CZY CIĄŻA DO PRZECIWSKAZANIE DO WSZYSTKICH ZABIEGÓW? CZYLI O TYM CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ O PIELĘGNACJI SKÓRY W TYM SZCZEGÓLNYM OKRESIE

Ciąża i karmienie piersią to niezwykle wyjątkowy, ale i wymagający czas dla kobiecego organizmu. W tym okresie zachodzą intensywne zmiany hormonalne, metaboliczne, immunologiczne oraz naczyniowe, które mogą znacząco wpływać na wygląd i kondycję skóry, włosów czy paznokci. Wiele kobiet pragnie mimo to dbać o swój wygląd i dobre samopoczucie, jednak natłok często sprzecznych informacji na temat dozwolonych zabiegów może powodować dezorientację. Najważniejsze jest oczywiście zdrowie dziecka, jednak nie oznacza to rezygnacji z pielęgnacji. Jakie rozwiązania są w pełni bezpieczne i pozwalają zatroszczyć się o siebie również w tym szczególnym czasie, a jakich lepiej unikać? Czytaj dalej! 

Spis treści:
Z jakimi problemami skórnymi może spotkać się kobieta w ciąży?
Rola pielęgnacji domowej w trakcie ciąży
Bezpieczne zabiegi dla kobiet w ciąży
Z czego należy zrezygnować
Pielęgnacja skóry uwzględniająca antyoksydanty

PROBLEMY SKÓRNE W TRAKCIE CIĄŻY

  • Trądzik, który w głównej mierze jest ściśle powiązany z gospodarką hormonalną. Zwiększony poziom progesteronu oraz hormonów androgenowych podczas ciąży oddziałuje na gruczoły łojowe, które stają się bardziej aktywne, co prowadzi do wydzielania nadmiernej ilości sebum, a co za tym idzie – do powstawania zmian trądzikowych.
  • Zwiększona wrażliwość i przesuszenie, które również są wynikiem zmian hormonalnych wewnątrz organizmu. W wyniku działania estrogenów dochodzi do uwrażliwienia skóry, nadmiernej suchości i reaktywności na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. 
  • Hiperpigmentacje, czyli przebarwienia skóry określane też jako melasma lub ostuda. Tutaj również największe znaczenie mają zmiany hormonalne, które wraz z działaniem promieniowania ultrafioletowego powodują zwiększoną aktywność melanocytów do produkcji melaniny, czyli barwnika skóry. Jego nadmierna ilość prowadzi do powstania przebarwień. 
  • Zmiany naczyniowe, w szczególności teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone naczynia włosowate. Powstają one w efekcie zwiększonej objętości krwi, czy poszerzenia lub zwiększenia przepuszczalności naczyń.
  • Rozstępy, które dotyczą znacznej większości kobiet w ciąży. Do ich powstawania oprócz zmian hormonalnych przyczynia się także zwiększone rozciąganie skóry. 

PIELĘGNACJA DOMOWA

Prawidłowo dobrana pielęgnacja to podstawa świadomej dbałości o zdrowie skóry. Warto zastosować ją już na początku ciąży, dzięki czemu zahamuje ona powstawanie niekorzystnych zmian na jej powierzchni. Należy pamiętać jednak, że oprócz kosmetyków równie ważne jest włączenie prawidłowego i zbilansowanego odżywiania, aktywności fizycznej, a także specjalistycznej opieki kosmetologa. Dzięki holistycznemu podejściu możliwe jest osiągnięcie trwałych i zauważalnych skutków terapii.

Substancje aktywne, jakich musisz unikać w swoich kosmetykach

W okresie ciąży warto zwracać szczególną uwagę na skład produktów stosowanych w pielęgnacji domowej. Istnieje lista składników niebezpiecznych w tym okresie, a wśród nich wyróżnia się:

  • retinoidy (retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina), 
  • hydrochinon, 
  • triclosan, 
  • ftalany, formaldehyd, toluen,
  • kofeinę, 
  • kwas trójchlorooctowy (TCA) i kwas salicylowy.

