TRĄDZIK RÓŻOWATY – POZNAJ JEGO PRZYCZYNY I OBJAWY ORAZ SPOSOBY NA UKOJENIE SKÓRY

Trądzik różowaty (rosacea) to przewlekła choroba skóry, która najczęściej występuje w obrębie twarzy – policzków, nosa, brody i czoła. Jest dermatozą o charakterze nawrotowym i ma epizody zaostrzeń oraz remisji. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zazwyczaj między 30 a 60 rokiem życia.

W zależności od stopnia zaawansowania problemu wyróżnia się kilka postaci trądziku różowatego: początkową postać rumieniowo-teleangiektyczną, kolejno grudkowo-krostkową oraz najbardziej zaawansowaną postać guzowatą bądź oczną. Wczesna diagnostyka, leczenie i odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne i gabinetowe jest bardzo istotne, by problem nie narastał. Pierwotną postać rumieniowo-naczyniową jesteśmy w stanie zneutralizować poprzez pielęgnację domową i gabinetową. Znacznie poważniejszą jest postać guzowata – rhinophyma, gdzie dochodzi do przerostu nosa, czy postać oczna.

Spis treści:
Czym charakteryzuje się trądzik różowaty?
Co pogorsza stan skóry z trądzikiem różowatym
Pielęgnacja domowa
Pielęgnacja gabinetowa

Trądzik różowaty – jak go rozpoznać?

Objawy towarzyszące osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym uzależnione są od stopnia zaawansowania problemu, a wśród nich wyróżnia się:

  • rumień przejściowy lub utrwalony, który objawia się zaczerwienieniem skóry w centralnej części twarzy (nos, policzki).
  • teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne widoczne na powierzchni skóry, szczególnie w obszarze nosa, policzków i brody.
  • grudki podskórne i krosty o charakterze zapalnym.
  • świąd, pieczenie i uczucie ciepła, szczególnie w obszarach objętych rumieniem, co wynika ze zwiększonej wrażliwości skóry.
  • obrzęk, opuchlizna twarzy, która najczęściej występuje w obrębie oczu.
  • zmiany oczne – w bardziej zaawansowanych przypadkach może pojawić się podrażnienie oczu, ich zaczerwienienie, jak również zapalenie spojówek.
  • przerost gruczołów łojowych, czyli wcześniej wspomniana rhinophyma, a więc przerost gruczołów łojowych w obrębie nosa, co prowadzi do jego powiększenia i zniekształcenia. Objaw ten wskazuje na wysoki stopień zaawansowania choroby i występuje głównie u mężczyzn.

Czynniki wyzwalające, przyczyniające się do zaostrzenia zmian trądzikowych:

  • ekspozycja na słońce, wiatr, niskie i wysokie temperatury;
  • stresujący tryb życia;
  • dieta, a szczególnie pikantne potrawy, gorące napoje, czy spożywanie alkoholu;
  • stosowane leki, np. kortykosteroidy;
  • nieodpowiednia, zbyt agresywna pielęgnacja domowa.

Pielęgnacja domowa skóry z trądzikiem różowatym- wskazówki, pożądane składniki aktywne

