CZY KOBIETY W CIĄŻY MOGĄ KORZYSTAĆ Z ZABIEGÓW NA TWARZ I CIAŁO?

Ciąża i okres karmienia piersią to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, ale równocześnie duże wyzwanie dla organizmu przyszłej mamy. To okres podczas którego zachodzi mnóstwo zmian endokrynologicznych, metabolicznych, immunologicznych, czy naczyniowych istotnie wpływających na stan i kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Każda kobieta chce czuć się atrakcyjna, jednak w natłoku dostępnych informacji co wolno, a czego nie, bardzo łatwo się zatracić. Pierwszorzędną kwestią jest bezpieczeństwo dziecka, ale nie wyklucza to z korzystania z zabiegów pielęgnacyjnych. Jakie działania będą w pełni bezpieczne i pozwolą zadbać o siebie także w tym okresie? 

Spis treści:
Problemy skórne w ciąży
Pielęgnacja domowa dla kobiet w ciąży – czego unikać
Zabiegi na twarz i ciało dla kobiet w ciąży

Zmiany skórne występujące u kobiet w okresie ciąży

  • Trądzik, który w głównej mierze jest ściśle powiązany z gospodarką hormonalną. Zwiększony poziom progesteronu oraz hormonów androgenowych podczas ciąży oddziałuje na gruczoły łojowe, które stają się bardziej aktywne, co prowadzi do wydzielania nadmiernej ilości sebum, a co za tym idzie – do powstawania zmian trądzikowych.
  • Zwiększona wrażliwość i przesuszenie, które również są wynikiem zmian hormonalnych wewnątrz organizmu. W wyniku działania estrogenów dochodzi do uwrażliwienia skóry, nadmiernej suchości i reaktywności na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. 
  • Hiperpigmentacje, czyli przebarwienia skóry określane też jako melasma lub ostuda. Tutaj również największe znaczenie mają zmiany hormonalne, które wraz z działaniem promieniowania ultrafioletowego powodują zwiększoną aktywność melanocytów do produkcji melaniny, czyli barwnika skóry. Jego nadmierna ilość prowadzi do powstania przebarwień. Melasma zazwyczaj lokalizuje się w obrębie czoła, policzków i nosa. Cechą charakterystyczną jest fakt, że zmiany są symetryczne po obu stronach twarzy.
  • Zmiany naczyniowe, w szczególności teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone naczynia włosowate. Powstają one w efekcie zwiększonej objętości krwi, czy poszerzenia lub zwiększenia przepuszczalności naczyń.
  • Rozstępy, które dotyczą znacznej większości kobiet w ciąży. Do ich powstawania oprócz zmian hormonalnych przyczynia się także zwiększone rozciąganie skóry. Rozstępy stanowią podłużne blizny powstałe z tkanki zastępczej skóry właściwej, pokrywające głównie okolicę brzucha, a także piersi czy ud. Związane są z opóźnioną syntezą włókien kolagenu i elastyny poprzez fibroblasty. Znaczenie ma również wzrost poziomu estrogenów oraz wydzielania kortyzolu, co powoduje powstawanie nieprawidłowych włókien o zmniejszonej wytrzymałości mechanicznej. Rozstępy powstają w dwóch fazach. Początkowo w fazie zapalnej są czerwone lub różowe, a po czasie w fazie zanikowej bledną.

Pielęgnacja domowa dla kobiet w ciąży, czyli jakich składników aktywnych należy unikać w produktach kosmetycznych

Okres ciąży nie musi oznaczać rezygnacji z codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Warto jednak zwracać większą uwagę na substancje znajdujące się w składach stosowanych kosmetyków. Zabronione jest stosowanie produktów, które w swoim składzie zawierają następujące składniki:

  • retinoidy (retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina), 
  • hydrochinon, 
  • triclosan, 
  • ftalany, formaldehyd, toluen,
  • kofeinę, 
  • kwas trójchlorooctowy (TCA) i kwas salicylowy.

Niewskazane jest również stosowanie niektórych olejków eterycznych, w tym np. bergamotkowego, rozmarynowego, z tymianku, melisy, szałwii, jałowca, czy jaśminu.

Bezpieczne zabiegi na twarz i ciało dla kobiet w ciąży

Z profesjonalnych działań gabinetowych w czasie ciąży również nie musisz rezygnować. W ofercie SKINSPACE posiadamy indywidualne terapie zabiegowe dla kobiet właśnie w tym okresie. Oparte są one o dozwolone procedury i specjalistyczne, bezpieczne składniki aktywne. Bazą będą zabiegi pielęgnacyjne w głównej mierze oparte o kosmetykę białą oraz masaż. Wykazują one działanie dokładnie oczyszczające, przeciwzapalne, odżywcze i silnie odbudowujące barierę naskórkową.

W obszarze ciała dozwolony będzie także zabieg endermologii z wykluczeniem części brzucha. Niedozwolone są natomiast mocniejsze procedury przebudowujące z zastosowaniem czynników fizykalnych, prądów, fal radiowych, ultradźwięków.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, czy stymulatory tkankowe ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia również będą przeciwwskazane. Istnieje możliwość ich wykonania jednak bez uprzedniego zastosowania produktu z lidokainą, przez co odczucia zabiegowe mogą być mniej komfortowe. Należy pamiętać jednak, że doboru odpowiedniej procedury powinien dokonać specjalista, który pozna Twoją skórę i jej potrzeby. 

Tekst przygotowała:

Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE