NAJWIĘKSZE MITY NA TEMAT PIELĘGNACJI SKÓRY

Mity na temat pielęgnacji skóry krążą wszędzie. Czasami są one powielane w różnych artykułach, czasami w mediach społecznościowych, a czasami po prostu z ust do ust. Poniżej omówimy dla Was kilka największych mitów pielęgnacyjnych, co w przyszłości pozwoli omijać Wam te błędy.

1. Oleje nawilżają skórę.

NIE, nie jest to prawdą. Oleje są to substancje hydrofobowe, które zbudowane są z lipidów. Pewnie każdy z nas wie jakie w dotyku i w odczuciach one są. Często nawet ciężko je zmyć z powierzchni skóry. I właśnie ze względu na swoją budowę chemiczną, nie przenikają one przez barierę skórna. Tworzą tylko okluzję, natłuszczające skórę. Nawilżenie w tym wypadku jest bardzo małe na zasadzie wtórnego nawilżenia, czyli poprzez stworzenie okluzji i zmniejszenie TEWLu (transepidermalnej utraty wody) skóry. Wówczas woda, która jest już w głębszych warstwach skóry nie wyparowuje z niej. Tylko tego typu nawilżenia nie odczujemy. Jedynie przy długotrwałym stosowaniu olejów na powierzchni skóry, dojdzie do rozpuszczania jej lipidów, a w konsekwencji przesuszenie skóry i naruszenie warstwy hydrolipidowej. Jeśli chcesz nawilżyć skórę dostarczaj jej składników humektantowych, które będą miały zdolność wiązać wodę oraz ceramidów i peptydy, które ją odżywiają i regenerują.

2. Kosmetyki naturalne są lepsze i bezpieczniejsze dla wszystkich.

Kolejny mit. Kosmetyki naturalne charakteryzują się dużą zawartością wyciągów roślinnych, które z natury bogate są w przeróżne substancje aktywne i mogą uczulać oraz podrażniać niektóre skóry. Dodatkowo ze względu na nurt bio, eko nie przechodzą one przeróbek technologicznych, przez co skóra może je mniej tolerować.

3. Tonizacja skóry jest niezbędnym krokiem w każdej pielęgnacji domowej.

Głównym zadaniem toniku jest przywrócenie pH skóry po jej oczyszczaniu. Ma to sens, jeśli myjesz skórę prouktem o wysokim pH. Jeśli jednak Twój preparat myjący ma fizjologiczne pH, wówczas krok tonizacji nie jest konieczny.

4. Słońce leczy trądzik.

Pierwsze promienie słońca rzeczywiście mogą poprawić stan skóry trądzikowej, poprzez jej lekkie wysuszenie, ale jest to efekt krótkotrwały i bardzo złudny. Opalanie skór problematycznych prowadzi do nadbudowywania się warstwy rogowej, wzmożonego łojotoku, a w konsekwencji powstawania większej ilości zmian zapalnych. Tak więc słońce nie wpływa korzystnie na skórę, tym bardziej na skórę problematyczną.

5. Olej z pestek malin to naturalna ochrona przeciwsłoneczna .

NIE, olej z pestek malin nie zapewni nam wystarczajacej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Pamiętajcie, że naturalne oleje nigdy nie były prawidłowo testowane i weryfikowane pod kątem SPF. naturalnym surowcem kosmetycznym, a surowce naturalne nie są sobie równe. Wynika to z różnic warunków hodowli, badania podają rozpięte zakresy fotoprotekcji od 6 SPF do 30 SPF co nie daje pewności, że olej zastosowany zapewni nam zamierzoną ochronę. Jeśli chcesz mieć pewność, że chronisz swoją skórę przed promieniowaniem UV stosuj kremy SPF.

