MAKIJAŻ PERMANENTNY BRWI – KIEDY WARTO SIĘ NA NIEGO ZDECYDOWAĆ, JAK PRZEBIEGA ZABIEG I JAKI EFEKT MOŻEMY UZYSKAĆ?

Mikropigmentacja brwi, bo tak również nazywamy makijaż permanentny brwi to niewątpliwie wygoda, naturalne podkreślenie wyglądu i wzrost pewności siebie. Nie trzeba tłumaczyć jak wiele kobiet cierpi z powodu nierównych, nierosnących i żmudnych w codziennym malowaniu brwi. To rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie czas i dąży do estetycznego wyglądu. Wystarczy niespełna kilka godzin podczas zabiegu, a komfort, jaki daje gotowa tuż po przebudzeniu oprawa oczu czy nie rozmazany makijaż po wyjściu z basenu jest nieoceniony.

Pomimo określania pigmentacji “trwałym makijażem” miejmy na uwadze, że makijaż permanentny to nie tatuaż. Prawidłowo wykonany zabieg to taki, gdzie pigment nie jest umieszczany na głębokości skóry właściwej. Naturalnym procesem zachodzącym w naszej skórze jest odnowa naskórka, stąd pigment stopniowo się wyłuszcza, jaśnieje. Często na ulicach naszą uwagę zwracają osoby, które są posiadaczami charakterystycznych brwi o czarnym, wpadającym w zielone/niebieskie tony pigmencie – jest to doskonały przykład niepoprawnie wykonanej pigmentacji. Obecnie stosowane technologie, urządzenia jak i specjalistyczne igły eliminują ryzyko doprowadzenia do takich błędów, ale przy wyborze miejsca należy zwrócić szczególną uwagę na jego renomę i doświadczenie linergistki.

Istnieje kilka metod mikropigmentacji brwi. W IB SKINSPACE zabieg wykonywany jest metodą pudrową/ombre ponieważ wyróżnia się ona najwyższym poziomem naturalności. Polega na subtelnym, wypudrowanym przejściu do brzegów brwi dając wrażenie efektu jaki uzyskalibyśmy profesjonalnie wykonanym makijażem np. malując je cieniem bądź kredką do brwi. Pamiętajmy, że na zdjęciach wykonanych bezpośrednio po zabiegu brwi mogą wydawać się szersze i ciemniejsze, lecz nie pozostaną takie po całkowitym zagojeniu. Barwnik celowo jest tak osadzony, aby brwi wyglądały na delikatnie szersze i gęstsze, a nie pozostały cienkie i rzadkie.

Czy do makijażu permanentnego można się przygotować?

Zabieg mikropigmentacji nie wymaga większych przygotowań. Ważne, aby 48 godzin przed wizytą nie spożywać alkoholu i środków odurzających, jak i dobę przed zabiegiem nie przyjmować leków rozrzedzających krew i aspiryny. Warto przed zabiegiem zrezygnować z napojów zawierających kofeinę. 

Przebieg zabiegu 

Po wypełnieniu karty konsultacyjnej rozpoczyna się wnikliwa konsultacja, składająca się z wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu, omówieniu pożądanego efektu i koloru oraz przekazania informacji przez linergistkę dotyczących specyfiki zabiegu, zaleceń i pielęgnacji. Kolejnym i niezwykle istotnym etapem jest rysunek wstępny, gdzie następuje pomiar konkretnych punktów twarzy. Tu nie ma miejsca na błędy, kształt musi być idealnie równy, dobrany zgodnie z proporcjami twarzy, wówczas po jego zakończeniu i pełnej akceptacji przez klienta przygotowujemy okolicę do zabiegu. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego rozpoczyna się wprowadzanie barwnika pod skórę jednorazową, sterylną i precyzyjną igłą. W IB SKINSPACE pracujemy wyłącznie na atestowane barwnikach spełniających normy europejskie. W międzyczasie, jeśli jest tak konieczność i dla zachowania jak największego komfortu klienta można zastosować znieczulenie w płynie. Po wykonanym makijażu permanentnym nasz Klient otrzymuje wszelkie zalecenia pozabiegowe. Po około 5-6 tygodniach spotykamy się na kolejnej wizycie, tzw. dopigmentowaniu. Ta wizyta przebiega znacznie krócej, zdarza się że makijaż permanentny nie wymaga żadnej korekty. 

