ISTOTA SPF – CZY WIESZ DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ FILTRY PRZECIWSŁONECZNE?

Filtry przeciwsłoneczne przez wiele osób kojarzone są przede wszystkim z porą letnią, słońcem, opalaniem. Oczywiście, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej latem jest niezmiernie ważne, ponieważ słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia, powoduje fotostarzenie się skóry, powstawanie nieestetycznych przebarwień, a nawet nowotwory skóry. Ale! Kremy z filtrem, pomimo ogólnego przekonania, powinny być stosowane codziennie, nawet w pochmurne dni, nawet zimą. Ich zadaniem jest chronić nas nie tylko przed poparzeniem słonecznym, ale co najważniejsze przed szkodliwym promieniowaniem UV, które ma negatywny wpływ na naszą skórę.

O CO CHODZI Z PROMIENIOWANIEM UV?

Promieniowanie UV możemy podzielić na dwa rodzaje – promieniowanie UVA i UVB. 

Promieniowanie UVA jest takim rodzajem promieniowania, którego natężenie utrzymuje się na takim samym poziomie niezależnie od pory roku czy też pogody. Przenika ono przez chmury oraz okna, w związku z czym, pomimo iż nasza skóra w okresie jesienno-zimowym nie opali się to działanie promieniowania UVA wciąż negatywnie wpływa na nasza skórę.  Promieniowanie UVA dociera najgłębiej powodując przedwczesne starzenie, niszczenie kolagenu w skórze, a także stanowi bezpośredni czynnik zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów. 

Natomiast promieniowanie UVB głównie odpowiada za powstawanie opalenizny, ale również oparzeń słonecznych. Ten rodzaj promieniowania nie wnika w skórę tak głęboko jak promieniowanie UVA, jednakże nie zmienia to faktu, że również wykazuje destrukcyjny wpływ na skórę.

CZYM W OGÓLE JEST SPF?

SPF (Sun Protection Factor) to międzynarodowy symbol, który oznacza stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UVB. Wskazuje on, jak długo można przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby nie doszło do oparzenia słonecznego. A dokładniej – ile razy dłużej można skórę chronioną danym preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną bez ryzyka wywołania reakcji rumieniowej.

SKUTKI NIE STOSOWANIA FILTRÓW – CZYLI O WPŁYWIE PROMIENIOWANIA UV NA NASZĄ SKÓRĘ

Spójrzmy więc z czym wiąże się nie stosowanie kremów z SPF?

 • z pogrubieniem i rogowaceniem skóry, staje się ona szorstka i nierówna w dotyku;
 • ze stopniową degradacją kolagenu, co przyczynia się do utraty jędrności i gęstości skóry;
 • z elastozą, czyli nagromadzeniem w skórze właściwej nieprawidłowych włókien elastynowych; 
 • z rozszerzaniem i pękaniem drobnych naczyń – pojawienie się tzw. pajączków i teleangiektazji, utrwalenie rumienia, nasilenie objawów trądziku różowatego;
 • z nadmiernym przesuszeniem skóry – uszkodzenie bariery ochronnej = zmniejszona zdolność naskórka do zatrzymywania wody;
 • ze stresem oksydacyjnym związanym ze wzmożoną produkcją wolnych rodników;
 • ze zmniejszeniem aktywności gruczołów łojowych – dlatego pod wpływem słońca latem poprawia się chwilowo stan skóry tłustej i trądzikowej – jest to jednak tylko pozorna poprawa, ponieważ problem powraca ze zdwojoną siłą;
 • z zaburzeniem pracy melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za tworzenie i rozłożenie barwnika w skórze – w efekcie powstają nieestetyczne przebarwienia i zmiany pigmentacyjne;
 • ze wzrostem ryzyka powstawania nowotworów skóry.

JAKIE SĄ RODZAJE FILTRÓW SPF I NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE PRODUKTU Z SPF

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kremów z ochroną przeciwsłoneczną, natomiast czy wiemy jaki SPF wybrać, aby był dla nas najbardziej odpowiedni? Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej preparaty do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony:

 • Niska ochrona: SPF 6 i 10 
 • Średnia ochrona: SPF 15, 20 i 25,
 • Wysoka ochrona: SPF 30 i 50,
 • Bardzo wysoka ochrona: SPF 50+

Różnią się one tym, że przykładowo krem z SPF 15 filtruje ok. 93% promieni UVB, SPF 30 – ok. 97%, a SPF 50 – 98%. Pamiętajmy, że nawet stosowanie najwyższej ochrony może nie uchronić przed poparzeniem jeśli produkt jest nakładany zbyt rzadko lub używana jest jego zbyt mała ilość.

Przy wyborze kremu z filtrem powinniśmy kierować się przede wszystkim stopniem ochrony przeciwsłonecznej (im wyższa tym lepsza), konsystencją oraz formą produktu, ponieważ w przypadku zbyt ciężkiego kremu możemy przyczynić się do zatykania ujść gruczołów łojowych i spowodować wysyp niedoskonałości. Sprawdzajmy też czy produkt dodatkowo chroni również przed promieniowaniem UVA.

JAK STOSOWAĆ KREMY Z FILTREM?

Kremy z filtrem UV powinny stać się elementem codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Kosmetyki z SPF należy stosować po oczyszczeniu i nałożeniu kremu nawilżającego na dzień, jednakże pod makijaż. Taka aplikacja gwarantuje ich skuteczne działanie, które ochroni skórę przed słońcem. Istotne jest jednak to, że nawet krem z najwyższym faktorem nie zapewni ochrony na cały dzień. W kwestii ilości produktu trzeba pamiętać, że zasada „na dwa palce” jest umowna. Najlepiej wybierać takie produkty, które można zaaplikować w większej ilości – wówczas uzyskujemy większą wartość SPF. Konieczna jest też reaplikacja kosmetyków z filtrem co około 2-3 godziny. Niestety dodatkowa aplikacja kremu wpływa bowiem na trwałość makijażu. Jednakże jest na to rozwiązanie – na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów takich jak pudry, produkty w sztyfcie lub mgiełki odświeżające z filtrem SPF, które zapewnią ochronę przed słońcem i nie naruszą makijażu.

A MOŻE JEDNAK OLEJ Z PESTEK MALIN JAKO NATURALNA OCHRONA?

Nie i jeszcze raz nie! 🙂 Być może zmartwimy tym miłośników kosmetyków naturalnych, ale niestety nie ma badań naukowych, które poparłyby tezę, iż jakikolwiek olej jest w stanie zapewnić nam odpowiednią ochronę przed słońcem.

Bądźmy świadomi i pamiętajmy, że promieniowanie UVA oraz UVB szkodzi skórze twarzy i ciała na wielu poziomach. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne przyspiesza powstawanie zmarszczek, osłabia naczynka krwionośne, wysusza skórę, a także wpływa na pojawianie się przebarwień. Dlatego też, ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym jest koniecznością zarówno latem jak wiosną, jesienią i zimą, bez względu na to czy większość czasu przebywamy w domu, czy pada deszcz oraz czy na niebie są chmury. Jeśli chcemy utrzymać jak najdłużej młody wygląd, a przy okazji zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu skóry – krem z filtrem powinien stać się naszym najlepszym przyjacielem. Na co dzień. Bez wymówek.

Tekst przygotowany przez:

Kingę Zdyb – Kosmetolog i pielęgniarkę w IB SKINSPACE