PIELĘGNACJA SKÓRY LATEM – JAK DBAĆ O OKREŚLONY TYP CERY W OKRESIE LETNIM?

Lato to czas, w którym zazwyczaj wyglądamy i czujemy się lepiej. Wakacyjny wypoczynek, słońce, długie dni i zwiewne, wygodne ubrania robią swoje. Jednak lato to też bardzo wymagająca pora roku dla naszej skóry – w tej słonecznej radości należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, szczególnie w pielęgnacji.

Wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji będzie ułatwione, jeśli masz zdefniowany typ skóry. Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich ? podobnie jak w innych dziedzinach, tak i tu, działania uszyte na miarę, są najbardziej skuteczne. Każdy jest inny i każdy boryka się z innymi problemami skórnymi, dlatego poniżej omówimy pielęgnację w okresie letnim dla różnych typów skóry. Zaczynamy!

SKÓRY SUCHA I WRAŻLIWA

Aby zlikwidować suchość, należy sięgać po silnie regenerujące i łagodzące preparaty. Cera ta jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, ponieważ jej warstwa ochronna jest uszkodzona i nie pełni swojej naturalnej funkcji. Cera sucha ma uszkodzoną warstwę ochronną, ma zbyt mało ceramidów oraz lipidów i woda znajdująca się w jej obrębie nie jest zatrzymywana i ucieka z naskórka. W nawilżaniu skóry od wewnątrz dużą rolę odgrywają picie wody oraz dieta. Należy unikać gwałtownych diet odchudzających, które odwadniają organizm oraz długiego przebywania na mocnym słońcu.

Wybierając środki do mycia, należy pamiętać, że mydła oraz syntetyczne środki oczyszczające odtłuszczają naskórek, co w konsekwencji nasila TEWL. Ekspozycja słoneczna w znacznym stopniu przyczynia się do sezonowego przesuszenia skóry, dlatego należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżenie już w trakcie mycia, zapewniając odżywienie suchej skórze. Dobrze sprawdzą się środki myjące, zawierające składniki nawilżające typowe dla kremów nawilżających. W zmywaniu i demak?ażu najlepiej sprawdzą się lekkie mleczka i pianki. Należy unikać: produktów zawierających alkohol. Odnośnie używania wody ? stosując wodę do mycia skóry suchej, należy pamiętać, aby nie była gorąca (nie należy też stosować ostrych myjek i gąbek). Ważna jest także czystość wody. Zawartość dużej ilości wapnia i chloru zwiększa potencjał drażniący wody! Dlatego w miarę możliwości warto sięgnąć po wodę oligoceńską lub niskozmineralizowaną, a jeśli chcemy korzystać z wody wodociągowej to powinna być wcześniej przefiltrowana.

I oczywiście SPF! Wychodząc na miasto lub plażę w upalne dni, nie można zapomnieć o odpowiedniej ochronie! Przed zażywaniem kąpieli słonecznych trzeba wzbogacić swoją pielęgnację o specjalne kosmetyki z wysokim filtrem UV. Bogate w składniki odżywcze produkty nie dopuszczają do mocnego przesuszenia skóry.

Skóra sucha jest pierwszym typem cery, który ulega procesom starzenia! Nawilżaj skórę od środka, odżywiaj się zdrowo, wzbogać swoje posiłki o kwasy tłuszczowe. Do pielęgnacji domowej wybierz produkty, które łagodzą, nawilżają, niwelują uczucie napięcia już od etapu oczyszczania. Stosuj wysoki filtr kilka razy w ciągu dnia.

SKÓRA TŁUSTA

w tym przypadku skóry twarzy nie należy myć płynami z dużą zawartością alkoholu czy kwasu salicylowego ? takie preparaty podrażniają skórę i przyspieszają wytwarzanie sebum. Środki do mycia powinny mieć odczyn lekko kwaśny lub neutralny, powinny zawierać składniki zmniejszające łojotok. Kremy dedykowane skórze tłustej powinny zawierać cynk, który ma działanie seboregulujace, jak również ceramidy, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy. Ponadto produkty z glutationem ? delikatnie rozjaśniają cerę, zapobiegają tworzeniu się zaskórników i uelastyczniają naskórek. Produkty powinny być pozbawione olejów. Kremy do cery tłustej powinny mieć lekką konsystencję. Na noc można zaaplikować krem regeneracyjny o lekkiej konsystencji. Ponadto, aby niwelować błyszczenie skóry, warto wypróbować płatki lub chusteczki absorbujące nadmiar sebum. Pamiętamy też oczywiście o kremie z filtrem.

