ZASTOSOWANIE CZYNNIKÓW WZROSTU W TERAPIACH W KLINICE SKINSPACE

Zabieg osocze bogatopłytkowe system Arthrex i zabieg z zastosowaniem Dermapena 4.0 z czynnikami wzrostu, zawartymi w produktach AQ SKINSOLUTIONS.

Osocze bogatopłytkowe – korzyści

Już od kilkunastu lat wiele osób korzysta z dobrodziejstw kosmetologii i medycyny estetycznej, z użyciem różnorodnych substancji podawanych w skórę. Jednym z nich jest zabieg osocza bogatopłytkowego, które kiedyś było wykorzystywane jedynie ze wskazań medycznych np. w ortopedii, czy stomatologii. Teraz jest to najbezpieczniejsza terapia w medycynie estetycznej ze względu na pochodzenie preparatu. Osocze bogatopłytkowe PRP  (platelet rich plasma) jest zabiegiem biostymulującym z wykorzystaniem własnych, czyli autologicznych płytek krwi. Celem podania osocza jest stymulacja kolagenu i elastyny, poprawa właściwości regeneracyjnych skóry, a także pobudzenie angiogenezy, czyli procesu powstawania nowych, zdrowych naczyń krwionośnych. Jako, że osocze jest pozyskiwane z naszej własnej krwi, nie niesie ze sobą konsekwencji reakcji alergicznych. W pozyskanym osoczu zawarte są czynniki wzrostu, które po podaniu w skórę aktywują  się i rozpoczynają swoją pracę, prowadząc do różnicowania się komórek. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy efekt zagęszczenia skóry, poprawy kolorytu, redukcji blizn i przebarwień, lepszego napięcia, ujędrnienia skóry oraz zdrowy i promienny wygląd.

Jak wygląda zabieg?

W Klinice SKINSPACE w Warszawie wykorzystujemy najnowocześniejszy system Arthrex składający się z dwóch zintegrowanych, sterylnych strzykawek. Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi przez pielęgniarkę, następnie zostaje ona odwirowana w specjalnym urządzeniu jakim jest wirówka i po 5 minutach mamy gotowe do podania osocze. System ten wyróżnia się brakiem potrzeby dodawania jakichkolwiek substancji chemicznych w celu aktywacji czynników wzrostu, dzięki czemu otrzymujemy w 100% czysty, autologiczny preparat, pozbawiony jakiegokolwiek ryzyka reakcji ze strony układu odpornościowego. 

Terapia osoczem bogatopłytkowym odbywa się po wcześniejszym znieczuleniu specjalnym kremem. Podajemy preparat za pomocą iniekcji, czyli techniką mezoterapii igłowej, która pozwala dotrzeć nam aż do skóry właściwej. To właśnie tam rozpoczynają się najważniejsze procesy w skórze, a dzięki ich stymulacji uzyskujemy wielowymiarowe efekty. Zabieg zazwyczaj jest mało bolesny, jednak zdarzają się miejsca, które są nieco odczuwalne. Bezpośrednio po nakłuciach może wystąpić zaczerwienienie skóry i lekki obrzęk, objawy te ustępują w przeciągu doby. Następnego dnia po wykonanym zabiegu wygląda się dobrze i panie bez problemu mogą się już pomalować.

Terapię osoczem wykorzystujemy praktycznie przy każdym rodzaju skóry, ze względu na wcześniej wspomniane bezpieczeństwo oraz szeroki zakres działania. Wspomagamy procesy regeneracyjne u osób ze skórą trądzikową, poprawiamy ujędrnienie przy problemie wiotkości, spłycamy blizny i redukujemy przebarwienia oraz dodajemy skórze naturalnego blasku.

Ważną kwestią jest upewnienie się przed wizytą, czy nie mamy przeciwwskazań do zabiegu.

Do najważniejszych należą: nowotwory, choroby krwi, choroby autoimmunologiczne jak Hashimoto, aktywna opryszczka oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew przez kilka dni przed zabiegiem. Jeśli mamy wątpliwości co do przeciwwskazań należy wtedy wykonać odpowiednie badania krwi, mające na celu ich wykluczenie. Niestety w sytuacji gdy występują problemy pochodzenia wewnętrznego, osocze nie będzie pełnowartościowe i wtedy lepiej w danym momencie zrezygnować z takiej terapii.

