KOSMETYCZNE URZĄDZENIA DOMOWE – HIT CZY KIT?

Kosmetyczne urządzenia do użytku domowego w ostatnich czasach zyskują coraz większą popularność i stają się częścią rutyny pielęgnacyjnej wielu osób. Są dość łatwo dostępne na rynku i może je zakupić każdy. Ich stosowanie nie wymaga żadnego przeszkolenia, natomiast należy zastanowić się, czy aby na pewno są one bezpieczne dla każdego. Czy faktycznie są w stanie nieść ze sobą korzyści, czy jednak mogą skutkować pogorszeniem stanu skóry lub nawet zdrowia? To jakie najczęstsze urządzenia można zakupić i czy faktycznie ma to sens – sprawdź poniżej.

Szczoteczki soniczne

Urządzenia służące między innymi do oczyszczania skóry za pomocą mikrowibracji – na pewno będą najlepszym wyborem wśród jakichkolwiek szczoteczek do mycia twarzy. Są one często wybierane, ale nie są niezbędne w pielęgnacji domowej. Istnieją inne sposoby, które równie skutecznie pozwolą oczyścić skórę bez naruszania bariery naskórkowej. Ponadto końcówka szczoteczki często gromadzi kurz i zanieczyszczenia, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Nie będą dobrym wyborem dla skór problematycznych z toczącym stanem zapalnym. Masaż szczoteczką spowoduje zwiększone podrażnienie oraz rozprzestrzenienie się bakterii, co spowoduje nasilenie trądziku, czy egzemy. 

Domowe lampy LED

W ostatnich czasach dość mocno popularne. Stosowane najczęściej w postaci masek emitujących światło czerwone o działaniu łagodzącym, regenerującym oraz niebieskie o działaniu przeciwbakteryjnym. Wykorzystywane są szczególnie w przypadku zmian trądzikowych, ale także w celu niwelowania bólu, zwiększenia procesów regeneracyjnych, czy także przeciwstarzeniowo. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się powtarzanie naświetlania kilka razy w tygodniu. Lampy LED to jedne z niewielu urządzeń, które faktycznie w sposób bezpieczny dobrze sprawdzą się jako uzupełnienie pielęgnacji domowej.

Peeling kawitacyjny

Urządzenie służące do oczyszczania skóry za pomocą ultradźwięków, które przyniesie swoje korzyści przy stosowaniu w domu. Ale nieodpowiednio wykonane może prowadzić do pogorszenia stanu skóry. Zbyt mocne lub zbyt częste peelingowanie zaburza ochronną barierę naskórkową, co skutkuje nadmiernym przesuszeniem, zwiększoną reaktywnością i wrażliwością lub nawet pojawieniem się zmian trądzikowych. 

“Odkurzacz do wągrów”

Urządzenie, które w magiczny sposób ma za zadanie oczyścić skórę poprzez “wysysanie” zaskórników. Czy faktycznie jest to możliwe? Niebardzo. Zaskórniki to między innymi zgromadzona nadmierna ilość łoju zamknięta w porze skórnym. Żadne domowe urządzenie nie będzie miało takiej mocy, by “zassać” i wydobyć całą zgromadzoną wydzielinę. W przypadku bardziej otwartych ujść gruczołów łojowych (porów) faktycznie niewielka ilość sebum jest w stanie się wydostać, natomiast należy mieć na uwadze, że sprzęty tego typu pracują poprzez zasysanie skóry, co prowadzi do jej podrażnienia i często ostatecznie pogorszenia jej kondycji. 

Dermaroller i dermapen home,

A więc urządzenia do domowego mikronakłuwania skóry. Zdecydowanie kit! Zabieg mikronakłuć to procedura, w której wywoływany jest stan zapalny, który należy kontrolować przez osobę wykształconą i doświadczoną. Tylko znajomość anatomii i fizjologii skóry pozwala na dobór odpowiednich parametrów i bezpieczne działanie. To zabieg w którym dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, mikrokrwawienia, przez co bardzo istotna jest czystość i  sterylność, by nie doszło do żadnej infekcji. Igły muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i wprowadzane w skórę pod odpowiednim kątem. Takie działanie nie jest możliwe za pomocą domowych dermarollerów. Ich igły często są niewiadomego pochodzenia i wielorazowego użytku. Dzięki nim dochodzi do uszkodzenia i “szarpania” skóry, co w konsekwencji prowadzi do wygojenia z pozostawieniem blizny lub przebarwienia. Zabiegi tego typu powinny być wykonywane jedynie pod okiem specjalisty.

Urządzenia do epilacji laserowej

Często określane jako lasery domowe, ale w rzeczywistości z laserami mają niewiele wspólnego. Są to urządzenia IPL, a więc intensywne światło pulsacyjne, którego jedną z funkcji jest usuwanie owłosienia. Mogą być stosowane w warunkach domowych, ale trzeba mieć na uwadze, że mają zdecydowanie mniejszą moc niż profesjonalne urządzenia gabinetowe. Wiąże się to ze słabszą skutecznością i większą ilością zabiegów jakie trzeba wykonać. W przypadku domowej epilacji możliwe są działania niepożądane poprzez pominięcie przeciwwskazań i zaleceń. To procedura, która również nieodpowiednio wykonana może nieść za sobą negatywne skutki. 

Oferta domowych urządzeń kosmetycznych na rynku jest bardzo szeroka. Pozostaje jednak zastanowić się, czy warto na własną rękę eksperymentować ze skórą, nie posiadając specjalistycznej wiedzy. Skóra jako największy organ wymaga działań profesjonalnych i przede wszystkich indywidualnie dostosowanych do jej potrzeb. Jest naszą wizytówką, dlatego dbając o nią warto postawić na profesjonalizm i bezpieczeństwo. Lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty – kosmetologa, który najpierw omówi stan zdrowia i ewentualne przeciwwskazania, a następnie indywidualnie dobierze parametry, by efekty były jak najlepsze, ale równocześnie, by zabieg był w pełni bezpieczny. 

Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska – kosmetolog w Klinice SKINSPACE