ZABIEG HIFU – LIFTING BEZ SKALPELA

Jak osiągnąć efekty liftingu bez okresu rekonwalescencji?

Dział medycyny estetycznej i kosmetologii prężnie się rozwija, aby móc przedstawić pacjentom coraz to nowsze, bardziej skuteczne rozwiązania technologiczne. Umożliwiają walkę z oznakami starzenia się skóry, lecz nie tylko. Wiele z nas marzy o gładkiej, nieskazitelnej skórze, pozbawionej zmarszczek. Dzięki rozwojowi medycyny, jesteśmy w stanie poradzić sobie z upływającym czasem oraz różnymi niedoskonałościami urody.

Czym jest zabieg HIFU?

Jedną z najskuteczniejszych technik pozwalających na spowolnienie postępującego procesu starzenia, jes zastosowanie wysoko skoncentrowanych ultradźwiękó (HIFU). HIFU to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia high intensity focused ultrasound. HIFU to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia high intensity focused ultrasound. Początkowo zaczęto stosować ją w medycynie, do leczenia zmian nowotworowych – raka prostaty, nerek czy rozbijania kamieni w pęcherzu. Natomiast w medycynie estetycznej pełni rolę bezinwazyjnego liftingu bez skalpela!

Dlaczego zabieg jest bezinwazyjny?

Podczas zabiegu HIFU nie dochodzi do naruszenia ciągłości naskórka, przez co okres rekonwalesencji jest praktycznie zerowy! Poprzez precyzyjne dobranie parametrów zabiegowych, jesteśmy w stanie dotrzeć do konkretnych warstw skóry.

Zabiegi z wykorzystaniem HIFU mogą być alternatywą dla nici liftingujących, toksyny botulinowej, wypełniaczy, lasera frakcyjnego lub radiofrekwencji mikroigłowej, dając naturalny efekt, bez przerysowania! Zostają długotrwale pobudzone procesy regeneracyjne w skórze, a czas utrzymywania się efektó wynosi nawet do 5 lat. Jest to idealna propozycja dla osób, które unikają bardziej inwazyjnych zabiegó z pogranicza medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej!

Jak wygląda sam zabieg?

W odróżnieniu od innych zabiegów z zakresu HI-TECH, HIFU nie wymaga stosowania znieczulenia, co wskazuje na niskie odczucia bólowe podczas wykonywania zabiegu. Fale dźwiękowe wnikają do głębokich warstw skóry, przez co zastosowanie środków znieczulających jest nie potrzebne.

Zabieg rozpoczyna się od nałożenia żelu, który umożliwia wnikanie w głląb skóry, fal dźwiękowych wytwarzanych przez maszynę. Następnie przykładana jest głowica do miejsca zabiegowego, która emituje ultradźwięki. Wybrana partia zabiegowa, jest opracowywana milimetr po milimetrze, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zabiegowych!

Pacjent podczas zabiegu odczuwa intensywne ciepło, niekiedy pieczenie. Po samym zabiegu skóra jest lekko zaróżowiona, lekko obolałą, ale pacjent bez problemu może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Wskazania do wykonania zabiegu HIFU

Zabieg HIFU wykazuje działanie silnie liftingujące, a także modelujące. Najczęściej wykonuje się go w okolicy twarzy, szyi, podbródka, ramion, brzucha, wewnętrznej części ucz czy obszaru nad kolanami. Do pozostałych wskazań należy:

– spłycenie zmarszczek na czole, wokół ust i w okolicach oczu;

– zniwelowanie pierwszych oznak starzenia się skóry;

– zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów;

– podniesienie kącików oczu oraz opadającej powieki;

– poprawienie owalu twarzy;

– pozbycie się zwiotczałej skóry po ciąży, utracie kilogramów;

– zredukowanie przebarwień;

– wymodelowanie sylwetki, ujędrnienie skóry;

– zmniejszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej;

– pozbycie się tzw. drugiego podbródka.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu HIFU:

– schorzenia neurologiczne, 

– choroby serca, 

– nowotwory, 

– choroby o podłożu autoimmunologicznym,

– niewyrównana cukrzyca,

– stany zapalne, wirusowe oraz grzybicze skóry, 

– aktywny trądzik, 

– aktywna opryszczka,  

– otwarte rany/przerwanie ciągłości naskórka,

– ciąża oraz okres laktacji

– metalowe implanty, 

– rozrusznik serca,

– skłonność do blizn przerostowych – keloidów, 

– stosowanie przewlekłych leków przeciwzapalnych.

Efekty HIFU

Pierwsze rezultaty zauważalne są od razu po zabiegu! Dochodzi wtedy do skrócenia włókien kolagenowych, co powoduje efekt liftingu. Na ostateczne rezultaty należy poczekać około 2-3 miesięcy, ponieważ tyle czasu trwa proces regeneracji i odbudowy włókien kolagenowych. Dzięki temu, że HIFU pobudza produkcję elastyny i kolagenu, zwiększa się napięcie, jędrność i gęstość skóry. Zmarszczki i bruzdy ulegają znacznemu spłyceniu. Poprawia się owal twarzy, przy zachowaniu naturalnego kształtu!

Dochodzi do redukcji drugiego podbródka, który jest zmorą wielu pacjentów. Zabieg jest również skuteczny, przy redukcji lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a także w ujędrnieniu skóry na brzuchu, ramionach, wewnętrznej stronie ud czy nad kolanami. Jak dobrze wiemy, są to obszary, które często mimo stosowanej diety i ćwiczeń, odznaczają się utratą jędrności i mało estetycznym wyglądem.

Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa w Klinice SKINSPACE