ZABIEG HIFU – NA CZYM POLEGA LIFTING BEZ SKALPELA I JAKIE EFEKTY DAJE ZABIEG?

Wciąż udoskonalana technologia, która opanowała rynek urządzeń HI-TECH oraz zdobyła zaufanie specjalistów – w moim przypadku zdobyła serce 😃 , budzi ogromne zainteresowanie pacjentów, a liczba miejsc, gdzie można poddać się zabiegowi, stale wzrasta. Długotrwały lifting bez okresu rekonwalescencji. Technologia HIFU – co warto o niej wiedzieć?

HIFU to skrót od angielskiego wyrażenia ´high intensity focused ultrasound´, czyli skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Technologia została opatentowana w pierwszej połowie XX wieku, natomiast od 20 lat służy do leczenia guzów, m.in.: nerek, pęcherza moczowego czy raka prostaty. Od kilku lat przynosi zadowalające efekty w zabiegach zakresu medycyny estetycznej.

TECHNIKA DZIAŁANIA FAL ULTRADŹWIĘKOWYCH

Technologia HIFU nie działa na powierzchni skóry, lecz w jej głębi, dlatego zabieg wykonuje się bez znieczulenia – po prostu nie ma to sensu. Głowica zabiegowa obejmuje pole zabiegowe w głąb tkanki do 1,5 mm, 3 mm, 4,5 mm i 13 mm w obrębie ciała. Fala przechodzi przez pierwsze 1-2mm skóry, a na odpowiedniej głębokości kumuluje się, co powoduje podgrzanie. Po takiej stymulacji następuje stopniowa odbudowa włókien kolagenowych, dochodzi do ich skrócenia (spiralizowania), dlatego efekt widoczny jest bezpośrednio po zabiegu. Na końcowy rezultat liftingu – w postaci napięcia skóry, poprawy owalu twarzy – należy poczekać 5-6 tygodni, w tym czasie nasz kolagen pracuje.

WSKAZANIA

Ultradźwięki wysokiej częstotliwości to technologia sprawdzająca się w zabiegach przeciwstarzeniowych i w modelowaniu sylwetki. Główne wskazania do wykonania zabiegu to:

– wiotkość skóry twarzy i ciała, obszary zabiegowe to: brzuch, pośladki, uda, piersi, kolana,

– ujędrnienie skóry dotkniętej rozstępami i poprawa jej struktury,

– zwiotczenie skóry po dużej utracie masy ciała,

– zwiotczenie skóry po ciąży,

– nadmiar tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach, takich jak: kolana, ramiona, dolna partia brzucha czy wewnętrzna i zewnętrzna strona ud,

– profilaktyka podczas odchudzania,

– zmarszczki, utrata owalu twarzy,

Zabieg HIFU można wykonać praktycznie na każdą partię ciała, uzyskując długotrwałe rezultaty. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dyskomfort może dawać jedynie nacisk głowicy na skórę, co jest bardzo istotne aby procedura była wykonana poprawnie i by była najbardziej efektywna. Zadowalające efekty są widoczne już po pierwszej terapii, bez konieczności częstego powtarzania, odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić nawet około roku. Na ostateczny efekt należy poczekać do ok 3 miesięcy, ponieważ dopiero wtedy dochodzi do pełnego wytworzenia nowego kolagenu oraz zakończeniu ulegają procesy regeneracji w skórze. Ogromną zaletą HIFU jest możliwość wykonywania o każdej porze roku oraz fakt, że po zabiegu można od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków, bez okresu rekonwalescencji.

PRZECIWWSKAZANIA

Zabieg nie może zostać przeprowadzony u pacjentki, która niedawno poddała się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu. Ponadto wykluczeniem do wykonania zabiegu są:

– nowotwory aktywne bądź historia nowotworowa,

– ciąża, okres karmienia piersią,

– choroby serca, zaburzenia krążenia,

– przyjmowanie leków przeciwzapalnych,

– dermatozy, choroby skóry, otwarte rany,

– skłonność do powstawania keloidów.

PROCEDURA ZABIEGOWA I BEZPIECZEŃSTWO

Po zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania zabiegu, wykluczeniu przeciwwskazań oraz sprawdzeniu stanu skóry pod kątem jej wrażliwości, grubości i ilości tkanki tłuszczowej w obszarze zabiegowym, możemy przystąpić do zabiegu. Deponowanie bodźca o zróżnicowanej częstotliwości wykonywane jest wymiennymi końcówkami na trzech głębokościach: warstwy naskórka, skóry właściwej i powięzi (SMAS). Możliwość zmiany głębokości oddziaływania technologii pozwala dostosować głębokość zabiegu do okolicy. Optymalna głębokość na obszarze policzków to 3-4,5 mm, ale w przypadku czoła powinna być zdecydowanie mniejsza, ponieważ skóra w tym obszarze jest cienka, mogłoby dojść do poparzenia kości oraz martwicy tkanki. Zabieg może być wykonany jedynie przez osoby posiadające odpowiednie szkolenie, doświadczenie w pracy z technologiami, wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii skóry. Ponadto dobrze dobrany, przeszkolony przez specjalistę kosmetolog może być użytkownikiem HIFU.

Z CZYM WARTO ŁĄCZYĆ?

Zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU warto łączyć z innymi technologiami i zabiegami medycyny estetycznej. Wskazane są zestawienia z radiofrekwencją mikroigłową oraz z osoczem bogatopłytkowym, przyczyniające się do mocniejszej stymulacji skóry. Terapia zabiegowa dobierana jest indywidualnie, zależy bowiem od stanu skóry pacjenta.

WYBOR URZADZENIA:

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń posiadających technologię HIFU. W SKINPACE możecie się spotkać oczywiście z najlepszym urządzeniem. ULTRASKIN II ABSOLUTE: przetworniki: 1,5 mm, 3 mm, 4,5 mm i na ciało 13 mm. Równa linia skanowania, pracuję na mocy 2 J i nikt nie ucieka z fotela. Standardowo: przetworniki na twarz, szyję, dekolt są ok, ale do tego mamy jeszcze ciekawy przetwornik pracujący na obszarze ciała, który działa na głębokości 1,5- 2 cm 🙂 zabieg nie jest bolesny! Odczuwalny w strefie żuchwy, kości policzkowych (z powodu mniejszej ilości tkanki tłuszczowej). Pracując na ciele odczuwamy drobne ukłucia blisko kości biodrowej czy żeber. Modelowanie twarzy i sylwetki za pomocą technologii HIFU jest wyjątkowo precyzyjne a odmłodzenie skóry satysfakcjonujące – w końcu wykonujemy tylko jeden zabieg i przykro byłoby nie zobaczyć efektów.

Zabieg, który wyklucza użycie skalpela, nie wymaga okresu rekonwalescencji, przekonuje do siebie wielu pacjentów. Po szczegółowym zapoznaniu się z pracą urządzeń różnych firm, wybrałam swoją perełkę do SKINSPACE. Tu robimy zdjęcia przed i bezpośrednio po wykonanym zabiegu. Koniecznie obejrzyj zdjęcia pacjentek SKINSPACE na Instagramie Kliniki!

Tekst przygotowany przez:

Izabelę Szymbor, kosmetologa i właścicielkę Kliniki SKINSPACE