Nie powinno ograniczać się tylko do porannej i wieczornej toalety. Warto również w ciągu dnia stosować odpowiednie produkty o działaniu antybakteryjnym, które ograniczą rozwój mikroorganizmów na powierzchni skóry, ale pamiętaj, nie należy jej przesuszać! Co najmniej raz w tygodniu należy wykonywać peelingi, scruby i maseczki oczyszczające. Stosując peeling, usuwasz nadmiar zrogowaciałego naskórka. Niedopuszczalne jest wyciskanie zaskórników, ponieważ może to doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Pamiętaj o tym, że przeciwwskazaniem do wykonania peelingu jest występowanie czynnych zmian ropnych na skórze. Przynajmniej raz w miesiącu należy udać się do kosmetologa, który pomoże fachowo oczyścić, odblokować skórę twarzy.

Należy wybierać kosmetyki zawierające substancje antybakteryjne i przeciwzapalne, normalizujące, hamujące powstawanie zmian skórnych, regulujące skład flory bakteryjnej. Substancje czynne, które powinny występować w takich produktach: woda termalna, algi, cynk, prowitamina B5, kwasy AHA, olejek z drzewa herbacianego, miedź.

Nieprawidłowa pielęgnacja tłustej cery może doprowadzić do powstania zmian łojotokowych i trądzikowych, dlatego ważny jest odpowiedni dobór produktów pielęgnacyjnych, takich, które opierają się na działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i normalizującym. Dobrą informacją jest, że przy tym typie skóry zmarszczki pojawiają się dość późno. Z wiekiem skóra staję się mniej tłusta z tendencją do lekkiego przesuszania.

SKÓRA ATOPOWA

W skórze osób z AZS stwierdza się niedobór kwasu gamma – linolenowego, co powoduje zakłócenie funkcjonowania bariery ochronnej i suchość skóry. Lato to pora roku, podczas której skóra z AZS czuje się znacznie lepiej. Wszystko dzięki większej wilgotności powietrza, możliwości noszenia lekkich i przewiewnych strojów i większej ilości słońca. Co więcej, osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry powinny w okresie wakacji skorzystać ze zmiany klimatu i wyjechać nad morze. Morski klimat kojąco wpływa na suchą i podatną na podrażnienia skórę.

Przed położeniem się na plaży, należy dokładnie pokryć skórę kremem z filtrem ochronnym. Najkorzystniejsze są kosmetyki z filtrem mineralnym, które nie uczulają, ale intensywnie nawilżają. Po opalaniu warto wziąć prysznic i zastosować silne nawilżenie. Codzienne nawilżaj i natłuszczaj skórę ? zaleca się stosowanie produktów lekkich, które w swoim składzie posiadają ceramidy, probiotyki, betaglukan, które przywracają skórze funkcję naturalnej bariery, odtwarzają płaszcz hydrolipidowy skóry, zapobiegają utracie wody. Stosowanie tych substancji pomaga odbudować barierę skórną, zapobiegają nadmiernej utracie wody oraz chronią przed wnikaniem substancji drażniących.

Do oczyszczania warto jest stosować delikatne pianki, mleczka, które nie zawierają silnych detergentów, takich jak SLS czy SLES, nie naruszają warstwy ochronnej. Poszukaj tych z łagodzącym d?pantenolem. Zamiast toniku możesz użyć wody termalnej. Nie pozostawiaj twarzy wilgotnej, tylko po chwili osusz chusteczką. Sięgaj po kosmetyki najlepiej bezzapachowe, bądź stosuj tylko te, które zawierają substancje bezpieczne dla skóry alergicznej. Poszukaj takiej informacji na opakowaniu. Uważaj na olejki eteryczne, bo mogą silnie podrażnić skórę.

Bardzo ważnym elementem terapii leczniczej jest uzupełnienie jej odpowiednimi produktami pielęgnacyjnymi. Ważne jest, aby pielęgnacja została dobrana indywidualnie, po szczegółowym wywiadzie, konsultacji ze specjalistą. W składzie produktów do pielęgnacji powinny znaleźć się: betaglukan, kwas gammalinolenowy GLA, mocznik, sterole, alantonina, pantenol.

AZS to choroba, która latem zazwyczaj przechodzi okres remisji (brak objawów chorobowych). Słońce dobrze na nią wpływa, należy jednak podejść do tego z umiarem i rozsądkiem. Stosuj filtry! Nawilżaj skórę po każdej kąpieli, unikaj produktów zapachowych.

SKÓRA Z RUMIENIEM I TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM

W celu oczyszczenia skóry, warto wykonywać peeling enzymatyczny raz na ok 10-12 dni. Naszymi sprzymierzeńcami są kremy nawilżające-odżywcze, które zawierają arnikę, witaminę C, rutynę, witaminę B3, te wszystkie składniki wzmacniają naczynia krwionośne. Przed wyjściem z domu koniecznie stosujemy też krem z wysokim filtrem UV. Puder mineralny może być dodatkowym zabezpieczeniem. Krem powinien być lekki, aby nie obciążyć gruczołów łojowych, łagodzący i wzmacniający naczynia krwionośne.