Trwałość makijażu permanentnego 

Trwałość makijażu pozostaje kwestią bardzo indywidualną, zależną od wielu czynników, między innymi od: wieku, stanu skóry, przyjmowania lekarstw, przebytych chorób czy pielęgnacji po zabiegu. Warto wspomnieć, że obecnie stosowane pigmenty są znacznie delikatniejsze, o innym składzie niż te stosowane 20 lat temu. Dermopigmentacja, czyli koloryzacja skóry to technika podnaskórkowa, nie dociera do skóry właściwej, dlatego efekt nie trwa do końca życia, a stopniowo wybarwia się. Takiej technice zawdzięczamy naturalne efekty, bez ryzyka ciemnych, rozlanych, trudnych do usunięcia pigmentów. Aby makijaż permanentny pozostawał w dobrej kondycji zaleca się jego odświeżenie, średnio co 1-2 lata. Pamiętajmy także, że ocena rezultatu końcowego może nastąpić dopiero po 4 tygodniach.

Proces gojenia

Bezpośrednio po wykonanym makijażu permanentnym, jak i kilka dni po możemy odczuwać w okolicy pozabiegowej: podrażnienie, swędzenie, miejscowe i czasowe opuchnięcie, uczucie ściągnięcia, napięcia skóry. Jednakże występowanie powyższych objawów jest krótkotrwałe i nie zakłóca trybu codziennego funkcjonowania. Naturalną reakcją organizmu jest tworzenie się strupków. Bezwzględnie nie można ich zdzierać, zdrapywać, czy w żaden sposób podrażniać!

Ten etap trwa około tygodnia, strupki muszą wygoić się samoistnie, nie wolno przyspieszać tego procesu. Po ich zagojeniu możemy mieć wrażenie że pigmentacja nie przyniosła spodziewanego efektu i makijaż jest zbyt jasny. Ten okres przejścia trwa kilka dni aż barwnik ustabilizuje się w skórze. Pełnej oceny można dokonać po około 4 tygodniach, a po upływie co najmniej 5-ciu tygodni spotykamy się na korekcie. Najważniejszą kwestią jest iż brwi po zabiegu wymagają specjalnego traktowania, ale o tym w pielęgnacji pozabiegowej. 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

Ciąża, okres laktacji, nieustabilizowana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, hemofilia, nowotwory HIV, żółtaczka, epilepsja, bielactwo, arytmia serca, opryszczka, kuracja sterydowa, antybiotykoterapia, zażywanie leków rozrzedzających krew, stosowanie leków miejscowych w obszarze zabiegowym, przeprowadzona procedura złuszczania naskórka w okresie miesiąca przed zabiegiem, alergia na: farby fryzjerskie, barwniki do pigmentacji i preparaty do znieczulenia miejscowego, stosowanie odżywek do stymulacji wzrostu brwi w odstępie miesiąca przed zabiegiem, podwyższona temperatura, przeziębienie w dniu zabiegu, spożywanie alkoholu i środków odurzających w ciągu ostatnich 48 h

Ponadto na obszarze poddanym zabiegowi nie mogą znajdywać się zmiany: łuszczycowe, alergiczne, grzybicze, naczyniaki, liszaje, brodawczaki, stany ropne, poparzenia słoneczne

Zalecenia pozabiegowe:

Makijaż permanentny jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, natomiast bardzo istotna jest higiena okolicy brwi i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych takich jak np:  

  • omijanie okolicy brwi podczas demakijażu.
  • myjąc twarz, wykonujemy to w sposób delikatny – nie pocieramy brwi ani nie stosujemy żadnych gąbeczek i szczotek.
  • stosujemy kosmetyki z delikatnymi detergentami
  • po umyciu twarzy odsączamy ją przy pomocy papierowego ręcznika – nie można jej pocierać.

Ważne by podczas gojenia: 

  • nie zrywać strupków, które pojawią się w 2-3 dniu po zabiegu, grozi to powstaniem blizny
  • do momentu pojawienia się strupków przemywamy skórę czystą wodą 2-3 razy dziennie
  • w razie uczucia swędzenia można zastosować alantan, bądź bephanten (bardzo cienką warstwą)

Decydując się na zabieg w Klinice nie musisz niepokoić się przerysowanym czy nienaturalnym efektem zabiegowym – IB SKINSPACE specjalizuje się w wydobywaniu i delikatnym eksponowaniu naturalnego piękna. Tak samo dzieje się w przypadku wykonania makijażu permanentnego brwi.

Tekst przygotowany przez:

Darię Marszow – linergistkę i stylistkę brwi i rzęs w IB SKINSPACE