6. Cera tłusta nie wymaga nawilżenia.

Nic bardziej mylnego. Skóra tłusta, tak jak inne typy skór, przede wszystkim potrzebuje nawilżenia. Często nadprodukcja sebum wynika ze zbyt agresywnej, wysuszającej pielęgnacji domowej. Prowadzi to do jej przesuszenia, ale jednocześnie skóra zaczyna produkować większe ilości sebum w celu stworzenia warstwy ochronnej na powierzchni, aby zmniejszyć utratę wody – chcę w ten sposób się nawilżyć. Sebum i łój wytwarzany w nadmiarze przez skórę są idealną pożywką do rozwoju bakterii i zaostrzania się stanów zapalnych. Jeśli masz skórę tłustą nie bój się jej nawilżać, w ten sposób ograniczysz również produkcję łoju przez skórę.

7. Usta powiększamy botoksem .

Botoks, czyli toksyna botulinowa ma swoje zastosowanie w medycynie estetycznej, ale nie jest to zabieg powiększania ust. Botoks prowadzi do zablokowania przekaźnictwa nerwowo – mięśniowego w miejscu podania. W efekcie uzyskujemy rozluźnienie mięśni. Dlatego jest on stosowany do niwelowania zmarszczek mimiczny. Do powiększania ust stosuje się kwas hialuronowy usieciowany, który daje efekt wypełnienia, a tym samym powiększenia ust.

8. Pasta do zębów jest idealna na niedoskonałości.

Nie, pasta jest przeznaczona do mycia zębów 🙂 Faktycznie zawiera ona cynk, fluor oraz często konserwant taki jak triklosan, który wykazuje działanie bakteriobójcze, ale również inne składniki w tym ścierające. Aplikacja pasty do zębów na powierzchnię skóry może doprowadzić do jej podrażnienia, a nie zniwelowania stanów zapalnych. W tym celu lepiej sprawdzą się inne produkty kosmetyczne aplikowane punktowo.

9. Trądzikiem można się zarazić.

Absolutnie nie. Trądzik nie jest zakaźny i nie jest to choroba infekcyjna (nie jest bowiem wynikiem zewnątrzpochodnej infekcji). Bakterie, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych istnieją także we florze bakteryjnej zdrowych ludzi. Istnieje wiele czynników przyczyniających się do powstawania trądziku, a najczęściej są to: zaburzenia hormonalne, dieta, nieprawidłowa pielęgnacja, nadmierny stres, alkohol, uwarunkowania genetyczne.

10. Peeling można robić codziennie.

Peeling robimy w celu złuszczania martwych komórek naskórka. Wykonując go codziennie możemy doprowadzić do zaburzenia warstw naskórka i nadmiernego ich ścieńczenia. W konsekwencji skóra stanie się wrażliwa i przesuszona. Dlatego peeling wykonywany raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Do skóry twarzy stosuj peelingi enzymatyczne, a do ciała delikatne produkty złuszczające. Po wykonanym peelingu pamiętaj o jej nawilżeniu.

11. Płynu micelarnego nie trzeba zmywać.

Płyn micelarny jak sama nazwa wskazuje składa się z miceli, czyli cząsteczek o takiej budowie, które rozpuszczają składniki zarówno tłuste – hydrofobowe oraz hydrofilowe, dlatego świetnie rozpuszcza produkty do makijażu. Jednak stosując tego typu rodzaj oczyszczania rozpuszczamy to co mamy na powierzchni skóry i niewielką jego ilość tylko zbieramy za pomocą wacika. Zakończenie oczyszczania na tym etapie jest nieprawidłowe, bo co z resztą zanieczyszczeń? Skóra nadal będzie brudna. Dodatkowo nie zmywając go z powierzchni skóry zostawiamy nie tylko zanieczyszczenia po całym dniu i resztki makijażu, ale również płyn micelarny, który wykazuje właściwości myjące (zawiera związki powierzchniowo czynne). Pozostawienie takich składników na skórze na kilka godzin może ją podrażniać i nasilać problemy skórne.

Teraz już wiesz czego nie należy robić. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu różnych porad i metod. Części z nich nie jest zupełnie oparte na badania, a jedynie na odczuciach pojedynczy osób. Niektóre są dość zaskakujące. Zachowajmy zdrowy rozsądek podchodząc do tego typu “porad”.

Tekst przygotowany przez:

Kosmetologa w Klinice SKINSPACE