CzynnikI wzrostu AQ Skin Solutions

Jako, że nasza Klinika stara się mieć rozwiązanie na każdy problem, również i w takiej sytuacji mamy propozycję. Jest to nowość w SKINSPACE, a mowa o czynnikach wzrostu AQ Skin Solutions. Nie oznacza to, że zabiegi się wykluczają, absolutnie nie! Ale gdy istnieją przeciwwskazania do wykonania osocza, wymienione powyżej – mamy świetną alternatywę, którą łączymy z Dermapenem czyli mikronakłuwaniem. Jeśli czytaliście uważnie, to już wiecie, że naturalne czynniki wzrostu mamy w osoczu, a z kolei w produktach AQ Skin Solutions są one wyselekcjonowane, czyli mają bardzo ukierunkowane działanie. Preparaty zawierają ponadto dodatkowe składniki jak proteoglikany i glikozaminoglikany, które wzmacniają działanie stymulujące i odżywcze.

W terapiach w Klinice wykorzystywane są dwa preparaty, jeden przeznaczony do twarzy, drugi do skóry głowy.

1. AQ Recovery Serum jest produktem, który świetnie sprawdzi się w przypadku skóry wymagającej regeneracji, np. po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej, po laseroterapii, a także gdy chcemy spowolnić procesy starzenia, zrewitalizować skórę, zredukować blizny i przebarwienia oraz nawet w przypadku trądziku pospolitego czy różowatego. Czynniki wzrostu zawarte w Serum po podaniu na skórę stymulują procesy naprawcze, produkcję kolagenu, usprawniają krążenie prowadząc do lepszego dotlenienia i odżywienia skóry,  a także wzmacniają aktywność procesów przeciwutleniających.

Jak już wcześniej wspomniałam, preparaty łączymy z działaniem Dermapena, który poprzez mikronakłucia zwiększa penetrację substancji czynnych oraz stymuluje regenerację.

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj po znieczuleniu skóry specjalnym kremem, dzięki czemu komfort jest znacznie wyższy. Istotną informacją jest, aby na wizytę umówić się takiego dnia, kiedy będziemy mogli posiedzieć później w domu, ponieważ bezpośrednio po zabiegu skóra jest silnie zaczerwieniona. 

2. Drugim produktem jest AQ Advanced Hair Complex+, który jak już nazwa nam podpowiada jest stosowany do stymulacji wzrostu włosów. Preparat ten wykorzystywany jest w przypadku osłabienia i przerzedzenia włosów, łysienia zarówno telogenowego jak i androgenowego oraz stwardnienia skóry głowy. Zadaniem czynników wzrostu w tym produkcie jest wsparcie komórek macierzystych wyściełających mieszki włosowe, dostarczenie substancji odżywczych, pobudzenie mikrokrążenia, dzięki czemu uzyskujemy działanie naprawcze uszkodzeń. W efekcie poprawia się jakość, tekstura i gęstość włosów.

Tak samo jak na skórze twarzy, w celu lepszego dostarczenia substancji czynnych stosujemy metodę mikronakłuwania za pomocą Dermapena, co pozwala składnikom dostać się w głąb mieszków włosowych. Jednak w tym przypadku zabieg wykonywany jest już bez znieczulenia, gdyż jest to trudne do zrobienia na skórze owłosionej. Może być nieco nieprzyjemny ale jest dosyć szybki, więc nie jest trudny do zniesienia. Tu ważne jest aby wykonać serię zabiegów, by zadziałać na jak największą liczbę włosów, które są w różnych fazach wzrostu i pobudzić zupełnie nowe mieszki włosowe w jak największej ilości. Sekretem tego preparatu jest to, że może on być zastosowany także w domu, a nawet jest to wskazane po zabiegu mikronakłuwania w Klinice. Pacjent dostaje po zabiegu część zawartości fiolki i przez kilka dni codziennie wmasowuje substancje aktywne w skórę głowy, w celu dodatkowej stymulacji by uzyskane efekty były jak najbardziej satysfakcjonujące.

Należy pamiętać, że procedury, w których pobudzamy własne tkanki, czy to za pomocą osocza, czy gotowych czynników wzrostu, przynoszą ogromne korzyści dla skóry. Wymagają jednak czasu, aby zobaczyć pełny, zadowalający efekt. Procesy zachodzące w skórze trwają od kilku dni do kilku tygodni. Kluczem do sukcesu będzie cierpliwość, a oszałamiające efekty przyjdą z czasem. IB Skinspace to miejsce w Warszawie, gdzie nasi kosmetolodzy poprzez swoje doświadczenie są w stanie zagwarantować, że wyczekiwane efekty na pewno się pojawią. Zwłaszcza przy tak skoncentrowanych preparatach. Skóra i włosy podziękują nam za to pięknym i zdrowym wyglądem. 

Tekst przygotowany przez:

Kosmetolog w Klinice SKINSPACE