Niewskazane jest również stosowanie niektórych olejków eterycznych, w tym np. bergamotkowego, rozmarynowego, z tymianku, melisy, szałwii, jałowca, czy jaśminu.

W zamian stosuj produkty bazujące na działaniu np. ceramidów, witamin, aminokwasów, skwalanu, lipidów, trehalozy, peptydów, ektoiny, beta-glukanu, wąkroty azjatyckiej, pantenolu, inuliny, glukonolaktonu, czy kwasu laktobionowego.

PROFESJONALNE ZABIEGI GABINETOWE BEZPIECZNE W OKRESIE CIĄŻY

Indywidualna terapia enzymatyczna 

Stosowanie preparatów enzymatycznych to doskonała i bezpieczna alternatywa dla peelingów kwasowych, które są niewskazane w okresie ciąży. Enzymy wykazują kompleksowe działanie na skórę, koncentrując się na czterech kluczowych obszarach:

  • Delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka, przeciwdziałając zatykaniu porów i pomagając w regulacji poziomu melaniny – co minimalizuje ryzyko przebarwień i chroni skórę przed nadmiernym przesuszeniem.
  • Aktywują istotne mechanizmy regeneracyjne skóry, wspierając jej odbudowę i zwiększając efektywność działania komórek.
  • Poprzez tzw. efekt cytoplazmatyczny zwiększają dotlenienie tkanek, stymulują metabolizm oraz aktywność aminokwasów.
  • Wykazują właściwości przeciwzapalne, zwężają pory i pomagają redukować niedoskonałości.

Endermologia LPG

W czasie ciąży wiele kobiet zmaga się z dolegliwościami wynikającymi z zatrzymywania wody w organizmie – pojawiają się obrzęki oraz nasilony cellulit, co często wiąże się z przyrostem masy ciała i zmianami hormonalnymi. Masaż wykonywany przy użyciu specjalnej głowicy stymuluje fibroblasty do intensywniejszej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co pomaga zmniejszyć obrzęki i poprawia jędrność skóry. Dodatkowym atutem tego zabiegu jest usprawnienie mikrokrążenia oraz widoczna redukcja cellulitu.

O2toderm / O2toderm + LED

Procedura, która wykorzystuje 92% czystego tlenu w połączeniu ze składnikami o działaniu silnie wyciszającym, odbudowującym i przeciwzapalnym oraz terapeutycznym światłem LED. Jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla kobiet w czasie ciąży, jak i podczas karmienia piersią, kiedy to skóra staje się bardziej reaktywna, podatna na podrażnienia, sucha, a czasem nawet pojawiają się zmiany trądzikowe. Podstawowym kierunkiem terapii domowych i gabinetowych jest wsparcie procesów regeneracyjnych i odbudowa ochronnej bariery naskórkowej. To najważniejszy krok od którego należy rozpocząć świadomą pielęgnację. W efekcie skóra jest promienna, silnie nawilżona, dotleniona i odżywiona, a przebarwienia stają się mniej widoczne.

Z jakich zabiegów należy zrezygnować? 

Niedozwolone są mocniejsze procedury przebudowujące z zastosowaniem czynników fizykalnych, prądów, fal radiowych, ultradźwięków. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, czy stymulatory tkankowe ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia również będą przeciwwskazane. Istnieje możliwość ich wykonania jednak bez uprzedniego zastosowania produktu z lidokainą, przez co odczucia zabiegowe mogą być mniej komfortowe. 

Pamiętaj! Ciąża to nie choroba, a naturalny stan fizjologiczny, dlatego nie ma powodu do rezygnacji z zabiegów gabinetowych. Wręcz przeciwnie, to okres, gdzie skóra wymaga szczególnej i specjalistycznej opieki, a w SKINSPACE zawsze możesz liczyć na ekspercką pomoc!  Podczas wizyty kosmetolog po dokładnej konsultacji i ocenie kondycji Twojej skóry dobierze indywidualną, najbardziej wskazaną i bezpieczną procedurę 🙂 

Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPAC
E