Oczyszczanie powinno być dwuetapowe, najlepiej żelem myjącym bądź pianką, które zmywamy wodą . Takie oczyszczanie przynosi lepsze efekty i w dużej mierze łagodzi zmiany trądzikowe oraz zapobiega ich powstawaniu. Ponadto polecam wodę termalną lub hydrolat. Dobrze jest stosować takie oczyszczanie rano i wieczorem.

Jeśli zauważymy na twarzy intensywny rumień, który pomimo odpowiedniej pielęgnacji nie znika, należy udać się do specjalisty. Czasami zdarza się, że podrażniona cera naczyniowa ma skłonności do trądziku różowatego, który wymaga odpowiedniego leczenia. Popękane naczynia można usunąć w gabinecie zabiegowym. Ponadto stosowanie źle dobranych kosmetyków może doprowadzić do nasilenia schorzenia. Skóra nie powinna być pielęgnowana kosmetykami, które zawierają: alkohol, alfahydrokwasy (AHA) oraz glikol propylenowy.

Upał nie sprzyja takiej skórze, dlatego odpowiednie postępowanie i pielęgnacja może zapobiec rozwojowi choroby. Czynniki, które mogą nasilić powstawanie trądziku różowatego to w głównej mierze: nadmiar stresu, wiatr, wahania temperatury, alkohol, gorące potrawy, intensywny wysiłek fizyczny, leki rozszerzające naczynia. Często zdarza się, że podrażniona cera naczyniowa ma skłonności do trądziku różowatego, który wymaga odpowiedniego leczenia.

SKÓRA PROBLEMATYCZNA Z TRĄDZIKIEM POSPOLITYM I GRUDKOWYM

Cera trądzikowa nie lubi słońca! W pierwszych dniach opalania możemy zauważyć drobną poprawę, jednak już po tygodniu wyprysków będzie dwa razy więcej. Właściwa pielęgnacja cery powinna opierać się na stosowaniu produktów antybakteryjnych, łagodzących i nawilżających o lekkiej formule. Należy złuszczać ją regularnie, w momencie gdy na skórze nie występują zmiany ropne, istotne jest również przeprowadzenie kuracji złuszczających u specjalisty.

U pacjentów z trądzikiem stosowanie produktów, które przyczyniają się do zatkania porów, byłoby zabójcze dla skóry, dlatego produkty dedykowane dla tego typu cery, powinny mieć lekką formułę. Codziennie rano i wieczorem oczyszczaj skórę delikatnym żelem myjącym, na dzień stosuj lekkie kremy nawilżające, a na noc antybakteryjne. Działanie preparatów przeciwtrądzikowych opiera się na hamowaniu powstawaniu zaskórników, złuszczaniu rogowaciejącego naskórka, zmniejszaniu łojotoku, a także działaniu antybakteryjnym. W celu likwidacji pojedynczych zmian można stosować specjalne żele do stosowania punktowego, które działają antybakteryjnie i osuszająco.

Pierwszym odruchem jest sięgnięcie po głęboko oczyszczające preparaty, w rzeczywistości prowadzi to do szybkiego wysuszenia skóry, która zostaje zmuszona do jeszcze większej produkcji sebum. Skórę należy regularnie oczyszczać z kurzu, zanieczyszczeń, mak?ażu. Trzeba jednak być ostrożnym, gdyż zbyt mocna ingerencja może przynieść odwrotny rezultat. Zatem twarz należy przemywać dwa razy dziennie, stosując nieoleiste kosmetyki, najlepiej w postaci pianek bądź żeli. Należy unikać używania zwykłego mydła, ponieważ wzmaga on produkcję łoju przez gruczoły oraz nadaje skórze odczyn zasadowy, co sprzyja rozwojowi bakterii. Nie należy także używać produktów na bazie alkoholu, które oprócz przesuszania i podrażniania, prowadzą do pogorszenia się kondycji skóry. Po umyciu i spłukaniu twarzy letnią wodą, kolejnym krokiem pielęgnacji jest zastosowanie kremu nawilżającego bądź nawilżająco?matującego. W przypadku osób u których skóra świeci się, dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie bibułek matujących, które doskonale pochłaniają serum i świetnie nadają się do odświeżenia mak?ażu.

Pamiętaj, że latem Twoja skóra jest bardziej wymagająca i do jej pielęgnacji trzeba podejść inaczej. Mam nadzieję, że ten wpis dostarczyła Ci cennej wiedzy o tym jak działać, czego unikać oraz czego potrzebuje Twoja skóra. Teraz nie pozostaje nic innego jak wdrożyć to wszystko w życie.

Tekst przygotowany przez:

Izabelę Szymbor – kosmetolog i właścicielka Kliniki SKINSPACE