  • Demakijaż – stosuj produkty delikatne, najlepiej w formie żelu lub pianki pozbawione kwasów i substancji agresywnych.
  • Myj skórę łagodnymi ruchami, zrezygnuj z gąbek, płatków kosmetycznych, szczoteczek do oczyszczania, czy innych gadżetów, które będą mechanicznie drażnić skórę, a tym samym nasilać problem.
  • Zamiast ręcznika bawełnianego, osuszaj skórę jednorazowym papierem ręcznikowym, bez pocierania, lecz odciskając z jej powierzchni nadmiar wody.
  • Ogranicz długie i gorące kąpiele oraz nadmierne rozgrzewanie organizmu.
  • Zrezygnuj z peelingów mechanicznych, gruboziarnistych lub drobnoziarnistych. Dla Twojej skóry zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie złuszczanie poprzez peeling enzymatyczny, który w sposób delikatny zabierze zgromadzony nadmiar warstwy rogowej naskórka.
  • Dbaj o ochronę przeciwsłoneczną stosując w codziennej, porannej pielęgnacji zarówno latem, jak i zimą krem SPF 50.
  • Produkty kosmetyczne powinny zawierać substancje nawilżające, wzmacniające barierę naskórkową, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych oraz działające przeciwzapalnie.
  • W składach kosmetyków poszukuj następujących substancji:
  • witamina C, witamina K, witamina E,
  • rutyna, bisabolol, alantoina, pantenol, wyciąg z aloesu, alfa-glukan, beta-glukan, glukonolakton, kwas azelainowy, czy ekstrakt z arniki górskiej lub oczaru wirginijskiego.
  • W okresie zimy chroń skórę przed mrozem i wiatrem, stosując barierowe kremy okluzyjne.
  • Dla wzmocnienia procesów regeneracyjnych, wsparcia immunologii i uszczelniania ścian naczyń krwionośnych od wewnątrz wprowadź celowaną suplementację wspomagającą, indywidualnie dostosowaną przez specjalistę.

Zabiegi gabinetowe odpowiednie dla skóry z trądzikiem różowatym

Pielęgnacja domowa w przypadku trądziku różowatego to połowa sukcesu. Bardzo istotne jest także profesjonalne działanie gabinetowe, które pozwala wprowadzić chorobę w okres remisji na możliwie jak najdłuższy czas. Najlepszy zabieg dla skóry borykającej się z trądzikiem różowatym powinien być na każdym etapie dostosowany indywidualnie do reakcji skóry i stopnia zaawansowania problemu. Kluczowe jest działanie wyciszające, regenerujące, silnie wspierające barierę hydrolipidową, uszczelniające naczynia krwionośne, ale także przeciwzapalne.
W ofercie SKINSPACE posiadamy terapię dedykowaną skórze z trądzikiem różowatym, która wykazuje wielokierunkowe działanie. Zabieg opiera się na działaniu drenującym, dokładnie oczyszczającym skórę z zewnątrz oraz od wewnątrz poprzez zastosowanie maski enzymatycznej, odprowadzającej do węzłów chłonnych zalegające w organizmie toksyny. Następnie odbywa się faza aktywna zabiegu, podczas której na powierzchnię skóry aplikuje się określone składniki aktywne (MSM, ro-peptide-23, 4-t-butylocykloheksanol), których zadaniem jest działanie terapeutyczne, wyciszające objawy trądziku. W efekcie skóra jest silnie nawilżona, zregenerowana i odbudowana, zmniejsza się zaczerwienienie oraz uczucia ciepła i pieczenia.
W planach zabiegowych pacjentów z początkową fazą trądziku różowatego zastosowanie znajduje także zabieg mezoterapii igłowej, gdzie poprzez działanie iniekcyjne podaje się preparat bezpośrednio do skóry właściwej. Pozwala to na działanie na głębszych strukturach skóry, w których zachodzą najważniejsze procesy naprawcze. Możliwe jest zastosowanie różnych preparatów z zawartością różnych substancji aktywnych, głównie o działaniu wyciszającym reaktywność, silnie antyoksydacyjnym, nawilżającym i wspierającym funkcje barierowe.

Trądzik różowaty to jedna z trudniejszych dermatoz z jakimi zgłaszają się pacjenci, ale odpowiednio wcześnie zdiagnozowana pozwala na wprowadzenie w stan remisji i zapobieganie rozwojowi zmian. W działaniach domowych, jak i zabiegowych wymaga cierpliwości, troski i indywidualnego podejścia. Dlatego jeśli obserwujesz na swojej skórze powyżej opisane objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę nie czekaj – udaj się do specjalisty! W SKINSPACE zadbamy o Ciebie i Twoją skórę najlepiej jak to możliwe.

Tekst przygotowała:
Maja Gaworowska - kosmetolog w Klinice SKINSPACE