyku wyczuwalne są wgłębienia i lokalne ubytki kolagenu.

SPOSOBY NA REDUKCJĘ BLIZN

Odpowiednia diagnostyka skóry, określenie rodzaju blizny z jaką zmaga się pacjent to klucz do efektywnej terapii gabinetowej. Nieco inny kierunek działania wskazany jest w przypadku redukcji blizn zanikowych i inny dla tych o charakterze przerośniętym. 

W przypadku ubytku tkanek ważne, by działać stymulująco na kolagen. Poprzez jego zwiększoną syntezę dojdzie do ?nadbudowania? tkanek, a więc obszary ubytkowe zostaną wyrównane z pozostałą częścią skóry. W przypadku zmian przerostowych ważne jest działanie ścieńczające nadmiar tkanki, by w efekcie uzyskać jednolitą strukturę.

Zabiegi gabinetowe

  • Mezoterapia mikroigłowa + czynniki wzrostu lub osocze bogatopłytkowe – procedura, w której celowo uszkadzamy skórę poprzez jej mikronakłuwanie, wywołujemy kontrolowany stan zapalny, który mocno pobudza tkanki do samoodnowy. Dodatkowo zastosowanie czynników wzrostu lub osocza przyspiesza proces regeneracji i przebudowy. W wyniku mikronakłuć dochodzi do rozerwania struktury blizny i pobudzenia fibroblastów, co przyczynia się do wytworzenia nowych włókien kolagenowych i elastynowych, które warunkują wyrównanie struktury skóry i redukcję blizn i rozstępów.
  • Laser frakcyjny ablacyjny – technologia frakcjonowania skóry mocno stymuluje tkanki do przebudowy. Poprzez ablację, a więc odparowanie naskórka ma miejsce proces złuszczania, przez co następuje ścieńczenie blizn przerostowych, a głębsze działanie wiązki laserowej zwiększa syntezę kolagenu i elastyny. W efekcie zabieg ten skuteczny jest zarówno w celu redukcji blizn ubytkowych, przerostowych, jak i rozstępów.
  • Mezoterapia igłowa – iniekcyjne podanie do blizny substancji silnie stymulujących wytwarzanie kolagenu. Zabieg nie wymagający okresu rekonwalescencji, idealny dla osób, które z jakiegoś względu nie mogą sobie pozwolić na procedury agresywno-kontrolowane.
  • Zabiegi chirurgiczne – chirurgiczne wycięcie blizny (stosowane w redukcji blizn przerostowych lub keloidów).

Działania domowe 

Możliwe jest działanie prewencyjne. Gdy doszło do różnego rodzaju urazu skóry należy działać silnie regenerująco, by wspomóc procesy gojenia i zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania uciążliwej blizny. Oprócz regeneracji na świeżą bliznę zaleca się stosowanie żeli silikonowych, które znacznie mogą poprawić jej ostateczny wygląd. Następnie kluczem jest odpowiednie działanie gabinetowe, przy czym należy pamiętać, że im bardziej utrwalona jest zmiana, tym więcej czasu potrzeba na jej redukcję. 

A co z domowym dermarollerem? 

Tego absolutnie nie rób swojej skórze! Dermaroller to urządzenie służące do masażu, które wyposażone jest w wiele drobnych igieł. Ma on na celu zastąpienie gabinetowego zabiegu Dermapenem. Różnica taka, że bez zachowania sterylności, odpowiedniej głębokości i sposobu mikronakłuć. Igły dostają się pod nieodpowiednim kątem, co nie pozwala na opracowanie blizny bądź rozstępów w sposób prawidłowy, a wręcz przeciwnie, często prowadzi do pogorszenia problemu. Co więcej, nieodpowiednie działanie może doprowadzić do rozwijającego się stanu zapalnego, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. 

Problematyka blizn i rozstępów jest jedną z trudniejszych do redukcji. Ważne, by uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim postawić na wiedzę, profesjonalizm i bezpieczeństwo. Takie podejście znajdziesz w naszej Klinice, gdzie specjaliści omówią problem i stworzą indywidualny plan zabiegowy, który pozwoli skutecznie poprawić kondycję Twojej skóry!

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE